تبلیغات انجمن دیجی بیت

چگونگی استخراج بیت کوین؛ بیت کوین چگونه استخراج می‌شود؟

حمیده آقایی

عضو شناخته شده
در چگونگی استخراج بیت کوین، هدف ماینرها افزودن بلاکی جدید به بلاک چین بوسیله حل مسائل پیچیده ریاضی و نهایتاً دریافت پاداش شبکه بیت کوین است.

مقدمه​

بیت کوین یک نوع سیستم حاکم بر پول دیجیتال است. این ارز دیجیتال هیچ‌گونه ارتباط مستقیمی با هیچ واحد پولی واقعی ندارد و از طرفی توسط هیچ دولت یا نهاد متمرکزی نیز کنترل نمی‌شود. اما مردم می‌توانند از آن جهت خرید اقلام دنیای واقعی خود در خرده فروشی‌های بزرگی مثل Overstock.com و Expedia استفاده کنند. در این مطلب از فکت کوینز قصد داریم بررسی کنیم که فرایند استخراج بیت کوین که روزبه روز موجودیت آن از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود به چه شکل است.

اساساً جهت پردازش ایمن معاملات ارز دیجیتال بیت کوین، نهادهایی به نام ماینر جهت حل مسائل پیچیده ریاضی با یکدیگر رقابت می‌کنند. دراین‌بین ماینری که زودتر از دیگران در حل مسئله موفق شود، یک بلاک را به شبکه بلاک چین افزوده و پاداش 6.25 بیت کوینی خود را دریافت می‌کند.

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


در نوامبر سال 2020 میلادی (آبان ماه 1399)، ارزش یک واحد بیت کوین بیش از هجده هزار دلار بود؛ این بدین معنا است که هر ماینر یا استخراج‌کننده موفق، معادل بیش از صد هزار دلار بیت کوین دریافت می‌کرد. ولی در حال حاضر ارزش این ارز دیجیتال چیزی بیش از چهل هزار دلار برای هر واحد است که بدین ترتیب هر ماینر که زودتر از دیگران موفق به حل مسئله شود، پاداشی در حدود دویست الی دویست و پنجاه هزار دلار دریافت خواهد کرد که مبلغ بسیار زیادی خواهد بود.

چگونگی فرایند استخراج بیت کوین​

کلیه استخراج‌های ارزهای دیجیتال با شبکه بلاک چین شروع می‌گردد. در حقیقت بلاک چین یک دفتر کل غیرمتمرکز و آنلاین است که معاملات انجام‌شده در سرتاسر شبکه را در خود ثبت می‌کند. از طرفی گروهی از معاملات تأییدشده در این بستر نیز “بلاک” نامیده می‌شوند. درواقع این بلاک‌ها جهت ایجاد یک “زنجیره” به یکدیگر گره خورده اند و درنتیجه اصطلاح “زنجیره بلوکی یا بلاک چین” به آنها اطلاق می‌گردد.
برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.
چگونگی فرایند استخراج بیت کوین
در شبکه بیت کوین، اساساً هدف یک ماینر این است که با حل مسائل پیچیده ریاضی، بلاک‌های جداگانه‌ای به زنجیره بلاکی اضافه کند. این فرایند به‌طور کلی نیازمند قدرت محاسباتی و الکتریکی بسیار زیادی است. از طرفی با توجه به اینکه ماینرهای بسیاری جهت افزودن بلاک‌ها به این زنجیره با یکدیگر رقابت می‌کنند، ماینری که زودتر از دیگران مسئله را حل کند، در حقیقت بلاک را (به همراه تراکنش‌های تأییدشده) به بلاک چین اضافه کرده و نهایتاً پاداش خود را در قالب بیت کوین دریافت می‌کند.

استخراج بیت کوین نیازمند چه مواردی است؟​

به‌صورت کلی سختی لازم برای فرایند استخراج یک بلاک بیت کوین، برای هر چهارده روز یک‌بار (هر ۲۰۱۶ بلاک استخراج‌شده) تنظیم گردیده است. هدف اصلی از این کار، حفظ زمان لازم جهت
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
یک واحد بیت کوین تا ده دقیقه است. ازآنجایی‌که بیت کوین از سال ۲۰۰۹ کار خود را آغاز کرده است، هم‌اکنون سختی استخراج آن بسیار زیاد است؛ ازاین‌رو در حال حاضر استخراج این ارز دیجیتال نیازمند سخت‌افزارهای قدرتمند و همچنین منابع انرژی بسیار زیادی است.

علاوه بر این، در چگونگی استخراج بیت کوین، نخستین و مهم‌ترین تجهیزات لازم جهت ماینینگ این رمزارز، یک سخت‌افزار تخصصی استخراج تحت عنوان مدارهای مجتمع مخصوص برنامه یا آسیک (ASIC) است. از طرفی قیمت یک دستگاه آسیک جدید در بازار از چند صد دلار تا ده هزار دلار متغیر است، ولی قیمت سخت‌افزار ماینینگ بیت کوین، فقط بخشی از هزینه‌های موردنیاز جهت کسب این ارز دیجیتال است. در حقیقت سخت‌افزارهای آسیک مقادیر بسیاری برق مصرف می‌کنند که هزینه این میزان از مصرف انرژی می‌تواند در مدت‌زمانی کوتاه از هزینه اولیه جهت خرید دستگاه نیز بیشتر شود.

ضمناً جهت عضویت در شبکه بیت کوین نیز نیاز است تا یک نرم‌افزار ماینینگ بیت کوین را نیز تهیه کرد. اما نیازی به صرف هزینه در این مورد نیست و گزینه‌های نرم‌افزاری قابل‌اعتماد بسیاری به‌صورت رایگان در دسترس افراد قرار دارد.

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.
استخراج بیت کوین نیازمند چه مواردی است؟
جدا از این موارد، جهت تعیین سودآوری ماینینگ بیت کوین، فرد ماینر بایستی تمامی هزینه‌ها را مدنظر قرار دهد. این هزینه‌ها به‌صورت کلی عبارت‌اند از هزینه تهیه سخت‌افزار استخراج یا آسیک، هزینه تأمین نرم‌افزار و اینترنت پرسرعت، هزینه برق مصرفی و …. همچنین بایستی دقت کرد که ارزش فعلی بیت کوین به‌طور مداوم در حال نوسان است و جدا از این باید مالیاتی که ممکن است نیاز به پرداخت آن باشید را نیز در نظر بگیرید.

آیا می‌توان از طریق استخراج بیت کوین کسب درآمد کرد؟​

در نگاه نخست، با توجه به چگونگی استخراج بیت کوین، ماینینگ این ارز دیجیتال فرایند سودآوری به نظر می‌رسد. همان‌طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، از نوامبر سال ۲۰۲۰ میلادی (آبان ماه ۱۳۹۹)، پاداش هر بلاک در شبکه بیت کوین، ۶٫۲۵ واحد از این رمز ارز شده و ارزش یک واحد بیت کوین نیز هم‌اکنون تقریباً ۴۷۰۰۰ دلار است. بر این اساس، بیت کوین هر ده دقیقه بیش از ۲۴۰۰۰۰ دلار ارزش تولید می‌کند.

از طرفی یک سخت‌افزار آسیک نیز قادر خواهد بود تا به‌اندازه پانصد هزار دستگاه Playstation 3 برق مصرف کند؛ ازاین‌رو ماینینگ بیت کوین در خانه به‌هیچ‌وجه صرفه اقتصادی نخواهد داشت. پس نتیجه می‌گیریم که اساساً سودآوری ماینینگ بیت کوین بیشتر از هر چیزی به هزینه برق مصرفی آن بستگی خواهد داشت.

استخرهای استخراج بیت کوین​

در بحث چگونگی استخراج بیت کوین، ازجمله راه‌هایی که ماینینگ این رمز ارز را برای افراد مختلف سودمند می‌سازد و به نوع تنها راه فعلی استخراج سودآور بیت کوین است، عضویت در استخرهای استخراج است. در حقیقت استفاده از این استخرها ماینرها را قادر می‌سازد تا منابع سخت‌افزاری و انرژی خود را در کنار یکدیگر گذاشته و بدین ترتیب قدرت محاسباتی بیشتر و شانس بالاتری جهت کسب بیت کوین در اختیار ماینرها خواهد بود. از طرفی نباید از این نکته نیز غافل شد که با این کار بیت کوین استخراج‌شده به‌عنوان پاداش نیز بین تمامی ماینرها (بر اساس توان اشتراک گذاشته‌شده توسط هر ماینر) تقسیم خواهد شد. ازجمله شناخته‌شده‌ترین و معتبرترین استخرهای ماینینگ بیت کوین در جهان می‌توانیم به F2Pool و BTC.com اشاره کنیم.
در استخرهای ماینینگ بیت کوین، زمانی که پاداشی تحت قالب بیت کوین به یک استخر استخراج تعلق می‌گیرد، ماینرها بر اساس توانی که در اختیار شبکه آن استخر قرار داده‌اند، میزان اندکی از این پاداش را دریافت می‌کنند. ازاین‌جهت یک واحد بیت کوین را می‌توان به هشت رقم اعشار تقسیم کرد؛ بدین معنی که یک بیت کوین را می‌توان حتی به واحدهایی معادل ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۱ BTC نیز تقسیم کرد و بدین ترتیب معاملات شبکه را نیز به‌نوعی آسان‌تر کرد.
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


استخرهای استخراج بیت کوین
ولی دراین‌بین امکان دارد تا ماینرها زمان زیادی را نیز منتظر بمانند تا پاداش خود را دریافت کنند. اگرچه این موضوع تنها یک فرضیه یا فقط در حد یک حدس است، ولی بر اساس یک تحلیل، بهترین سخت‌افزارهای آسیک موجود در بازار جهت استخراج یک واحد بیت کوین از طریق یک استخر استخراج، نیازمند زمانی در حدود هزار و دویست روز هستند.

مالیات​

سازمان خدمات درآمد داخلی آمریکا (IRS)، ارزهای دیجیتال (ازجمله بیت کوین) به‌دست آمده توسط فرایند استخراج را نوعی درآمد تلقی می‌کند. در حقیقت یک ماینر نیازمند مدارک و مستنداتی است تا ثابت کند که در چه زمانی فرایند ماینینگ بیت کوین خود را انجام داده است. این امر از جهتی است که ارزش بیت کوین بر اساس قیمت روز ارزیابی می‌گردد؛ حال اگر ماینری بعدها بیت کوین خود را باقیمتی بسیار بالاتر از زمان استخراج آن بفروشد، بایستی مالیات سود سرمایه خود را بر اساس زمانی که آن را استخراج کرده است پرداخت کند. بااین‌وجود، حتی با توجه به اینکه عملیات ماینینگ بیت کوین، جزء مشاغل رسمی و شناخته‌شده قرار نمی‌گیرد، بازهم تعهدات مالیاتی بر درآمد ماینرها اعمال می‌شود و ماینرهای فعال در کشور آمریکا چیزی در حدود ۱۵٫۳٪ از درآمد سالانه خود را صرف پرداخت مالیات به دولت می‌کنند.

مراحل استخراج بیت کوین​

اگرچه در حال حاضر ماینینگ بیت کوین، فرایندی بسیار دشوار است که به‌ندرت برای ماینرها سودآوری دارد، بااین‌وجود، ماینینگ بیت کوین کماکان نیز امکان‌پذیر است. اگرچه همان‌طور که در بالا نیز اشاره داشتیم، بهترین راه ماینینگ بیت کوین، پیوستن به استخرهای استخراج این ارز دیجیتال است، ولی به‌صورت کلی چگونگی استخراج بیت کوین به شکل زیر هستند:

  1. محاسبه سودآوری استخراج بیت کوین: بایستی در ابتدا هزینه‌های اولیه ماینینگ بیت کوین مثل هزینه برق و خرید سخت‌افزار استخراج را در نظر گرفت. از طرفی میزان سود ناشی از فرایند ماینینگ بیت کوین، جدا از موارد ذکرشده، به قیمت روز بیت کوین نیز بستگی دارد که عملاً بسیار بی‌ثبات است.
  2. تأمین سخت‌افزار استخراج: بعد از انجام محاسبه اولیه میزان سودآوری بیت کوین، بایستی از چند صد تا چندین هزار دلار را جهت خرید سخت‌افزار استخراج این رمز ارز هزینه کنید.
  3. انتخاب نرم‌افزار استخراج بیت کوین: در قدم بعدی، شما نیازمند بستری هستید تا از طریق آن بتوانید به بلاک چین بیت کوین دسترسی داشته و فرایند استخراج خود را مدیریت کنید. اغلب ماینرها از نرم‌افزارهای رایگان و شناخته‌شده بیت کوین که در بالا به ۲ مورد از آنها اشاره کردیم استفاده می‌کنند.
  4. انتخاب و نصب یک کیف پول ارز دیجیتال جهت ذخیره بیت کوین‌های استخراج‌شده: اساساً زمانی که شما اقدام به ماینینگ بیت کوین کردید، به فضا یا مکانی جهت ذخیره و نگهداری این رمز ارز نیاز خواهید داشت که این فضا اصطلاحاً کیف پول بیت کوین نامیده می‌شود. کیف پول‌های ارز دیجیتال به افراد این امکان را می‌دهند تا رمز ارزهای خود را در فضای ابری (Cloud Space) ذخیره کنند، ولی از طرفی این فضاها نیز هدف مشترک تمامی هکرها و مجرمان اینترنتی هستند. درنتیجه کیف پول‌های آفلاین، رمز ارزهای افراد را بر روی یک سخت‌افزار ذخیره می‌کنند که به اینترنت متصل نبوده و درنتیجه از سطح امنیتی بالاتری برخوردار هستند.
  5. عضویت در یک استخر استخراج: همان‌طور که گفتیم، عضویت در یک استخر استخراج بیت کوین، شانس ماینرها را جهت کسب پاداش شبکه (بیت کوین) افزایش می‌دهد.
  6. آغاز فرایند ماینینگ: بعد از طی کردن کلیه مراحل قبلی، شما می‌توانید فرایند ماینینگ بیت کوین را آغاز کنید. دقت کنید که ماینینگ بیت کوین، نوعی سرمایه‌گذاری است که سوددهی آن به عوامل بسیار مختلفی بستگی دارد، ولی فرد ماینر باید همواره تجهیزات، نرم‌افزار و همچنین اتصال شبکه به اینترنت را بررسی کند تا این تجهیزات به‌صورت مستمر و به‌درستی کار کنند.
 
تبلیغات نوبیتکس
تبلیغ صرافی کوکوین- دیجی بیت
بالا