دوره رایگان کریپتو از صفر

چگونه سقوط UST بر سایر استیبل کوین ها تأثیر می گذارد؟

  • نویسنده موضوع سلماز تقیزاده
  • تاریخ شروع

مدیران رمزارز می گویند که احتمالاً استیبل کوین های دارای پشتوانه دارایی از وضعیت ترا آسیب نخواهند دید.

  • قیمت تتر (USDT) و یو اس دی کوین (USDC) در بعد از ظهر چهارشنبه در حدود 1 دلار باقی ماند.
  • مدیر عامل Trakx می گوید برخی ممکن است وسوسه شوند که سایر استیبل کوین های الگوریتمی را بفروشند یا شورت کنند.

اگرچه ترا یو اس دی (UST) در چند روز گذشته پگ خود را با دلار از دست داد، اما مدیران رمزارز می گویند که سرنوشت همه استیبل کوین ها یکسان نیست.

براد یاسار، مدیر عامل پلتفرم دیفای EQIFI، خاطرنشان کرد که معتقد نیست بازار استیبل کوین در کل آسیب ببیند

قیمت بزرگترین استیبل کوین یعنی تتر (USDT) و دومین کوین بزرگ یعنی یو اس دی کوین (USDC)، در بعد از ظهر چهارشنبه در حدود 1 دلار باقی ماند. هر دو این استیبل کوین ها بر خلاف UST که تلاش می کند با ایجاد یا از بین بردن عرضه UST از طریق سواپ با توکن بومی بلاکچین ترا یعنی LUNA ثبات خود را حفظ کند، دارای پشتوانه دارایی هستند.

یاسار گفت: «استیبل کوین های دارای پشتوانه دارایی – تا زمانی که ذخایر آنها با تعداد کوین های در گردش مطابقت داشته باشد – به واسطه تحرکات بازار، پگ خود ار از دست نمی دهند. استیبل کوین های الگوریتمی که دارای پشتوانه نیستند، به واسطه تحرکات شدید بازار پگ خود را از دست داده اند.»

بر اساس داده های گردآوری شده توسط ترا و Flipside Crypto، UST که اکنون دارای ارزش بازار تقریباً 13.95 میلیارد دلار است، در ساعت 2:30 بعد از ظهر چهارشنبه به وقت شرقی حدود 0.68 دلار قیمت داشت. LUNA در آن زمان طی 24 ساعت 94% کاهش یافت.

بر اساس داده های وبلاگ Grayscale Investments، حدود 350 میلیون دلار UST با استفاده از پروتکل کرو با USDT سواپ شد، که باعث شد UST بیشتری در مقایسه با سایر استیبل کوین ها در دسترس باشد و ارزش آن را کاهش دهد.

بخش باقیمانده UST که از پروتکل انکور خارج شده بود در صرافی های متمرکز فروخته شد و باعث کاهش ارزش در آن بازارها نیز شد.

بنیانگذار ترا، دو کوون در یک پست توئیتری در روز چهارشنبه گفت که تنها راه رو به جلو، جذب موجودی استیبل کوین هایی است که می خواهند قبل از آغاز از بین رفتن پگ UST، خارج شوند.

کوون گفت: «بازگشت ترا به شرایط مناسب، منظره ای تماشایی خواهد بود.»

یکی از سخنگویان تتر خاطرنشان کرد که USDT، لیکوئیدترین استیبل کوین در بازار است و افزود که این شرکت معتقد نیست که وضعیت UST برای بازار متمرکز استیبل کوین چندان معنایی داشته باشد.

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!

حجم تتر در 24 ساعت گذشته تا ساعت 2:30 بعد از ظهر ET، حدود 140 میلیارد دلار بوده است.

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


گابور گورباکس، مدیر استراتژی دارایی دیجیتال در گروه صندوق VanEck، در توئیتی گفت که بیت کوین و USDT قابل اعتمادترین دارایی های ذخیره در فضای رمزارز هستند.

او به Blockworks گفت: «بازارهای تتر، بازخریدها، معاملات، دفترهای سفارش و پگ، منظم و سالم به نظر می رسند. من معتقدم که تتر را نباید با UST مقایسه کرد.»

رایان شی، اقتصاددان رمزارز در پلتفرم معاملاتی شاخص رمزارز Trakx، گفت که بازار استیبل کوین باید «یک بازی با مجموع صفر» باشد. او خاطرنشان کرد که کاهش چشمگیر قیمت UST احتمالاً تغییر مسیری از استیبل کوین های الگوریتمی به سوی استیبل کوین های دارای وثیقه ایجاد می کند زیرا بازار اعتماد خود را به مکانیسم های ثبات استیبل کوین های الگوریتمی از دست می دهد.

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!

چندین استیبل کوین الگوریتمی جدید به بازار معرفی شده اند که منعکس کننده مدل اعتبار مورد استفاده توسط UST هستند، مانند USN که در پروتکل نیِر منتشر شده است، اما ارزش بازار آنها کسری از ارزش بازار UST است. نزدیکترین گزینه موازی، نوترینو یو اس دی (USDN) متعلق به Waves با ارزش بازار 830 میلیون دلار است که در ماه آوریل پگ خود را از دست داد و در 24 ساعت گذشته حدود 9% کاهش یافت و تا ساعت 2:30 بعد از ظهر ET با قیمت 0.88 دلار در حال معامله بود.

مارک باسا، مدیر HOKK Finance، استدلال می کند که استیبل کوین ها نقطه ورود برای پذیرندگان دیرپای فضای رمزارز هستند.

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!

منبع:
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!


401-0242-09-01738​

نوشته
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
اولین بار در
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
. پدیدار شد.

منبع: بیتز گاردن
 
دوره‌های تالاربورس
بالا