ثبت‌نام در صرافی کوکوین

چگونه داخل کیف پول Yoroi رمز ارز کاردانو (ADA) استیک کنیم

حمیده آقایی

عضو شناخته شده
با انجام این سه مرحله، به راحتی رمزارز کاردانو (ADA) را داخل کیف پول Yoroi ذخیره کنید!

Yoroi یک کیف پول فوق العاده برای انتقال و ذخیره کردن کاردانوهای شما به شمار می‌رود. بر خلاف کیف پول Daedalus، یک نسخه از اطلاعات را کپی نمی‌کند در عوض به یک سرور ابری متصل می‌شود. چیزی شبیه به کیف پول Metamask که در دنیای اتریوم وجود دارد.

Daedalus یک کیف پول فول نود توسعه یافته توسط شرکت IOHK است، که به شما اجازه ذخیره ارز دیجیتال کاردانو را در بلاک چین کاردانو می‌دهد.

کیف پول Yoroi یک افزونه در مرورگر است، که روی مرورگرهای رایج مانند کروم (Chrome)، ادج (Edge) و فایرفاکس (Firefox) نصب می‌شود. همچنین نسخه اندروید و iOS آن بر خلاف Daedalus برای تلفن‌های همراه نیز موجود است.

اطمینان حاصل کنید که نسخه اصلی را از وبسایت رسمی Yoroi دانلود کنید. نسخه‌های جعلی زیادی وجود دارند که تلاش می‌کنند تا کاردانوهای شما را به سرقت ببرند.

1. چگونه کیف پول Yoroi را روی کروم نصب کنیم؟​

به وبسایت Yoroi بروید. از اصلی بودن وبسایت اطمینان حاصل کنید. جست و جو کردن آن از طریق گوگل ایده خوبی به نظر می‌رسد.

از منوی دانلود در پایین صفحه، کروم را انتخاب کنید. شما را به صفحه مربوط به کروم هدایت می‌کند. مجدد از درست بودن دامنه گوگل اطمینان حاصل کنید. روی اضافه شدن به Brave یا کروم کلیک کنید. پیام هشداری در رابطه با افزونه ظاهر می‌شود. گزینه افزودن افزونه (Add extension) را بزنید.

پیغامی مبنی بر موفقیت آمیز بودن نصب افزونه ظاهر می‌شود. افزونه در قسمت افزونه‌های مرورگر قرار می‌گیرد. نوار افزونه‌ها را باز کنید. Yoroi در زیر محدوده بدون نیاز به دسترسی (No Access Needed) قرار دارد.

در اینجا می‌توانید افزونه را در نوار مرورگر خود پین کنید تا در صورت نیاز به آن سریعا به آن دسترسی داشته باشید. روی آیکون Yoroi کلیک کنید تا افزونه باز شود. حالا به مرحله نصب کردن می‌رسید. زبان مدنظر را انتخاب و روی گزینه ادامه کلیک کنید. پس از خواندن، با قوانین استفاده موافقت کرده و روی گزینه ادامه کلیک کنید.

شما می‌توانید از بین نصب ساده و پیشرفته یکی را انتخاب کنید. اگر تازه وارد هستید و تا به حال از کیف پول اتریوم مثل کیف پول My Ether یا Metamask استفاده نکرده‌اید، گزینه نصب ساده را انتخاب کنید. در غیر اینصورت، از گزینه پیشرفته استفاده کنید. در این آموزش با گزینه نصب ساده پیش می‌رویم.

انتخاب کنید که آیا قصد استفاده از پرداخت URL را دارید یا خیر. می‌توانید بعدا آن را فعال سازید. در این آموزش ما خیر را انتخاب می‌کنیم. الان نصب افزونه کیف پول Yoroi روی کروم به اتمام رسیده و آماده‌اید تا با ساختن کیف پول جدیدی ذخیره کاردانو روی Yoroi را شروع کنید.

2. چگونه با Yoroi کیف پول بسازیم؟​

با فرض نصب موفقیت آمیز افزونه روی مرورگر، الان قادر هستید تا کیف پول جدیدی بسازید. اگر از قبل کیف پولی دارید، الان می‌توانید آن را بازگردانید. همچنین می‌توانید کیف پولی که در Daedalus ساخته‌اید را بازگردانید یا کیف پول سخت افزاری خود را با استفاده از کیف پول سخت افزاری Trezor یا Ledger Nano متصل کنید. اما در این آموزش به آن نمی‌پردازیم.

از صفحه شروع روی ساخت کیف پول کلیک کنید. ارز مورد نظر را انتخاب کنید. در این مورد “کاردانو”. سپس ساخت کیف پول را انتخاب کنید.

برای کیف پول Yoroi خود اسم انتخاب کنید. این انتخاب به منظور سهولت برای یافتن کیف پول‌های متعدد صورت می‌گیرد. شبیه به حساب‌های بانکی مختلف که هر کدام هدف خاصی را دنبال می‌کنند. در این آموزش اسم کیف پول خود را My Wallet می‌گذاریم.

یک رمزعبور ارسالی برای کیف پول خود انتخاب کنید. این رمزعبور برای شناسایی تراکنش‌های صورت گرفته از کیف پول شما مانند ارسال کاردانو، یا انتقال آن به یک استخر استیکینگ (Stake pool) استفاده می‌شود.

بسیار مهم است که رمزعبورتان شامل حروف زیاد، حروف کوچک و بزرگ و اعداد و علامت‌های اختصاری باشد. رمزعبورهای چند کلمه‌ای گاهی آسان تر به یاد آورده می‌شوند. در هر حال، جایی امن رمزعبور را یادداشت کنید.

گام بعدی ایجاد اصطلاح بازیابی است. این یک رمزعبور 15 کلمه‌ای تصادفی است که برای بازگردانی کیف پول روی دستگاه‌های مختلف ایجاد شده است. هر کسی با استفاده از این 15 کلمه و بدون نیاز به رمزعبور ارسالی می‌تواند از کیف پول استفاده و وجه منتقل کند.
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!

هنگام انتخاب رمزعبور از تنها بودن خود اطمینان حاصل کنید. اصطلاح کلمه‌ای را جایی امن یادداشت کنید. برخی از مردم اصطلاح خود را در ظروف فولادی مقاوم یا روی چرم حک می‌کنند! اصطلاح بازیابی خود را یادداشت کرده و آن را در افزونه کیف پول خود بنویسید. صفحه بعد از شما می‌خواهد تا اصطلاح بازیابی خود را نوشته یا آن را درون صفحه پیدا کنید.

هنگام اتمام، روی گزینه می‌پذیرم کلیک کرده و ادامه دهید. اگر زمانی مجبور به بازیابی کیف پول خود شوید، این اصطلاح جست و جو تنها راه بازگردانی آن است. قبل از آنکه میلیون‌ها کاردانوی خود را به کیف پول انتقال دهید و به دلیل ناتوانی در بازیابی کیف پول آنها را از دست بدهید، شاید خوب باشد که کیف پول Yoroi خود را پاک کنید و بازگردانی آن با استفاده از اصطلاح جست و جو را تمرین کنید.

اکنون کیف پول Yoroi شما ساخته شده است. در این قسمت باید از طریق گزینه دریافت (RECEIVE) در بالای منو، کاردانو را به کیف پول انتقال دهید. اگر کاردانویی در کیف پول خود نداشته باشید نمی‌توانید آن را در Yoroi استیک کنید.

به شما آدرس کیف پول داده می‌شود. از این آدرس برای دریافت آدرس صرافی که از آن کاردانو می‌خرید استفاده کنید. همچنین می‌توانید از کد اسکن استفاده کنید. اگر از آدرس بالا استفاده کردید، از شما ممنونیم. این به معنای آن است که کاردانوی خود را برای ما ارسال کرده‌اید و ما آن را به عنوان اهدایی از سمت شما می‌پذیریم. پس لطفا از صحیح بودن آدرس ارسالی اطمینان حاصل کنید.

می‌توانید از 5 حرف آخر آدرس استفاده کنید. معمولا، این 5 حرف منحصر به فرد هستند و باید با آدرس مورد استفاده شما همخوانی داشته باشند. در آخر، شما آماده‌اید تا کاردانو خود را در Yoroi استیک کنید.

3. استیک کردن کاردانو از طریق Yoroi داخل استخر استیکینگ​

حال که افزونه کیف پول Yoroi را نصب کرده‌اید، وقت استیک کردن کاردانو روی آن است. با یک کیف پول جدید حاوی کاردانو، شما آماده ذخیره در یک استخر استیکینگ هستید.

داخل برنامه کیف پول Yoroi، روی گزینه لیست انتقال (Delegate List) در بالای صفحه کلیک کنید تا فرایند آغاز شود.

شما می‌توانید در میان استخرهای لیست شده جست و جو کنید یا استخر مورد نظر را با ID آن پیدا کنید. استخر ما ADAOZ، یک استخر جدید با رشد خوب و اشباع کم است. در قسمت جست و جو نام استخر مد نظر را تایپ کنید. در این آموزش نام استخر ما ADAOZ است. حالا آیکون و جزئیات استخر برای شما نشان داده می‌شود.

هزینه‌ها و کارمزد چقدر است

در تمامی استخرها هزینه‌ای قرار دارد. هزینه‌ای که روی استخر ما می‌بینید، کارمزدی است که از جایزه‌ها می‌گیریم. در واقع مبلغی نیست که از شما هنگام انجام فرایند می‌گیریم.

مبلغ گرفته شده از جایزه‌هایی است که شروع هر دوره توزیع می‌شوند. با 220000 هزار کاردانو در استخر خود دو نمونه از توزیع جایزه داریم. در آغاز دوره 263، اولین بلاک خود را ضرب کردیم و 27.53 درصد استیک‌های آن را بازگرداندیم. استخر در مجموع 395.4 کاردانو گرفت و با کارمزدهای انتقال 348.8 کاردانو به خانه برد و 29 عدد را در استخر توزیع کرد. بیشتر درمورد کارمزدها و مارجین‌های متغیر و ثابت استیکینگ کاردانو بدانید.

تایید انتقال

صفحه بعدی که ظاهر می‌شود، انتقال شما را تایید می‌کند. در این فرایند، من 10 کاردانو را به استخر انتقال می‌دهم. کارمزد آن 2.174257 کاردانو می‌شود. برای تعویض مداوم بین استخرها هزینه کارمزد را گوشه ذهن خود داشته باشید. رمزعبور ارسالی که هنگام ساخت کیف پول ایجاد کرید را تایپ کنید.

الان شما کاردانو خود را با موفقیت به استخر اسستیکینگی که از کیف پول Yoroi استفاده می‌کند، منتقل کرده‌اید! در Yoroi کاردانو استیک کنید و به آسانی جایزه بگیرید!

ارسال کاردانوی اضافی به کیف پولی از قبل موجود

اگر کاردانوی خود را به کیف پولی که از قبل به استخر استیکینگ انتقال یافته، ارسال ‌کنید، میزان کاردانوی ارسالی به میزانی که از قبل در کیف وجود داشته اضافه می‌شود. در چرخه انتقال بعدی تمامی کاردانوهای موجود در کیف پول محاسبه می‌شوند. درست مانند زمانی که شما ابتدا به کیف پول خود کاردانو اضافه کردید و بعد انتقال دادید.

فکت کوینز
 
بالا