دوره رایگان کریپتو از صفر

چگونه برای ذخیره چیا (Chia) کیف پول سرد (Cold Wallet) بسازیم؟

حمیده آقایی

عضو شناخته شده
با به وجود آمدن تراکنش ها، شاید تا به حال اصطلاح کیف پول سرد (Cold Wallet) را در جامعه چیا (Chia) شنیده باشید. این اصطلاح یعنی کیف پولی داشته باشید که به اینترنت متصل نیست. اگر در حال استخراج چیا هستید، می توانید موجودی XCH خود را در صفحه کیف پول ببینید، یعنی کیف پول گرم (Hot Wallet) دارید. تفاوت این کیف پول با کیف پول سرد اتصال به اینترنت است.با فکت کوینز همراه باشید تا ساخت کیف پول سرد برای ارز چیا را آموزش ببینید.

داشتن کیف پول سرد از نظر امنیتی مثل آن می ماند که کامپیوتر خود را 24 ساعته به حساب بانکی خود متصل کنید. تا زمانی که کسی به دستگاه شما دسترسی نداشته باشد، جای پول ها امن است. همانطور که مشاهده می کنید هیچکس 24 ساعته کامپیوترش را به حساب بانکی متصل نمی کند.

با اشکالی که در 9 ام ماه مِی شبکه را مختل ساخت و صفحه GitHub wiki چیا را در 10 ام ماه مِی خراب کرد، بسیاری از مردم راجع به هک شدن شبکه صحبت کردند. در سر و کار داشتن با ارزهای دیجیتال این یک مشکل اساسی است. بسیاری از افراد به خاطر نصب نرم افزارهایی روی کامپیوتر خود، ارز دیجیتال خود را از دست داده اند. کیف پول سرد راهی است برای حفاظت از چیایی که استخراج می کنید تا از طریق هک شدن یا غیره از بین نرود. در این مقاله به شما ساخت کیف پول، تراکنش برای انتقال XCH (توکن چیا) و حذف و بازگردانی کیف پول را آموزش می دهیم.

راه های زیادی برای ساخت کیف پول سرد وجود دارد. این روش ساده ترین آنها است و نیازی به نرم افزار خاص یا کامپیوتر دومی نیز ندارد. به صورت فنی کاربران لینوکس و مک نیز می توانند از این روش استفاده کنند چون فقط از پردازشگر چیا (Chia Client) استفاده می کند.

ساخت کیف پول

 • ابتدا، پردازشگر چیا را در دستگاه استخراج یا فارمینگ خود باز کنید. اگر از قبل باز بود روی صفحه Keys کلیک کنید. شما را به صفحه ای منتقل می کند که کلیدهای شما آنجا هستند.
 • وقتی در این صفحه هستید، دستگاه همچنان به استخراج خود ادامه می دهد. به این صفحه خوب نگاه کنید. باید یک کلید مشخص را در صفحه ببینید.
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!


کلیدی که مشاهده می کنید متعلق به حساب شما است. اگر از این کلید بکاپ ندارید، الان بگیرید. روی چشم کلیک کنید و 24 کلمه رمز را ببینید. سپس آنها را در دفترچه یادداشت کامپیوتر کپی کنید یا جایی بنویسید. ترتیب آنها مهم است، همچنین اعداد اثر انگشت عمومی را نیز یاد داشت کنید.

 • برای ساخت کیف پول سرد باید کلیدهای جدیدی بسازیم. روی گزینه سبز رنگ کلیک کنید تا کلیدهای جدیدی تولید شوند.
 • یک عبارت 24 کلمه ای جدید ساخته می شود. همانند بالا آن را ذخیره کنید. بعد از ذخیره کلید در جایی امن، روی گزینه سبز کلیک کنید و ادامه دهید.
 • سپس، به صفحه پردازشگر چیا هدایت می شوید. نودهای شما به استخراج ادامه می دهند اما موجودی شما صفر نشان داده می شود. اشکالی ندارد، چون کیف پول شما جدید است و چیا درون آن نیست. دستگاه شما همچنان درون کیف پول قبلی استخراج می کند. روی کیف پول ها کلیک کنید و کمی صفحه را پایین بیاورید.
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!


در این صفحه مشاهده می کنید که کیف پول شما همگام سازی نشده است. پیشنهاد میکنیم قبل از ادامه فرایند ابتدا آن را همگام سازید. چرا که بتوانید انتقال چیا از کیف پول قدیمی به جدید را تایید کنید. همچنین می توانید از طریق Chia Explorer آن را همگام سازید.

می توانید دستگاه خود را همینطور رها کنید و همچنان در کیف پول اول خود جایزه ها را دریافت کنید. برای درست کردن آن، به صفحه Farm بروید و روی سه نقطه کلیک کنید. روی Manage Farming Rewards کلیک کنید. اینجا آدرس کیف پول اول خود را می بینید. بعد از تایید کیف پول دوم خود روی Cancel کلیک کنید.

نحوه انجام تراکنش

 • بعد از همگام سازی کیف پول جدید، وضعیت آن به حالت synced در می آید. الان زمان اولین انتقال به کیف پول جدید فرا رسیده است. دفترچه یادداشت را باز کنید و آدرس گیرنده را کپی کنید، آدرس را ننویسید، کپی کنید.
 • سپس، دوباره روی Keys کلیک کنید. از این فرصت برای یادداشت اثر انگشت عمومی خود استفاده کنید. بعد از انجام، روی اولین کلید کلیک کنید. بعد از فعالسازی باید موجودی XCH خود را ببینید. روی Wallets کلیک کنید. باید not synced را مشاهده کنید. بعد از مدتی شروع به همگام شدن می کند. تا اتمام آن صبر کنید، نباید زیاد طول بکشد.
 • بعد از همگام شدن کیف پول قدیمی، اولین انتقال خود را شروع می کنیم. اولین انتقال کوچک خواهد بود. دلیل آن اطمینان از درست بودن آدرس دریافت کننده است.
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!


به فضای ساخت تراکنش نگاه کنید، دقیق مشخص نیست پس توضیح کوتاهی درمورد هر قسمت می دهیم:

 1. Address/Puzzle hash: در اینجا باید آدرس جایی که قصد تراکنش به آن را دارید، بنویسید. دو راه برای آن وجود دارد. استفاده از آدرس دریافت کننده یا ترکیب پازلی. آدرس دریافت کننده که مشخص است، اما ترکیب پازلی چیست. طبق توضیح “برام” درباره استخرها، ساده ترین توصیف درباره آن را می توان، ترکیب پازلی نحوه خرج شدن یک کوین را مشخص می کند، در نظر گرفت.
 2. Amount: در اینجا میزان چیای انتقالی را می نویسید. این قسمت با XCH حساب می شود. اگر عدد دو را قرار دهید، یعنی می خواهید 2 چیا انتقال دهید. به یاد داشته باشید کمترین مقدار قابل انتقال یک تریلینیوم (11 صفر بعد از اعشار) است.
 3. Fee: اینجا کارمزد تراکنش نشان داده می شود. اکنون این قسمت به خاطر تقاضای کم روی شبکه مهم نیست. تراکنش ها هر 10 ثانیه رخ می دهند و یک بلاک مقدار معینی را می تواند نگه دارد. وقتی تعداد تراکنش ها زیاد شود، آن زمان کارمزد شبکه نیز افزایش می یابد.
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!

الان اولین انتقال آزمایشی خود را انجام می دهیم. آدرس دریافتی را کپی کرده و در قسمت مربوطه الصاق می کنیم. سپس، میزان چیای انتقالی را مشخص می کنیم، در اینجا 0.001 را انتخاب می کنیم. برای کارمزد عدد صفر را مشخص می کنیم، چرا که تراکنش های زیادی در شبکه نیست. اگر همه چیز درست به نظر می رسد، روی گزینه سبز رنگ کلیک کنید. باید یک حاوی موفق آمیز بودن تراکنش دریافت کنید:

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!


حالا اگر به موجودی کیف پول نگاه کنید، موجودی قابل خرج 1.75 یا 0.25 کمتر از موجودی کل است. دلیل آن است که کوین های استخراج شده در دو قسط پرداخت شده اند. یک 1.75 و یک 0.25 که روی هم 2 XCH می شود. برای خرج XCH، باید یکی از این پراخت ها را از بین ببرید و باقی آن را دریافت کنید. شبیه زمانی که دلار یا یورو پرداخت می کنید و صندوق دار بقیه پول را به شما باز می گرداند.بعد از چند دقیقه، تراکنش مشخص و موجودی کل شما نیز درست است. برای مثال اگر قبل از تراکنش 2 XCH داشتید، الان 1.999 دارید.

 • روی Keys کلیک کنید و کلید جدیدی که ساختید را انتخاب کنید. روی Wallet کلیک کنید و منتظر همگام سازی شوید. بعد از همگام سازی، موجودی کل باید 0.001 XCH باشد. اگر غیر از این بود ادامه ندهید. صبر کنید تا درست شود. اگر بعد از 15 تا 30 دقیقه درست نشد، یک جای مسیر را اشتباه رفته اید و به کیف پول اشتباه ارسال کرده اید. اگر موجودی کل درست بود ادامه دهید.
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!


 • باری دیگر روی Keys کلیک کنید و سراغ کیف پول قدیمی بروید. اجازه دهید تا پردازشگر چیا بارگذاری شود.
فکت کوینز
 

حمیده آقایی

عضو شناخته شده

بازگردانی کیف پول

خیلی خب، الان بازیابی حساب را تمرین می کنیم. لطفا مراحل بعدی را با احتیاط انجام دهید. اگر کلید اشتباهی را حذف کنید و عبارت 24 کلمه ای را اشتباه یادداشت کرده باشید، مزرعه (فارم) استخراج خود را برای همیشه از دست می دهید.

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!


روی Keys کلیک کنید. در این صفحه می توانید کلید کیف پول جدیدی که ساخته اید را حذف کنید. باید دومین کلید لیست باشد. اگر مطمئن نیستید به اثر انگشت عمومی خود مراجعه کنید. برای حذف روی عکس سطل زباله کلیک کنید. اینجا صفحه ای بالا می آید که هشدار حذف را به شما می دهد. از یادداشت کلید ها اطمینان حاصل کنید و سپس روی گزینه Delete کلیک کنید.

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!


حالا روی کلید باقی مانده کلیک کنید، و مطمئن شوید فارم به حالت نرمال بازگشته است.

حالا حسابی که حذف کردید را باز گردانی می کنیم. دوباره روی Keys کلیک کنید. سپس روی Import From Mnemonics (24 words) کلیک کنید.

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!


24 کلمه را وارد کنید. بعد از اتمام، روی گزینه سبز کلیک کنید. بعد از آن با صفحه دیگری مواجه می شوید که سعی دارد داده ها را از طریق سکه های رنگی یا دیگر کیف پول های هوشمند بازیابی کند. در حال حاضر، هیچکس این ویژگی ها را هنوز تعبیه نکرده است ولی در آینده، اینگونه باید داده ها را بازیابی کنید. روی Safe to Skip کلیک کنید.

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!


منتظر شوید تا صفحه بارگذاری شود. اگر نشد، اشتباهی با عبارت 24 کلمه ای وجود دارد. دوباره گام های بالا را تکرار کنید تا مشکل بر طرف شود. بعد از بارگذاری، روی Wallets کلیک کنید. حالا باید موجودی 0.001 XCH را مشاهده کنید. شما توانستید! الان می دانید چگونه حساب خود را با عبارت 24 کلمه ای بازیابی کنید.

انتقال تمام XCH ها به کیف پول جدید

برای گام آخر، الان تمام XCH های خود را به کیف پول جدید انتقال می دهیم. مراحل انجام تراکنش دوباره را انجام دهید. حالا احتمالا باید بین 10 تا 20 دقیقه منتظر شوید تا کیف پول قدیمی دوباره همگام شود. این بار به جای 0.001 XCH، کل موجودی خود را جایگذاری کنید. به یاد داشته باشید که آدرس دریافتی کیف پول جدید را حتما کپی و الصاق کنید. آن را تایپ نکنید!

وقتی انتقال انجام شد و منتظر هستید، روی Farm و سپس سه نقطه در بالای سمت راست صفحه کلیک کنید. روی Manage Farming Rewards کلیک کنید. آدرس دریافتی خود را به کیف پول جدیدی که ساخته اید به روز رسانی کنید (Update). سپس روی Save کلیک کنید. دوباره صفحه را باز کنید و از ذخیره شدن آن اطمینان حاصل کنید.

روی Keys و سپس روی New wallet key کلیک کنید. روی Wallets کلیک کنید و مطمئن شوید انتقال شما انجام شده است. چند دقیقه ای طول می کشد تا صفحه به روز شود. وقتی انتقال انجام شده باشد، کیف پول سرد شما درست شده است.

گام آخر کلیک روی Keys و حذف کیف پول جدید مثل قبل است. دفترچه یادداشت را ببندید و متن داخل آن را ذخیره نکنید. الان عبارت 24 کلمه ای پرینت شده که هنگام ورود تایید شده است را دارید.

کلید را برای کیف پول قدیمی کلیک کنید و به استخراج ادامه دهید. اگر دوباره به Manage Farming Reawrds بروید، این بار بعد از 30 ثانیه با پیغام جدیدی مواجه می شوید:

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!


یک پیام هشدار نمایان می شود. تا زمانی که آدرس با آدرسی که شما وارد کرده اید تطابق دارد، این هشدار را نادیده بگیرید.

همانطور که قبلا گفتم برای ساخت کیف پول سرد راه های متعددی وجود دارد. روش بالا آسان ترین آنها است. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

فکت کوینز
 
دوره‌های تالاربورس
بالا