دوره رایگان کریپتو از صفر

پولکادات در مقابل اتریوم: دو شانس مساوی برای تسلط بر دنیای وب 3

  • نویسنده موضوع سلماز تقیزاده
  • تاریخ شروع

در حالی که رقابت به سوی عرصه وب 3 شتاب گرفته است، باید بررسی کرد که چگونه می توان اکوسیستم پولکادات و پلتفرم سابستریت را با به روزرسانی آتی اتریوم مقایسه نمود.​


برای اکثر سرمایه گذاران معمولی دارایی های دیجیتال، به روزرسانی اتریوم 2.0 قرار است یک رویداد تحول برانگیز باشد که کارایی را بهبود می بخشد، هزینه های شبکه را کاهش می دهد و کل فضای بلاکچین و رمزارز را به واقعیت وب 3 نزدیک تر می کند.

اتریوم با کمبود مقیاس پذیری و افزایش سرسام آور هزینه های گس دست و پنجه نرم می کند، و از آنجایی که به عنوان بزرگترین پلتفرم قرارداد هوشمند و توسعه DApp مطرح است، حرکت به سمت یک بلاکچین اثبات سهام (PoS) قابل اعتمادتر و مقیاس پذیرتر، یک فرصت خوشایند خواهد بود.

با این حال، بیشتر سرمایه گذاران معمولی نمی دانند که پلتفرم سابستریت پولکادات در زمینه توسعه یک زیرساخت اینترنتی غیرمتمرکز موازی که بسیاری معتقدند در نهایت اتریوم را تحت الشعاع قرار می دهد، تاخت و تازهای گسترده ای انجام داده است.

از زمان انتشار وایت پیپر پولکادات، ارزش آن به عنوان بریجی بین اکوسیستم اتریوم و بسیاری از امکاناتی که تجربه اینترنتی وب 3 را تشکیل می دهند، در خط مقدم نقاط فروش اصلی پولکادات بوده است.

بنابراین، پولکادات دقیقاً چگونه با اتریوم مقایسه می شود؟ پیشرفت فعلی اتریوم به سوی عرصه اینترنت غیرمتمرکز چگونه بوده است و آیا پاراچین های پولکادات به تهدیدی برای شبکه قراردادهای هوشمند غالب تبدیل شده اند؟ در اینجا نگاهی گذرا به جزئیات فنی خواهیم انداخت که اکوسیستم پولکادات را از به روزرسانی آتی اتریوم متمایز می کند.

دو مسیر به سوی اینترنت غیرمتمرکز


برای درک ارزش پولکادات، ابتدا باید سابستریت پولکادات و تفاوت آن با آنچه اتریوم در حال حاضر ارائه می‌دهد را مقایسه کنیم.

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


اجزای معماری پولکادات

نمی توان انکار کرد که در یک مقطع، اتریوم یک فناوری انقلابی و یک پلتفرم مورد توجه برای توسعه DApp قلمداد می شد. با این حال، در طول سال ها، مقیاس پذیری به پاشنه آشیل اتریوم تبدیل شده است. بلاکچین اتریوم، با برآورد 1 میلیون تراکنش در روز، تنها قادر به پردازش 15 تراکنش در ثانیه (TPS) است که منجر به هزینه های گس بالا می شود. اگرچه قرار است این تعداد پس از به روزرسانی به اتریوم 2.0 افزایش یابد، اما همچنان از زیرساخت های متمرکز سنتی مانند Visa که از نظر تئوری می تواند بیش از 1700 TPS را پردازش کند، فاصله زیادی دارد.

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


حجم تراکنش ها در شبکه اتریوم

علاوه بر کندی و ازدحام شبکه اتریوم، الگوریتم های اجماع قدیمی آن تا 112.15 تراوات ساعت در سال مصرف می کنند که با مصرف برق پرتغال یا هلند قابل مقایسه است. به زبان ساده، اتریوم به شدت به الگوریتم اثبات کار (PoW) متکی است که برای افزودن بلاک های جدید به زنجیره و تأیید تراکنش ها، به استخراج فشرده محاسباتی نیاز دارد.

اتریوم 2.0 قصد دارد با انتقال از یک الگوریتم PoW به یک الگوریتم PoS کارآمدتر، این نگرانی ها را برطرف کند، که در نهایت به اتریوم اجازه می دهد کربن خنثی شود و به سرعت بیشتری دست یابد.

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


اثبات کار در مقابل اثبات سهام

اتریوم 2.0 همچنین از شاردینگ به عنوان یک سولوشن مقیاس پذیری استفاده می کند که شبکه را به قطعات کوچکتر تقسیم می کند که می توانند تراکنش ها را به صورت موازی پردازش کنند. در تئوری، این امکان را به اتریوم می دهد تا بی نهایت تراکنش در ثانیه را پردازش کند، اما در عمل، توسط تعداد شاردهای ایجاد شده محدود می شود.

تا به امروز، انتقال به اتریوم 2.0 هنوز در حال انجام است، گرچه شبکه آزمایشی فعال می باشد. توسعه دهندگان بلندپرواز پروژه مانند گاوین وود، بنیانگذار اتریوم که از تأخیرها ناامید شده بودند، اتریوم را برای ساخت بنیاد وب 3 (Web3 Foundation) و پریتی تکنولوژی (Parity Technologies) ترک کردند. پریتی تکنولوژی و بنیاد وب 3 اساساً بر توسعه سه فناوری اصلی تمرکز می کنند: پریتی اتریوم (که تحت عنوان سرنیتی (Serenity) نیز شناخته می شود)، پریتی سابستریت و پولکادات.

در نهایت، هدف این سازمان ها و پروژه ها، تحقق سریع چشم انداز وب 3 است.

پیروزی ها و شکست های آنها


پریتی تکنولوژی به عنوان یک شرکت اصلی زیرساخت بلاکچین، چندین ابزار و نرم افزار را ارائه می دهد که به توسعه دهندگان اجازه می دهد بلاکچین های خود را به سرعت و به راحتی راه اندازی کنند. پریتی سابستریت، یک جعبه ابزار برای ساخت بلاکچین های سفارشی از پایه است و برخی از محبوب ترین بلاکچین های جهان مانند پولکادات، کراکن و چین لینک را تأمین می کند.

از سوی دیگر، پریتی اتریوم نرم افزاری است که کلاینت های اتریوم 2.0 مانند Geth و Prysm را اجرا می کند. سهم اصلی پریتی در پولکادات، چارچوب سابستریت است که برای ساخت بلاکچین یا پاراچین های سفارشی در ریلی چین پولکادات استفاده می شود.

در مقایسه با سیستم موجود اتریوم و همچنین چارچوب شاردینگ آتی آن، سابستریت بسیار ماژولار است و امکان ساخت بلاکچین های سفارشی را فراهم می کند. توسعه دهندگان می توانند ویژگی هایی را که برای پاراچین های خود می خواهند با درجه سختی فنی که می توانند از عهده آن برآیند، انتخاب کنند.

در اینجا چند نمونه از تفاوت عملکرد بلاکچین های ساخته شده با سابستریت آورده شده است:

  • Zeitgeist بازارهای پیش بینی دارد (مشابه شرط بندی ورزشی یا پیش بینی در مورد وضعیت آب و هوا در هفته آینده) و از آنها برای حاکمیت زنجیره ای استفاده می کند.
  • KILT یک سیستم بسیار پیچیده برای شناسه های غیرمتمرکز (DID) با هدف آوردن هویت به وب 3 است.
  • Subsocial از دو بلاکچین سابستریت ارتباطی با تعاملات اجتماعی ساخته شده در کد تشکیل شده است (یک پالت برای ایجاد پست، یک پالت دیگر برای نظرات، و یک پالت دیگر برای واکنش ها و غیره).

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


ویژگی های اصلی سابستریت

در نتیجه، سابستریت به کاربران اجازه می دهد تا چند پالت را جمع آوری کرده و زنجیره های خود را در کمتر از یک ساعت راه اندازی کنند، که بسیار آسان تر از شروع از ابتدا است. در آینده، آنها ممکن است در انجام وظایف خاص بسیار برتر از اتریوم باشند. علاوه بر این، آنها همچنان می توانند به راحتی با استفاده از XCMP ارتباط برقرار کنند. XCMP یک قالب ارسال پیام میان اجماع ها است که برای پولکادات توسعه یافته و امکان تعامل را بین شبکه هایی که ریلی چین یکسانی دارند، فراهم می کند.

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


نحوه عملکرد بریج در معماری پولکادات

سابستریت همچنین کتابخانه ای از ماژول ها را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد که می توان از آنها برای ایجاد سازگاری بین بلاکچین های جدید و زنجیره های قدیمی مانند بیت کوین و اتریوم استفاده کرد. علاوه بر این، لازم نیست بلاکچینی ایجاد کنید که در حین استفاده از سابستریت به پولکادات متصل شود. به زبان ساده، هر توسعه دهنده ای می تواند از سابستریت برای ایجاد بلاکچین های بدون فورک استفاده کند که می توانند بدون نیاز به هارد فورک و در هر اکوسیستمی خارج از پولکادات یا اتریوم به روزرسانی شوند.

از لحاظ اعتبارسنج، پولکادات از یک بازی استیکینگ تعادلی نش (Nash) استفاده می کند که اعتبارسنج ها را تشویق می کند تا به گونه ای رفتار کنند که برای کل شبکه بهترین است. این امر با تأکید فعلی اتریوم بر پاداش دادن به ماینرها در ازای تلاش هایشان که اغلب منجر به تمرکز و موانع زیادی برای ورود می شود، متفاوت است.

ریلی چین پولکادات همچنین به گونه ای طراحی شده است که بسیار مقیاس پذیرتر از اتریوم است و توانایی پردازش حدود 1000 تراکنش در ثانیه را در مقایسه با رکورد ضعیف 15 تراکنش در ثانیه اتریوم دارد.

شاید تنها نقطه ضعف پولکادات این واقعیت باشد که پریتی تکنولوژی در سال 2017، زمانی که بیش از 30 میلیون دلار ETH از چندین کیف پول چند امضایی به سرقت رفت، یک نقض امنیتی بزرگ در نرم افزار کیف پول چند امضایی خود داشت.

این تقابل نیست، بلکه تکمیل است


با وجود تمام آنچه گفته شد، پولکادات یک پلتفرم مکمل برای اتریوم است، زیرا هر دو اکوسیستم بلاکچین در راستای یک هدف یعنی ارائه یک وب جهانی کاملاً غیرمتمرکز تلاش می کنند.

علی رغم اینکه پولکادات دارای تعداد زیادی ویژگی و ظرفیت بهبود یافته است، اما هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد و تنها تعداد معدودی از برنامه ها (مون بیم (Moonbeam) و مون ریور (Moonriver)) در شبکه آن در حال اجرا هستند. در عین حال، اتریوم با صدها هزار توسعه دهنده و پروژه، به عنوان یک پلتفرم همه فن حریف به مسیر خود ادامه می دهد که به آن مزیت قابل توجهی از نظر پذیرش می بخشد.

پولکادات و اتریوم هر دو در راستای اهداف متفاوتی خدمت می کنند و می توانند در آینده غیرمتمرکز همزیستی داشته باشند و مکمل یکدیگر باشند.

نگاهی اجمالی به آینده


پولکادات و اتریوم نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند. در آینده، آنها حتی ممکن است برای ارائه یک وب 3 کاملاً غیرمتمرکز همزیستی داشته باشند. توسعه دهندگان ممکن است از سابستریت برای ایجاد پلتفرم های رسانه های اجتماعی غیرمتمرکز یا برنامه های اشتراک گذاری ویدیویی که اقتصاد توکن اتریوم ERC-20 را ادغام می کنند، استفاده کنند. با توجه به اینکه توسعه دهندگان بیشتری برای کمک به تسریع حرکت به سمت اینترنت وب 3 همکاری می کنند، نمی توان گفت که آینده برای پولکادات و اتریوم چگونه خواهد بود.

منبع:
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!


401-0246-09-01742​

نوشته
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
اولین بار در
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
. پدیدار شد.

منبع: بیتز گاردن
 
دوره‌های تالاربورس
بالا