تبلیغات انجمن دیجی بیت

نوکون و ارز دیجیتال NKO چیست؟ آیا پروژه این توکن کلاهبرداری است؟

 • نویسنده موضوع سامان رضاعلی
 • تاریخ شروع
توکن نوکون و ارز دیجیتال NKO چیست و چرا این پروژه، یک کلاهبرداری ایرانی است و نباید آن را خرید؟ در این مقاله به بررسی پروژه Nokon می‌پردازیم.


تب و تاب گرفتن بازار ارزهای دیجیتال موجب شده تا کلاهبرداران و سوء استفاده‌گران از هر طریقی به دنبال کسب سود از افراد ناآشنا به این حوزه باشند. کلاهبرداران با سوء استفاده از اعتماد مردم و تبلیغات گسترده (به خصوص در سایت‌های معتبر و پرمخاطب) سرمایه مردم ناآگاه به این حوزه را نشانه گرفته‌اند. در این مقاله ما جهت آگاه‌سازی مخاطبان عزیز به بررسی یکی از پروژه‌های کلاهبرداری به نام “Nokon Project” می‌پردازیم.

اخیرا شاهد تبلیغات گسترده رمز ارز NKO (ارز دیجیتال پروژه نوکون) در کانال‌ها و سایت‌های مختلفی هستیم. تبلیغات Nokon Project به کانال‌های تلگرامی، پیج‌های اینستاگرامی و حتی خبرگزاری‌های ایران نیز سرایت کرده است. به همین دلیل در این نوشته قصد داریم با توجه به تبلیغات گسترده این پروژه، ماهیت آن را بررسی کنیم.

ادعاهای پروژه و توکن نوکون​


با مراجعه به وبسایت پروژه نوکون، اولین متنی که پدیدار می‌شود، عبارت “این پروژه می‌خواهد طوفانی در دنیای ارزهای دیجیتال به راه بیاندازد” است. پروژه به ظاهر بین المللی نوکون علی رغم رعایت نکردن دستور زبان انگلیسی و قواعد نوشتاری اهدافی بلندپروازانه را در سایت رسمی خود مطرح کرده است. عملا این پروژه، هدف اصلی خود را “طوفان به پا کردن در بازار رمز ارزها” می‌داند.

در صفحه نخست سایت رسمی توکن نوکون به آدرس Nokon.org ادعا شده که آن‌ها قصد دارند تا اجازه ندهند رمز ارزهای دیگر، بازار ارزهای دیجیتال را به دست بگیرند. در بازاری که رقابت‌های سنگینی در بحث رفع نیاز کاربران وجود دارد، این پروژه صرفا با بیان یک جمله قصد دگرگون سازی بازار ارزهای دیجیتال را دارد.

پروژه نوکون در قسمتی از وبسایت خود ادعا می‌کند که 2 میلیارد واحد رمز ارز NKO را از طریق
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
(ICO) خود به فروش رسانده و در واقع ICO به صورت موفقیت آمیز در تاریخ 21 سپتامبر (30 شهریور 1400) به اتمام رسانده است. همچنین این پروژه ادعا می‌کند که تنها ۱۰ درصد از توکن‌ها در اختیار تیم Nokon قرار خواهد گرفت و ۷۰ درصد دیگر توکن‌ها در اختیار کامیونیتی این رمز ارز قرار می‌گیرد و قصد ندارد تا توکن‌ها به طور متمرکز دست عده‌ای خاص قرار بگیرد.

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


در ادامه، نگاهی به نقشه راه یا رود مپ (Roadmap) توکن نوکون می‌اندازیم. با توجه به نقشه راه Nokon Project، این پروژه به طور کلی دارای چهار مرحله است. این مراحل عبارتند از:

 1. گام اول: آغاز پیش فروش توکن NKO – ارائه
  برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
  – لیست شدن در دو
  برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
  – لیست شدن در (حداقل) سه صرافی ارز دیجیتال – لیست شدن در کوین مارکت کپ – کسب ۲۰ هزار هولدر
 2. آغاز تبلیغات از طریق افراد مشهور –
  برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
  – لیست شدن در (حداقل) سه صرافی رمز ارزی – تعداد هولدرهای توکن NKO به ۵۰ هزار نفر برسد- خرید و فروش توکن NKO از طریق سایت رسمی پروژه نوکون
 3. لیست شدن در دو والت رمز ارزی دیگر – تعداد هولدرهای توکن NKO به ۱۵۰ هزار نفر برسد – توکن سوزی – لیست شدن در (حداقل) ده صرافی رمز ارزی دیگر – تبلیغات بیشتر توکن نوکون جهت دیده شدن
 4. معرفی تیم نوکون – توکن سوزی – ساخت سایت جدید – تعداد هولدرهای توکن NKO به ۵۰۰ هزار نفر برسد

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


در وبسایت توکن نوکون، مواردی همچون وایت پیپر و سایر اسناد به چشم می‌خورد، اما با کلیک روی آن‌ها، دوباره به صفحه اصلی منتقل می‌شویم. بنابراین، تمام ادعاها و اهداف نوکن، در وبسایت این پروژه و اطلاعاتی که به شما ارائه دادیم، خلاصه می‌شود.

بررسی پروژه نوکون (Nokon Project)​


تنها با نگاهی اجمالی به نقشه راه پروژه و وبسایت Nokon، متوجه خواهید شد که این پروژه هیچ هدف خاصی ندارد و هیچ خدمات مفیدی به جامعه ارزهای دیجیتال ارائه نمی‌دهد. این پروژه صرفا به دنبال کسب سرمایه از طریق سرمایه گذاران است. عملا توکن این پروژه برای کلیه فعالان حوزه ارزهای دیجیتال بی مصرف خواهد بود. اگر شما از قدیمی‌های بازار ارزهای دیجیتال باشید، تنها با بررسی اجمالی سایت رسمی نوکون متوجه خواهید شد که این پروژه اسکم است. به هرحال در این مقاله سعی می‌شود تا دلایلی قانع کننده‌ای برای اسکم بودن Nokon Project بیان شود.

هویت پروژه نوکون​


هویت تیم این پروژه کاملا ناشناس است و هنوز مشخص نیست که چه کسی و یا چه افرادی در پشت پرده این پروژه قرار دارند. از طرفی هیچ راه ارتباطی به جز کانال تلگرامی (به آدرس T.me/nokon_token) و یک فرم ارتباطی در سایت نوکون قرار ندارد. اما اگر افراد پشت پرده توکن نوکون به این پروژه ایمان دارند، چرا از ارائه یک راه ارتباطی مستقیم و افشای هویت خود خودداری می‌کنند؟ اگر مشکلی در این پروژه پیش بیاید چه کسی مسئولیت آن را قبول می‌کنند؟

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.

هیچ راه ارتباطی در کانال تلگرامی این پروژه وجود ندارد

نبود وایت پیپر و بی هدف بودن​


پروژه نوکون وایت پیپر ندارد. به طور معمول پروژه‌های معتبری که قصد جذب سرمایه از طریق ارائه توکن را دارند، یک وایت پیپر کامل و شفاف پیش از آغاز ICO قرار می‌دهند. این امر موجب می‌شود تا کاربران و سرمایه گذاران دید بهتری نسبت به اهداف و فعالیت یک پروژه داشته باشند. اما سایت رسمی پروژه نوکون اظهار داشته که وایت پیپر این پروژه در پایان ICO منتشر خواهد شد. باوجود اینکه عرضه اولیه توکن NKO در تاریخ ۲۱ سپتامبر (۳۰ شهریور ماه) به اتمام رسیده، اما همچنان نیز وایت پیپری در سایت رسمی این پروژه قرار نگرفته است. شایان ذکر است که در حال حاضر در تاریخ 19 مهر ماه 1400، کلیه فیلدهای Terms & Conditions، White Papers، Privacy Policy، Business Profile خالی است و با کلیک بر روی هر قسمت به آدرس Nokon.org هدایت می‌شوید. این اقدام بی مسئولیت بودن پروژه نوکون را در قبال حق و حقوق کاربران و سرمایه گذران نشان می‌دهد.

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


ادعای دروغ نوکون در مورد عرضه اولیه و فروش 2 میلیاردی​


پروژه نوکون ادعا می‌کند که ۷۰ درصد توکن‌ها بین کامیونیتی این پروژه قرار می‌گیرد و پروژه متمرکزی نخواهد بود. همچنین در وبسایت این پروژه ادعا شده که در حال حاضر، پیش فروش و عرضه اولیه به اتمام رسیده است. اما این ادعا چقدر صحت دارد؟

به بررسی کانترکت (Contract) موجود در سایت این پروژه (0x259562c54c07aca61e12ee12c62016eaf3fd7852) می‌پردازیم. با استناد بر داده‌های سایت
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
، از 12 میلیارد توکن NKO موجود، 11.999 میلیارد واحد آن در اختیار سازنده این پروژه است! بنابر این نه ادعای پیش فروش 2 میلیارد واحدی صحت دارد و نه ادعای غیر متمرکز بودن و توزیع 70 درصد از توکن‌ها بین افراد. در واقع بیش از 99 درصد از توکن‌های نوکون در والت سازنده (دقت کنید والت، نه کانترکت) بوده و کمتر از 1 درصد بین سایر افراد توزیع شده است که این موضوع عمق فاجعه را می‌رساند؛ زیرا هر زمان که این صاحبین این والت‌ها بخواهند، می‌تواند اقدام به فروش دارایی‌های خود کرده و قیمت این توکن را دامپ کنند. این امر می‌تواند ضررهای جبران ناپذیری را به دیگر سرمایه گذاران این پروژه بزند.

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


همچنین در یک وبسایت فارسی زبان (که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم)، ادعا شده که نوکون موفق به جذب سرمایه 1 میلیون دلاری از طریق پیش فروش شده است. با توجه به نحوه توزیع توکن NKO بین والت‌ها، قیمت فعلی توکن نوکون و اطلاعات مربوط به حداکثر مقدار ETH موجود در کانترکت این توکن، این ادعای دروغ سریعا رد می‌شود.

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


فرد یا افراد ایرانی پشت پرده پروژه نوکون هستند​


سایت به ظاهر بین المللی Nokon فارق از ایرادات نوشتاری خود، تبلیغات گسترده‌ای در ایران دارد و تنها کاربران ایرانی را مورد هدف خود قرار داده است. تبلیغات این پروژه در سایت‌های خبری، کانال‌های تلگرام پربازدید و پیج‌های اینستاگرامی فارسی زبان به چشم می‌خورد.

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.

تبلیغات گسترده توکن نوکون در ایران – منبع: iici.io

با استناد بر داده‌های الکسا (Alexa) مخاطب اصلی این پروژه، کشور ایران است. زیرا ایران سهم زیادی در ترافیک این سایت دارد. اما چرا یه پروژه ناشناس و بی هویت با تبلیغات بسیار گسترده در فضای مجازی قصد ثروتمند ساختن ایرانی‌ها را دارد؟ به نظر شما هدف این پروژه چیست؟ آیا هدفی غیر از کلاهبرداری از افراد تازه وارد به حوزه ارزهای دیجیتال دارد؟

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


اما نکته مهم و قابل تامل، سایت فارسی زبان NokonToken.org است. گویی این وبسایت که پشت پرده تمام تبلیغات در فضای مجازی ایران است، مرجع فارسی زبان پروژه نوکون محسوب می‌شود. تمامی ادعاهای دروغین و بی اساس موجود در وبسایت اصلی پروژه نوکون، در این وبسایت نیز به زبان فارسی تکرار شده است. بنابراین با توجه به اینکه اسمی از پروژه نوکون و توکن NKO در فضای بین المللی وجود ندارد و از سوی دیگر، این پروژه دارای وبسایت فارسی زبان بوده و در فضای مجازی ایران بسیار تبلیغ می‌شود، می‌توان به راحتی پی برد که گردانندگان این پروژه، ایرانی هستند.

ماجرا زمانی جالب‌تر می‌شود که در انتهای این وبسایت، اسم یک کانال تلگرام فارسی زبان به نام “کریپتو نیوز” را مشاهده می‌کنیم و حتی با کلیک روی آیکون تلگرام واقع در پایین صفحه سمت راست، به حساب کاربری ادمین این کانال در فضای تلگرام ارجاع داده می‌شویم. بنابراین می‌توان گفت که پشت پرده این پروژه، همین کانال تلگرام ایرانی است.
برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


جمع بندی​


پروژه نوکون و توکن NKO شمایل یک کلاهبرداری را دارد که طی سالیان اخیر، بارها با موارد مشابه با آن برخورد داشته‌ایم؛ البته ساز و کار نوکون بر خلاف رقیبان کلاهبردارش، چندان پیچیده نیست و صرفا افراد با اطلاعات نزدیک به صفر در حوزه ارزهای دیجیتال، جذب چنین پروژه‌ای خواهند شد. سناریوی کلی نوکون به این شکل است:

شخص یا اشخاصی (به احتمال زیاد ایرانی و گردانندگان کانال تلگرامی ذکر شده در این مقاله)، یک توکن ERC20 به نام NKO ساخته‌اند؛ کاری که فقط چند دقیقه زمان می‌برد و نیاز به دانش خاصی ندارد. سپس دو وبسایت یکی به زبان انگلیسی و دیگری به زبان فارسی را راه‌اندازی کرده و صرفا یک سری اطلاعات کلی و ساده را ارائه کرده‌اند و حتی زحمت ساخت وایت پیپر دروغین هم به خود نداده‌اند. سپس با ایجاد یک استخر در یونی سواپ (که این کار هم ساده است و چند دقیقه زمان می‌برد)، مقداری لیکوئیدیتی ایجاد کرده و در حال دریافت اتریوم از کاربران ناآگاه و ارسال توکن‌های بی ارزش NKO به آن‌ها هستند. به همین سادگی، آن‌ها بدون داشتن هیچ محصول نهایی، در حال دریافت اتریوم از کاربران بی‌اطلاع هستند.

حال تصمیم‌گیری با شماست، در این مقاله سعی شد تا حدالامکان دلایلی موثق برای اثبات کلاهبرداری بودن پروژه نوکون خدمت شما همراهان گرامی ارائه شود.

نوشته
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
اولین بار در
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
. پدیدار شد.

منبع: ایران کریپتوکارنسی
 
تبلیغات نوبیتکس
تبلیغ صرافی کوکوین- دیجی بیت
بالا