دوره رایگان کریپتو از صفر

نسخه جدید سپیدنامه ققنوس رونمایی شد / تغییر مبنای ارزش‌گذاری توکن پیمان

  • نویسنده موضوع غزل یگانگی
  • تاریخ شروع
برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


سال گذشته بانک مرکزی به اتهام پول‌شویی، مشارکت در قاچاق ارز، فعالیت بانکداری غیرمجاز از ققنوس شکایت کرد و دادگاه به نفع ققنوس رای داد، باوجود رای منفی دادگاه بر اتهام‌ها، ‌ققنوس برای حفظ حقوق کاربران، سپیدنامه ۲.۰ را تدوین کرد. نسخه جدید سپیدنامه ققنوس ۲ تیر رونمایی و الزامات جدید آن معرفی شد.

ولی‌الله فاطمی رئیس هیئت‌مدیره ققنوس در ابتدای مراسم از شکایت بانک مرکزی علیه ققنوس و اثبات حسن‌نیت شرکت به فضای حاکمیتی در اردیبهشت ۱۴۰۰ گفت. به گفته فاطمی، ققنوس هرگز نمی‌خواسته حاکمیت را دور بزند و قصد نداشته از خط‌قرمزهای رگولاتوری و بانک مرکزی عبور کند. او توضیح داد: «رأی دادگاه به نفع ققنوس صادر شد، بااین‌وجود ققنوس برای خروج از نگاه‌های تهدیدآمیز، مبنای ارزش‌گذاری توکن پیمان را از طلا (فلز گران‌بها) به الماس (سنگ) تغییر داد.»

فاطمی با اشاره به فضای تورمی کشور گفت: «مردم به دنبال سرمایه‌گذاری در فضای دارایی هستند و بیشتر به سرمایه‌گذاری‌های دلاری تمایل دارند، ققنوس پتانسیل سرمایه‌گذاری بر دارایی‌های خرد با پایه دلار را فراهم کرده و موفق شده ارزش ثروت مردم را در شرایط تورمی حفظ کند.» او تاکید کرد که بزرگ‌ترین افتخار ققنوس، حفظ ثروت مردم در شرایط تورمی است. آمارها نشان می‌دهند که رشد پرتفوی ققنوس از تورم سالیانه بیشتر است. او خاطرنشان کرد که با تنوع‌بخشی به پرتفوی ققنوس، به نقطه‌ای اثربخش‌تر می‌رسیم.


آنچه در سال ۱۴۰۰ به ققنوس گذشت​به گفته محمدجواد صمدی راد مدیرعامل ققنوس، بانک مرکزی سال گذشته در سه مورد پول‌شویی، مشارکت در قاچاق ارز و فعالیت بانکداری غیرمجاز از ققنوس شکایت کرد. صمدی راد توضیح داد: «بعد از یک سال مذاکره مفصل با بانک مرکزی و طراحان شکایت و بازپرس پرونده، فارغ از مبنای قانونی متوجه حساسیت بانک مرکزی بر «فلز گران‌بهای طلا» شدیم.
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
که یک شبکه بلاکچین تنظیم‌پذیر است، با ارائه تعهدنامه به بانک مرکزی اعلام کرد که از انجام فعالیت‌های حساسیت آفرین اجتناب و موضوع حساس طلا را هم رفع می‌کند. این شد که ققنوس مبنای ارزش‌گذاری توکن پیمان را از یک سوت طلای ۲۴ عیار به یک هزارم الماس پایه تغییر داد.»

او در ادامه با تاکید بر اینکه ققنوس در طول ۴ سال فعالیتش مسیر پرفراز نشیبی را طی کرده، رویدادهای مهم ققنوس در سال‌های فعالیتش را بیان کرد. ارائه توکن راه پرداخت در فروردین ۹۹ ریال، ارائه توکن دایان در اردیبهشت ۹۹، به‌رسمیت‌شناسی کلیدهای شبکه ققنوس برای امضای دیجیتال در اسفند ۹۹، برگزاری اولین انتخابات الکترونیکی در سامانه آرامش در آبان ۹۹، رونمایی از توکن بی‌تا و گنجمان در اردیبهشت ۱۴۰۰، تصویب قالب پیش‌نویس اساسنامه تعاونی پس‌انداز تأمین مسکن در شهریور ۱۴۰۰ و پیوستن ۴ میزبان جدید به شبکه ققنوس در آبان سال گذشته، نمونه‌ای از این رویدادها هستند.

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!

محمدجواد صمدی راد مدیرعامل ققنوس

الزامات نسخه جدید سپیدنامه​به گفته صمدی راد، ققنوس برای کاهش حساسیت فضای تنظیم‌گری بانکی کشور اقدامات مهی انجام داده که تغییر سپیدنامه یکی از آنهاست. در سپیدنامه نسخه ۲.۰ مبنای ارزش‌گذاری توکن پیمان، بازارگردانی خودکار، و الزامات میزبانی تغییر کرده، براین‌اساس، صد هزارم الماس پایه جایگزین یک سوت طلای ۲۴ عیار شده است. به گفته او، الماس پایه، الماسی یک قیراطی سفیدرنگ با تراش گرد خوب؛ رنگ سفید j و پاکی vs2 است که معادل یک صدهزار توکن پیمان ارزش دارد.

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
با بیان اینکه از هفته گذشته اعمال تغییرات شروع شده، توضیح داد: «سال ۹۸ که شبکه اصلی ققنوس راه‌اندازی شد، حداقل ارزش پیمان ۵۷۰ تک تومان بود، امروز قیمت پیمان چهار برابر شده و به قیمت ۲۲۷۰ تومان رسیده. این یعنی ققنوس ارزش سرمایه را حفظ کرده است.» به گفته او، شواهد نشان می‌دهند که پیمان می‌تواند ابزار کنترل ریسک برای سرمایه مردم باشد.

صمدی راد ادامه داد: «یکی دیگر از تغییرات سپیدنامه شفافیت در طبقه‌بندی انواع توکن است؛ در ققنوس توکن‌ها به سه دسته توکن دارایی (ملک و الماس)، کاربردی (پیش‌فروش خدمت و کاربرد) و پرداخت (ابزاری برای پرداخت، تسویه، رفع) تقسیم می‌شوند. بانک مرکزی بر نوع توکن‌های دسته سوم حساسیت دارد، برای همین در نسخه جدید سپیدنامه تاکید شده که پیمان، توکن پرداخت نیست و نمی‌خواهد باشد.»

صمدی راد در خصوص بازارگردانی خودکار که یکی دیگر از تغییرات سپیدنامه ۲ است، گفت: «ققنوس یک شبکه مبادله و تبدیل توکن دارد، یکی از معضلات این شبکه درگذشته این بود که لیکوییدیتی لازم برای تبدیل‌پذیری توکن‌ها توسط ناشر وجود نداشت و عملیات بازارگردانی به شکل دستی انجام می‌شد. در نسخه جدید سپیدنامه، برای شبکه مذکور سرویس بازارگردانی خودکار (amm)، در نظر گرفته شده، این سرویس شرایطی را ایجاد می‌کند که ناشران توکن‌ها و افرادی که در کنار ناشران برای تأمین دارایی و نقدینگی توکن‌ها حضور دارند، برای تقویت استخرهای بازارگردانی اقدام کنند. این سرویس به دنبال نقدکردن توکن‌ها با قیمت منصفانه است.» او توضیح داد که منصفانه بودن یعنی توکن برای مورد بهره‌برداری تمام ذی‌نفعان اکوسیستم قرار بگیرد.

مدیرعامل ققنوس اضافه کرد: «برای عمق بخشیدن به این قابلیت، الزامات و مسئولیت‌های جدیدی برای میزبانان ایجاد شده، میزبانان درگذشته حداقل باید یک توکن را منتشر می‌کردند اما بر اساس سپیدنامه ۲، میزبانان باید علاوه بر انتشار توکن‌های جدید معادل ۵۰۰.۰۰۰ هزار پیمان به استخر نقدینگی اضافه کنند.» او تاکید کرد که میزبانان شبکه ققنوس تا پایان مردادماه فرصت دارند الزامات جدید را پیاده‌سازی کنند.


ققنوس با شکایت بانک مرکزی از عرصه تبلیغات دور ماند​مدیرعامل ققنوس در خصوص پیامدهای شکایت
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
بر روند فعالیت‌های ققنوس به راه پرداخت گفت: «ققنوس در سال گذشته علی‌رغم اقدامات گسترده و قراردادن ولتش بر اپلیکیشن‌های متعدد مانند آی‌گپ، تاپ، ویپاد و کیپاد، با آنکه مانند سایر اپلیکیشن‌های اقتصاد دیجیتال پتانسیل قرارگرفتن بر بیلبوردها را داشت، از فضای تبلیغاتی دور ماند. او توضیح داد: «پلتفرم‌های مذکور حدود ۵۰ میلیون کاربر دارند و ققنوس ۶ هزار کاربر، این آمار گواه بر این است که ققنوس به دلیل احتمال رفع نشدن مسائل قضایی هیچ فضایی برای تبلیغات نداشته است.»

فاطمی رئیس هیئت‌مدیره ققنوس با تاکید بر ازدست‌دادن فضای تبلیغاتی گفت: «یکی از توکن‌های ققنوس افزایش ارزش معادل ۵۱.۴۱ درصد را تجربه کرد، این سوژه موضوعی بود که جای تبلیغ داشت، فضای زیادی را از دست دادیم.»

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!

ولی‌الله فاطمی رئیس هیئت‌مدیره ققنوس

صمدی راد در بخش پایانی صحبت‌هایش تصریح کرد که ققنوس بعد از گذر اتفاقات مذکور آینده تجاری روشنی خواهد داشت. به اعتقاد او، سامانه انتخابات الکترونیکی آرامش که اولین پلتفرم برگزاری انتخابات الکترونیکی مبتنی بر بلاکچین است، سکوی بی‌تا اولین پلتفرم ایرانی صدور ان‌اف‌تی ۲۴ ساعته کشور، سکوی تأمین مالی ققنوس که تنها سکوی مبتنی بر بلاکچین است، سامانه سجل با مأموریت احراز هویت بر خط و مدیریت اسناد دیجیتال، برات دیجیتال بدون محدودیت برای انتخاب برات‌گیر از جمله سرویس‌ها و اقدامات ققنوس‌اند که در سال ۱۴۰۱ بیش از گذشته، توسعه پیدا می‌کنند. صمدی راد همچنین توضیح داد که اقتصاد توکن شرایطی را ایجاد می‌کند که افراد با سرمایه‌های خرد، ثروت خود را حفظ کنند.

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!


منبع: راه پرداخت
 
دوره‌های تالاربورس
بالا