دوره رایگان کریپتو از صفر

مفهوم استخر های سیاه (Dark Pools)

faeze feizi

عضو شناخته شده
استخر های سیاه (Dark Pools) به مجراهایی خصوصی گفته می شوند که برای تسهیل مبادلات ابزار های مالی به کار می روند. این مجرا ها متفاوت از صرافی ها هستند؛ زیرا عمومی نیستند و سابقه سفارش ها در اختیار عموم قرار نمی گیرد. نقدینگی در این بازار ها، نقدینگی استخر های سیاه نام دارد و اکثرا مبادلاتی در این نوع بازار ها صورت می گیرد که مربوط به حجم عظیمی از یک نوع دارایی باشند و با قیمتی از پیش تعیین شده به فروش برسند. از استخر های سیاه در فضای ارز دیجیتال در آینده و با ورود سرمایه گذاران موسساتی بسیار استفاده خواهد شد.

این استخر ها در دهه ۱۹۸۰ ایجاد شدند و مورد استفاده سرمایه گذاران موسساتی قرار می گرفتند که حجم وسیعی از اوراق بهادار را معامله می کردند. استفاده از استخر های سیاه برای این قبیل موسسات بسیار مفید است و باعث می شود که عموم متوجه معاملات آنها نشوند. این قبیل معاملات اگر به اطلاع عموم برسند، اثرات مضری را در پی خواهند داشت. اهمیت این استخر ها روز به روز بیشتر می شود و بخش بزرگی از بازار را تشکیل داده اند. در این مقاله نیز سعی می شود که تاثیر احتمالی آنها بر فضای ارز های دیجیتال مورد بررسی و بحث قرار گیرد.

مزایای استفاده از استخر های سیاه​

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


کاهش تاثیر بر احساسات بازار. تریدر هایی که می خواهند مقادیر زیادی از یک دارایی را معامله کنند، می توانند بدون جلب توجه عموم اقدام به این کار کنند.

این استخرها که خصوصی هستند و قیمت خرید و فروش در آنها در معرض عموم قرار نمی گیرد، می توانند باعث بهبود قیمت شوند و خریداران با قیمت کمتری دارایی مورد نیاز خود را بخرند و همچنین فروشندگان با قیمت بهتری آن را بفروشند.

لغزش و خطایی در این میان رخ نمی دهد زیرا این معاملات در مقادیری زیاد و با قیمتی از پیش تعیین شده صورت می گیرند و تریدر ها می توانند مطمئن باشند که سفارش آنها کاملا پر می شود.

مباحثات پیرامون این استخرها​

از آنجا که سابقه سفارش قابل رویت نیست، ضمانتی وجود ندارد که معامله با بهترین قیمت ممکن انجام شده باشد و اگر موسسه تسهیل کننده این معامله با تضاد منافع روبرو شود، توان این را دارد که قیمت های بازار واقعی را تیره و مخدوش کند.

اگر اکثریت معاملات در استخر های سیاه صورت گیرد، دیگر صرافی های عمومی نمی توانند قیمت واقعی دارایی ها را بازتاب دهند و این استخر ها مانع جریان آزاد اطلاعات می شوند.

آسیب پذیری در برابر تریدر هایی که مکرر ترید می کنند. اگر آنها در دسترسی به داده های سفارش از امتیاز برخوردار باشند، می توانند پیشگام سفارش های بزرگی باشند و سپس از اقدامات تریدر های ناآگاه سود ببرند.

از زمان پیدایش این استخر ها در دهه ۱۹۸۰ تا کنون، رفته رفته متوسط سفارش ها در آنها کاهش یافته است و این نشانگر این می باشد که دیگر تنها سرمایه گذاران موسساتی از این استخر ها استفاده نمی کنند. این قضیه سلامت بازار را به مخاطره می اندازد و بهتر است که سفارش های کوچکتر در داخل صرافی های عمومی صورت بگیرد.

استخر های سیاه غیرمتمرکز​

مشابه استخر های سیاه موجود در بازار های سنتی، در فضای ارز های دیجیتال هم چنین استخر هایی وجود دارند و پلتفرم هایی هستند که این سرویس ها را ارائه می دهند. در مقایسه با استخر های سیاه سنتی، استخر های غیرمتمرکز می توانند روش های تایید دیجیتال ایمن تری را فراهم آورند و این ویژگی غیرمتمرکز بودن آنها نیز می تواند باعث ایجاد قیمت های عادلانه برای همگان شود و از دستکاری قیمت جلوگیری به عمل آورد.

در معاملاتی که بلاک چین های متعددی در آنها درگیر باشند، مبادلات اتمی بین زنجیره ای می توانند برای تسهیل ترید ها مورد استفاده قرار گیرند و در این میان نیازی به واسطه ها نباشد. این استخر های غیرمتمرکز می توانند از فناوری های رمزنگاری نوین نیز استفاده کنند.

این استخر های سیاه غیرمتمرکز می توانند برای بازار هایی از ارز های دیجیتال که نقدینگی پایینی دارند بسیار موثر باشند. در این قبیل بازار ها، معاملات عظیم تاثیرات بسیاری بر قیمت خواهند داشت. امروزه در فضای ارز های دیجیتال، سرمایه گذاران موسساتی زیادی موجود نیستند و بنابراین تاثیر این استخر ها بر بازار های ارز دیجیتال ناچیز است که این امر می تواند در آینده تغییر کند.


به دلیل عدم وجود شفافیت در استخر های سیاه، چنین استخر هایی از زمان پیدایش آنها تا کنون با مناقشه مواجه بوده اند. معاملات غیر شفاف و نامعلوم برای هیچ بازاری خوشایند نیست. با توجه به پیشرفت های رمزنگاری اخیر، فرآیند استفاده از استخر های سیاه ایمن تر شده است و پروتکل های متن باز می توانند قوانین را برای همه مشارکت کنندگان در این استخر ها یکسان کنند. این باعث کاهش ریسک استفاده از استخر های سیاه می شود.

منبع binance.vision
 
دوره‌های تالاربورس
عقب
بالا