دوره رایگان کریپتو از صفر

معرفی بهترین های استخر استخراج

HAMEDI

مدیر پیشکسوت
با افزایش تعداد ارزهای دیجیتال کار استخراج برای ماینرها نیز پیچیده تر شد، چرا که در ابتدا به دلیل رقابت ناچیز هر شخص حتی قادر بود به وسیله رایانه شخصی خود اقدام به استخراج ارز دیجیتال کند، اما با گذشت زمان و رقابت تنگاتنگی که در میان استخراج کنندگان به وجود آمد، ایده ایجاد استخر استخراج مطرح شد.
یک ماینر در سال‌های گذشته می‌توانست به تنهایی به استخراج ارز دیجیتال بپردازد و سود نسبتا خوبی را نیز کسب کند. اما همان‌طور که گفته شد با ورود ابرقدرت‌ها به دنیای ارزهای دیجیتال دیگر افرادی که ماینرهای قدیمی و ضعیف داشتند هیچ سهمی در استخراج ارزهای دیجیتال نداشتند و عملا فقط زمان و انرژی و هزینه‌ی آنها هدر می‌رفت.
چاره کار چیزی نبود جز استخر استخراج. ماینرها می‌توانستند با به اشتراک‌گذاری قدرت خود در یک شبکه استخراج سهمی از سود کسب شده هر چند کم، داشته باشند.
در این مقاله 7 تا از بخترین استخر های استخراج را به شما معرفی میکنیم:


Ant Pool

استخر استخراج Ant Pool در حال حاضر با دارا بودن ۳۹/۱۹ درصد از کل قدرت هش ریت شبکه در رتبه اول قرار دارد.

Binance Pool

پس از استخر Ant Pool استخر استخراج Binance Pool (بایننس پول) که صرافی بایننس در تاریخ ۲۷ آوریل ۲۰۲۰ معرفی کرد قرار دارد. سهم این استخر ۲۰/۱۲ درصد از کل قدرت هش ریت شبکه است.

Poolin

سرورهای استخر استخراج Poolin در آمریکا واقع شده‌اند. جالب است بدانید که علی‌رغم تحریم‌های موجود، شما می‌توانید به راحتی از ایران در این استخر عضو شوید.

پولین با داشتن ۹۸/۱۱ درصد از کل سهم هش ریت شبکه در رتبه‌ی سوم قرار دارد.

F2pool

شرکت مربوط به استخر F2pool در سال ۲۰۱۳ در شهر پکن تاسیس شد، این استخر استخراج یا ماینینگ پول (Mining Pool) محبوب همیشه در رتبه‌های بالا قرار داشته است، در حال حاضر نیز با دارا بودن ۷۶/۱۱ درصد از قدرت هش ریت شبکه در رتبه چهارم قرار گرفته است.

ViaBTC

استخر استخراج یا ماینینگ پول Via BTC که مخصوص بیت کوین، بیت کوین کش و لایت کوین است با دارا بودن ۸۹/۱۰ درصد از قدرت هش ریت در رتبه پنجم قرار گرفته است.

Foundry USA

استخر Foundry USA که توسط شرکت Digital Currency Group اداره می‌شود با دارا بودن ۲۸/۸ درصد از کل قدرت هش ریت شبکه در رتبه ششم قرار گرفته است.

BTC.com

در نهایت استخر BTC.com با قرار گرفتن در رتبه هفتم نیز ۲۸/۸ درصد از قدرت هش ریت شبکه را به خود اختصاص داده است.

پاداش های مختلف با عضویت در استخر استخراج

هر استخر استخراج روشی برای پاداش‌دهی به کاربران خود در نظر می‌گیرد، در ادامه توضیحاتی راجع به نحوه‌ی اعطای پاداش استخرهای مختلف ارائه خواهیم کرد. یکی از مواردی که در هنگام انتخاب استخر ماینینگ یا ماینینگ پول باید به آن توجه کرد، میزان و نحوه‌ی پرداخت پاداش است.

پاداش بر اساس سهم

در روش توزیع پاداش بر اساس سهم یا PPS (Pay Per Share) با توجه به میزان توان پردازشی که ماینرها در اختیار استخر می‌گذارند، پاداش دریافت می‌کنند.

در این روش پرداخت پاداش، موفقیت یا عدم موفقیت در استخراج بلاک، شما را از سود محروم نمی‌کند. درواقع خود استخر با سهمی که دارد پاداشی را برای کاربران خود در استخر در نظر می‌گیرد.

نسخه جدیدتر همین روش یعنی +PPS نیز ارائه شده است که در آن استخر علاوه بر پاداش، سودی را به عنوان کارمزد تراکنش برای هر بلاک برای کاربران درنظر می‌گیرد.

پاداش نسبی

در روش نسبی یا Proportional که شباهت بسیاری به روش توزیع پاداش بر اساس سهم دارد نیز با توجه به میزان قدرت هشی که در اختیار استخر قرار می‌دهید پاداش دریافت می‌کنید.

تفاوتی که روش توزیع پاداش نسبی با روش توزیع پاداش بر اساس سهم دارد در این است که تنها در صورتی که استخر موفق به استخراج بلاک شود به کاربران خود پاداش می‌دهد در صورتی که در روش PPS فارغ از استخراج و یا عدم استخراج بلاک، خود استخر موظف بود سودی را در میان کاربران خود توزیع کند.

در این روش با بیشتر شدن افراد، شانس استخراج بیشتر می‌شود اما سود پرداختی کمتر می‌شود چراکه باید در میان افراد بیشتری تقسیم شود.

استخرهایی که از این روش توزیع پاداش استفاده می‌کنند، بلافاصله پس از استخراج بلاک سود را به کیف پول کاربر ارسال می‌کنند، که میزان این پاداش با توجه به توان پردازشی که هر ماینر در اختیار استخر استخراج گذاشته است می‌تواند متفاوت باشد.

پاداش بر اساس امتیاز

در روش پرداخت سود بر اساس امتیاز یا Score-Based با توجه به امتیازی که کسب می‌کنید پاداش دریافت می‌کنید. به عبارت دیگر به همان اندازه‌ای که در ماین کردن بلاک استخراج شده نقش داشته باشید، سود دریافت می‌کنید. این پاداش را ماینرها به محض اینکه استخر بتواند بلاکی را استخراج کند دریافت خواهند کرد.

پاداش بر اساس تعداد سهم های آخر

در روش توزیع پاداش بر اساس تعداد سهم‌های آخر و یا Pay Per Last N Share (PPLNS) که به نام روش “پاداش در ازای شانس” نیز شناخته می‌شود، تنها سهم‌هایی که بر اساس فرمول خاصی محاسبه شده و در عمل استخراج شرکت داده می‌شوند پاداش دریافت می‌کنند.منبع : آکادمی هلاکویی
 
دوره‌های تالاربورس
عقب
بالا