دوره رایگان کریپتو از صفر

معاملات فیوچرز از نظر شرعی مشکلی ندارن؟

راه‌حل
سلام عزیزان من در مورد معاملات اهرمی از دفتر رهبری استفتاء کردم و اینهم جواب ایشون اگه کسی می دونی معاملات اهرمی داره کارمز میگیره یا سود اینجا بنویسه تا راحت تر بشه معامله کرد اینم استفتاء آغا

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
ابتدا باید توجه داشته باشید که خرید و فروش ارزهای دیجیتال باید مطابق قوانین و مقررات جمهوری اسلامی انجام شود.
و اما نسبت به استفاده از اهرم در این بازارها، اگر به عنوان قرض باشد و همراه با سود بازپس گرفته شود ربا و حرام است اما اگر مبلغ اضافه به عنوان کارمزد و در قبال خدمات ارائه شده و در حد متعارف باشد، اشکالی ندارد.
همچنین اگر اعتبار در ضمن عقد شرعی دیگری (مثل مشارکت اعتبار دهنده با گیرنده اعتبار در تجارت) باشد اشکالی ندارد.
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
سلام و ادب
دوستان عزیزی که در مورد معاملات فیوچرز سوال داشتن من خیلی تحقیق کردم
در نهایت به این نتیجه رسیدم که معاملات فارکس قطعا مشکل دارن
نه از جهت اینکه اصطلاحا سواپ دریافت میکنند برای پولی که قرض میدن
بلکه از جهت اینکه معاملات در فارکس صرفا شرط بندی با بروکره و معامله با شخص دیگری کلا صورت نمیگیره(سایت ایران بروکر رجوع شود)

اما در مورد ارز دیجیتال
قسمت اسپات: در صورت قانونی بودن مشکلی ندارن منتها بانک مرکزی بارها ابلاغ کردند که خرید و فروش مشکل داره ولی از طرفی ارزهای مجازی را راحت به ریال تبدیل میکنه و این متاسفانه تعارضه

قسمت فیوچرز: علاوه بر مشکلی که در بحث اسپات گفتم
چندتا مشکل دیگه داره
۱: بحث سودی که از پولی قرض داده شده میگیرن ( البته در فارکس معامله ای که ۲۴ ساعت و بیشتر باز باشه به پول قرض داده شده سود تعلق میگیره اما ارز دیجیتال را نمیدونم ولی اگه مثل فارکس باشه از این بابت برای معاملات زیر ۲۴ ساعت این مشکل برطرف میشه)
۲: بحث لیکوئید شدن که نیاز به تحقیق داره

کلا محتاط ترین افراد اونایی هستن که ورود نمیکنن یا اینکه در صورت ورود به ارز های دیجیتال
نهایتا در قسمت اسپات فعالیت میکنن( با در نظر گرفتن بحث قانون)
موفق باشید

سلام وقت بخیر
یکی از کامل ترین و جامع ترین تحقیق و پژوهش در مورد شرط بندی یا صوری بودن و واقعی بودن و شرعی بودن یا نبودن در مورد بازار فارکس و قرارداد های cfd توسط خانم زهرا سهراب بیگ و آقای سعید خردمندی انجام شده و به صورت مقاله چاپ شده .به همه ی دوستانی که در این موضوع ابهام دارن و دنبال پاسخ سوال میگردد پیشنهاد میشه به سایت razavi.ac.ir مراجعه کنن یا در گوگل به نام ((امکان سنجی فقهی ماهیت قرارداد سی اف دی کالا )) رو سرچ کنن

سلام دوست عزیز من هم اون مقاله رو قبلا خوندم اما هنوز مشخص نشده مورد تایید مراجع قرار گرفته یانه ، شماره تماس دکتر خردمندی همچنین آیدی خانم سهراب بیگ هرچه تماس میگیرم پاسخ نمیدن ، شما با دفتر مرجعتون به اشتراک گذاشتین ؟

با سلام خدمت همه عزیزان
پیرو بحثی که بابت شرعی بودن معاملات فیوچرز انجام شد، برداشت بنده از سخن عزیزان این بود که در معاملات فیوچرز استاندارد اگر ارز بصورت واقعی خرید و فروش نشود، معامله باطل است. بنده از پشتیبانی صرافی بینگ ایکس سوال کردم که در این معاملات آیا ارز بصورت واقعی خرید و فروش می شود یا خیر که جواب اونها رو در فایل پیوست گذاشتم.
کسی از دوستان می تونه راهنمایی دیگه ای داشته باشه؟

پیوست‌ها

• Screenshot_۲۰۲۳۱۰۰۳-۱۷۱۲۲۴.jpg
    Screenshot_۲۰۲۳۱۰۰۳-۱۷۱۲۲۴.jpg
    139٫6 کیلوبایت · بازدیدها: 19

پیوست‌ها

• Screenshot_۲۰۲۳۱۰۰۳-۱۸۲۸۵۴.jpg
    Screenshot_۲۰۲۳۱۰۰۳-۱۸۲۸۵۴.jpg
    163٫2 کیلوبایت · بازدیدها: 27
سلام و عرض ادب؛ حتما بنظرم اونهایی که میخوان فعالیت کنن از دفتر مرجع تقلیدشون استفتاء بگیرن. چون ملاک نظر مرجع تقلید هست. ببینن نظر مرجعشون درباره معاملات فیوچرز چیه. مثلا من خودم نظر مرجعم متفاوت با نظر این دوستمون در این ویدیو بود.

سلام و وقت بخیر خیلی ممنون از اینکه من کمک کردید تا به جواب این سوالم برسم که واقعا در فیوچرز معامله صورت نمی گیرد و فقط یک نوع پیش بینی و قرداد است
ادامه نوشته:

ببخشید در صرافی بینگ اکس چطور میشه معامله اسپات با اهرم انجام داد ؟

دوره‌های تالاربورس
عقب
بالا