دوره رایگان کریپتو از صفر

معاملات فیوچرز از نظر شرعی مشکلی ندارن؟

راه‌حل
سلام عزیزان من در مورد معاملات اهرمی از دفتر رهبری استفتاء کردم و اینهم جواب ایشون اگه کسی می دونی معاملات اهرمی داره کارمز میگیره یا سود اینجا بنویسه تا راحت تر بشه معامله کرد اینم استفتاء آغا

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
ابتدا باید توجه داشته باشید که خرید و فروش ارزهای دیجیتال باید مطابق قوانین و مقررات جمهوری اسلامی انجام شود.
و اما نسبت به استفاده از اهرم در این بازارها، اگر به عنوان قرض باشد و همراه با سود بازپس گرفته شود ربا و حرام است اما اگر مبلغ اضافه به عنوان کارمزد و در قبال خدمات ارائه شده و در حد متعارف باشد، اشکالی ندارد.
همچنین اگر اعتبار در ضمن عقد شرعی دیگری (مثل مشارکت اعتبار دهنده با گیرنده اعتبار در تجارت) باشد اشکالی ندارد.

روزبه فرامون

عضو جدید دیجی‌بیت
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
همون مقدار که سود میکنی دقیقا همون مقدار پول رو یه کسی از دست میده و این قمار بازیه . در بورس هم چنین چیزی نداریم . معامله اگر یه صورت اسپات باشد مشکلی نیست وگرنه در فیوچرز و مارجین رسماً سایت شرط بندی که صرافی یه قسمتی رو گذاشته که فقط از این سود و ضرر مردم سود کنه

majid12345

عضو جدید دیجی‌بیت
سلام، دم شما گرم، در مورد فیوچرز و عدم امکان تحویل کالا به نتیجه نهایی نرسیدین؟ اگر رسیدین ممنون میشم بگین
همچنین یه سوال دیگه داشتم، توی بایننس یا به طور کلی در perpetual futures، آیا زمان تحویل هم در قرار داد مشخصه؟ و اگر زمان تحویل ذکر نشده باشه مشکل ساز نمیشه؟؟

آخرین ویرایش:

majid12345

عضو جدید دیجی‌بیت
دوست عزیز این برای کسیه که آماتوره و اسیر طمع میشه، اما از اساس نباید تخریب کرد... وقتی شما میخوای در تایم فریم پایین معامله کنی، مجبوری روی پولی بیش از پول خودت معامله کنی چون مثلا در تایم پایین نهایت نوسانات یکی دو درصد باشه که اگر بخواین یک درصد روی کل سرمایه سود کنین، باید کل پول رو بدین یک ارز بخرین... به هرحال افراد میتونن به گونه ای لوریج و میزان معامله رو تنظیم کنن که در صورت ضرر فقط یک درصد از کل سرمایه رو ازدست بدن و به این شکل مدیریت ریسک رو انجام بدن...
در نهایت باید بگم که این فضا لزوما قمار نیست اما افرادی ممکنه بی محابا روی سرمایه‌ی خودشون قمار کنن ...

majid12345

عضو جدید دیجی‌بیت
سلام به همه دوستان، در مورد فارکس خواهش میکنم همه این متن رو مطالعه بفرمایید...
بنده مدت‌ها روی یک استراتژی کار کرده ام و خلاصه حسابی دنبال بحث شرعیش بوده ام... این حرفهایی که زده میشه راجع به بهره شبانه، لوریج و... همه به شرطی است که ارز معامله بشه...
در واقع مهمترین شرط شرعی اینه که واقعا ارز های مختلف معامله بشن... که با تحقیقاتی که من کردم ظاهرا اینطور نیست و در واقع بروکر مطابق پول شما و به نسبت اهرمی که زدید به شما اعتباری اختصاص میده که بر اساس اون معامله میکنین (یه جورایی پیشبینی قیمت) و بعد در نهایت با توجه به ضرر یا سود شما ، پول واقعی رو از حساب شما کم یا زیاد میکنه و به دیگری میده...
بنابراین عملا بروکر پولی به شما قرض نمیده تا به ارز دیگ تبدیل کنین و بعد قرضش رو پس بدین، یعنی اصلا چنین امکانی وجود نداره، چون مثلا در یک بروکر 1 میلیون نفر هم که عضو باشن، با 50 دلار حساب، کنین، بروکر برای اینکه لورج 1000 رو بتونه پوشش بده باید حداقل 50 میلیارد دلار پشتوانه‌ی نقدینگی داشته باشه که اصلا منطقی نیست...
در نهایت بخوام نتیجه گیری کنم، چیزی که من به نتیجه رسیدم (که خیلی هم حساس بودم و واقعا برام سخت بود اون همه زمانی که گذاشتم و استراتژی خوبی داشتم ) اینه که بر اساس اعتبارات فرضی معامله صورت میگیره و مثلا بانک یا بروکر الف به بروکر ب مقروض میشه ، مثلا 1000 پوند رو خواستم تبدیل کنم به یورو، بروکر من 1000 پوند مقروض میشه به بروکر ب، و بعد که معامله رو بستم، باتوجه به سود یا زیان من، پول نهایی از حساب من یا اون تریدر مقابل برداشت میشه و به حساب طرف دیگر میشینه... و عملا ارز معامله نمیشه
البته این برای معاملات مارجینی فارکسه که همه بروکرهای عادی به این شکل هستن، یه سری معاملات دیگه داره که در سطح بانک‌های مرکز ی و شرکت‌هاست و ربطی به ما نداره اما واقعا ارز معامله میشه...
حالا نمیدونم شاید واقعا این سبک معامله، یعنی معاملات مقروضی هم مشکلی نداشته باشن اما باید پرسیده بشه (کاش یکی بپرسه)...
بنابراین وقتی راجع به یه مساله سوال میکنن طرف فرضش اینه که معامله اوکیه و فقط راجع به لورج و این چیزا رو میپرسه ازتون و طبق جواب شما استنتاج میکنه.

MT.70

عضو جدید دیجی‌بیت
سلام . فکر کنم این چیزی که گفتید در رابطه با معاملات CFD درست باشه . برخی بروکر ها ظاهرا معاملات جفت ارز ها رو به صورت CFD ارائه میکنن و من یه جایی خوندم که برخی شون این طوری نیستن و معاملات به صورت FOREX انجام میشه . البته در مورد خود معامله CFD هم هنوز شک دارم که آیا 100 درصد باطله یا نه !

majid12345

عضو جدید دیجی‌بیت
در مورد CFD شکی وجود نداره که معامله اش باطله! درست میگین بعضی بروکرها فارکس رو هم cfd ارائه میکنن، اما برای درک دقیق مکانیزم فارکس بیشتر توضیح میدم تصمیمش با خودتون... این رو با سرچ‌های زیاد تو منابع انگلیسی فهمیدم

ببینین توی معاملات حتی توی ایران و مثلا توی بورس یه زمانی طول میکشه تا پول به حساب بشینه (بهش میگن Settlement) که برای فارکس این عدد 2 روزه، یعنی چی ؟ یعنی 2 روز بعد از معامله میشینه به حساب اما این فقط تئوریه و با یه کلک این ستلمنت رو هر شب به تعویق میندازن، منظورم از کلک تقلب نیست چون این رو همه میدونن! در واقع معامله‌ی فارکس اسپات دقیقا مشابه یک قرارداد فیوچرز با سررسید دو روزه است و صرفا با یک قرارداد بسته میشه، و به هیچ وجه امکان تحویل (delivery) دارایی یا همون ارزها وجود نداره و فقط هر شب این سررسید عقب میفته چون قرار نیست چیزی تحویل داده بشه! نکته دیگه اینکه سواپ هم پولیه که به خاطر همین تعویق سر رسید داده/گرفته میشه. بنابراین اگر فرض کنیم در حساب اسلامی سواپ هم درکار نباشه، معاملاتش تقریبا معادل فیوچرزی هست که مدام سررسیدش تمدید میشه تا زمانی که معامله رو ببندی،‌ و به هیچ وجه امکان دریافت ارز ی که خریدی هم وجود نداره...

حالا یه چیز دیگه هست به اسم فارکس فیوچرز که اون امکان تحویل یا دلیوری داره اما کلا خیلی محدوده و خیلی بعیده بروکرایی که با ایران کار میکنن فیوچرز رو ساپورت کنن! اصلا چجوری میخوان تحویل بدن؟ حساب ارزی داری؟ اطلاعات بانکی ازت میگیرن؟ احراز هویت داره؟ یه چیز دیگه هم هست به اسم فارکس فوروارد که اونم یه تفاوت کوچیک با فارکس فیوچرز داره که یادم نیس ولی میتونین سرچ کنین!

در مورد معاملات فیوچرز رمزارزها هم تو یه پیام جدا توضیح میدم

آخرین ویرایش:

majid12345

عضو جدید دیجی‌بیت
در مورد فیوچرز و مارجین در رمزارزها ...

اول مارجین

معمولا توی مارجین ارز واقعی قرض میدن اما بحث اصلی سر بهره‌ایه که صرافی دریافت میکنه... اینم بگم خیلیها هم اومدن به اسم مارجین ولی دارن CFD ارائه میکنن که معمولا لورج‌های بالا میدن، از طرفی چون CFD تو امریکا ممنوعه میتونین از این طریق هم بفهمین، یعنی اگه اون صرافی تو امریکا ممنوع باشه احتمالا معاملاتش CFD عه...
در کل به نظرم قوانین صرافی رو کامل بخونین ، خودشون توضیح دادن...
در مورد بهره هم من به این نتیجه رسیدم که بهره‌ها خیلی بیشتر از کامزده و رباست بنابراین بهتره صرافی پیدا کرد که مثلا برای قرض دادن زیر 1 ساعت بهره نمیگیره که من تا اینجا هرچی گشتم فقط کوینکس رو پیدا کردم، اون هم تو قوانینش اینو نوشته ولی هنوز معامله نکردم که مطمئن بشم! پس بگردید شاید یه صرافی معتبر پیدا کردین که برای کمتر از یک ساعت یا حتی یه روز بهره نمیگیره

اما در مورد فیوچرز!
دو نوع فیوچرز در رمزارزها داریم! یکی فیوچرز یا فیوچرز سنتی یا کلاسیک و یک هم پرپژوال (perpetual) که 90 درصد موارد از نوع دوم اند.
فیوچرز سنتی تا اونجایی که من فهمیدم دلیوری داره و توی پلتفرم هم که وارد بشین یه گوشه‌ای جایی نوشته که تحویلش چن روزه است. اینکه معامله اش درسته یا غلط خودتون سرچ کنین و تصمیم بگیرین .... صرافی های محدودی فیوچرز سنتی دارن، مثلا توی بایننس اگر برید روی Delivery فقط برای بیتکوین و اتریوم داره که نوشته quarterly و کلمه‌ی perpetual رو ننوشته در حالی که در بقیه جفت‌ارزها نوشته... بعضی صرافیهای دیگه هم بررسی کردم که به ظاهر دلیوری دارن اما اینکه واقعیه یا نه و اینکه صرافی معتبر هست یا نه به عهده خودتون، حتما بررسی کنید:
Huobi که جفت‌های زیادی داره،‌تقریبا ده تا
Delta
OKX exchange
نکته دیگه اینکه جفت ارزی که دلیوری داشته باشه دیگه براش Funding Rate‌ نمینویسه

در مورد perpetual
تحویل به هیچ وجه نداره ، تاریخ ستلمنت هم نداره و به صورت بینهایت ادامه پیدا میکنه، یه چیزی هم به عنوان فاندینگ ریت داره که تا جایی که من فهمیدم یه بخشیش بین خریدار و فروشنده رد و بدل میشه و یه بخشی به صرافی میرسه

آخرین ویرایش:

majid12345

عضو جدید دیجی‌بیت
اصلا تو فارکس بحث بهره نیست، بله اسلامی باشه سواپ نمیگیره ولی بحث اصلی سر مکانیزم معامله است که چطور با لورجهای بالا اعتبار بهت... ایا ارز منتقل میشه یا نه که بالا توضیح دادم چجوریه
حالا تصمیم با خودتونه ، برید بپرسید...من نه میگم درسته نه میگم غلطه
از این جهت توضیح دادم که بعضیا زنگ میزنن سوال شرعی بپرسن میگن بهره نداره و ارز معامله میشه و... خوب طرف هم میگه اشکال نداره
در حالی که مکانیزمش خیلی پیچیده تره و هرکسی نمیدونه این رو

Zamani36

عضو جدید دیجی‌بیت
سلام دوستان تو بازار ارز های دیجیتال بطور کلی چه معاملاتی شبهه ای از بابت مشکل شرعی نداره؟؟با این اوضاع داغون اقتصاد مملکت دلمون خوش بود یه راهی هست نجات پیدا کنیم که اونم اسلام دست و پامون رو بسته.
خدا خیرتون بده کامل پاسخ بذارید لطفا.ممنون

مونا بزرگی

Moderator
پرسنل مدیریت
سلام، وقت‌بخیر
با توجه به مواردی که در ارتباط با حکم شرعی ارز دیجیتال استفاده از این رمز ارزها به عنوان جرم محسوب نمی‌شود. مگر در مواردی که قانون صریحاً حکمی در این باره را صادر کرده باشد. استخراج یا ماینینگ ارزهای دیجیتال نیز در کشور به عنوان صنعت شناخته می‌شود. یک مسئله‌ی دیگر که وجود دارد در ارتباط با واردات تجهیزات کار با ارزهای دیجیتال است که تا امروز مانعی برای آن وجود نداشته است. در ارتباط با مبادلات با ارزهای دیجیتال و خرید و فروش با آن ها برای همه ی مردم جامعه تا به حال قانونی وضع نشده است. در انتها باید به این مسئله اشاره کنیم با توجه به موضوع کسب و درآمد حلال در اسلام با نظرات مختلفی از مراجع تقلید روبرو شدیم که موضوع را هنوز به شکل واضح مشخص نکرده است و احتیاج به بررسی بیشتری دارد

mehdi252652

عضو جدید دیجی‌بیت

rezaazami

عضو جدید دیجی‌بیت
سلام دوستان وظیفه خودم دیدم که این استفتاء و پاسخی رو که از دفتر مقام معظم رهبری دریافت کردم باهاتون به اشتراک بذارم:

سلام و عرض احترام
آیا بنده می‌توانم در یک صرافی بین‌المللی در قالب قراردادهای آتی به معامله رمزارز بپردازم؟
منتها این قراردادها همانند قراردادهای آتی در بورس کالای ایران نیست و دو تفاوت اساسی دارد :
۱)سررسید ندارند و دائمی هستند.
۲)معامله صرفا برای کسب سود است و چیزی تحویل داده یا گرفته نمی‌شود.

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته

ج۱)به طور کلی نسبت به ارز دیجیتال حکم تولید و خرید و فروش و سرمایه گذاری در آن، تابع قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران است.
ج۲) معاملات آتی که به صورت معمول انجام میشود و تعهد بر انجام معامله در زمان معین است اشکالی ندارد اما معاملات آتی دائمی و cfd بنا بر احتیاط واجب موجب ملکیت درآمد حاصله نمیشود.

موفق و مؤید باشید

rezaazami

عضو جدید دیجی‌بیت
مجید جان ممنون بابت اطلاعات مفیدی که دادی. خیلی بهم کمک کرد. من از دفتر مقام معظم رهبری استفتاء کردم. معاملات آتی دائمی رو مجاز ندونستند اما معاملات آتی که مطابق روند قراردادهای آتی معمول باشند و سررسید تحویل داشته باشن، گفتند مشکلی نداره. حالا با توجه به اینکه در بخش قراردادهای آتی صرافی‌ها، قراردادهای آتی delivery یا تحویل هم وجود داره، میخواستم ازتون بپرسم که آیا مکانیزم این قراردادها مثل قراردادهای آتی بورس کالای خودمونه یا تفاوت داره؟ ما میتونیم در این بخش معامله کنیم یا نه؟ ممنون میشم اگه یه توضیحی در این باره بدی.

adlya

عضو جدید دیجی‌بیت
سلام وقت بخیر
کلا بروکر ها یه کارمزد ثابت بابت خدماتشون دارند، حالا چولی رو به شمار قرض میدن و شما از اون برای معامله کردن استفاده میکنی و چون کارمزد آون ها ثابت هست، پس حالا که با پول بیشتری معامله میکنی کارمزد بیشتری هم میدی دقیقا براساس قسمت دوم حکم که گفته: اگر مبلغ اضافه بابت کارمزد باشد اشکالی ندارد. به نظر من اینطوریه
ادامه نوشته:

سلام وقت بخیر
کلا بروکر ها یه کارمزد ثابت بابت خدماتشون دارند، حالا چولی رو به شمار قرض میدن و شما از اون برای معامله کردن استفاده میکنی و چون کارمزد آون ها ثابت هست، پس حالا که با پول بیشتری معامله میکنی کارمزد بیشتری هم میدی دقیقا براساس قسمت دوم حکم که گفته: اگر مبلغ اضافه بابت کارمزد باشد اشکالی ندارد. به نظر من اینطوریه

دوره‌های تالاربورس
بالا