مزایای پرداخت با بیت کوین

faeze feizi

عضو شناخته شده
عضو قدیم تالاربورس
پرداخت با بیت کوین امکانات بسیار زیادی را برای کاربران فراهم می‌کند. برخی از مزایای پرداخت با بیت کوین عبارتند از:

1- تبادل مستقیم​

یکی از مهم‌ترین مزایای بیت کوین برای بسیاری از کاربران تبادل مستقیم و بدون نیاز به واسطه است. ارزهای دیجیتال حداقل به لحاظ تئوری، به کاربران خود استقلال بیشتری می‌دهند. کاربران قادر به انجام تراکنش‌های خود بدون نیاز به یک واسطه مانند بانک یا دولت هستند.

2- حریم خصوصی بالا​

در زمان انجام خرید و فروش بیت کوین، هویت خریدار و فروشنده کاملاً ناشناس باقی می‌ماند. مگر اینکه کاربر داوطلبانه اطلاعات معاملات بیت کوین خود را منتشر کند. در واقع،
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
با هویت پنهان برای افراد امکان‌پذیر است و ردیابی آن مانند پول نقد آسان نیست. پرداخت با بیت کوین نسبت به روش‌های سنتی پرداخت، کمتر با هویت افراد در ارتباط است.

3- ساختار همتا به همتا​

سیستم پرداخت بیت کوین کاملاً همتا به همتا یا P2P است. به این معنی که کاربران قادر به ارسال و دریافت وجه از هر کسی در شبکه در سراسر جهان هستند؛ بدون آنکه نیاز به تأیید از منبع یا یک نهاد مرکزی داشته باشند. یکی از مهم‌ترین مزایای این سیستم این است که امکان مسدود کردن یا برداشت از حساب‌ها توسط بانک و دولت وجود ندارد.

این ویژگی بیت کوین باعث شده تا ملیت، رنگ پوست و نژاد در تراکنش‌ها تبعیض ایجاد نکند. سیستم‌های تحریم بانکی شخص یا کشور با بیت کوین می‌تواند تا حد زیادی بی‌اثر شود. هرچند امروزه صرافی‌های بزرگ بین‌المللی ملزم به رعایت قوانین احراز هویت و تحریم‌ها هستند، اما این وضعیت باعث نشده است بیت کوین کارکرد اصلی خود را از دست بدهد.

4- کارمزد پایین در پرداخت با بیت کوین​

انتقال پول یا خریدهای خارجی در سیستم‌های سنتی پرداخت، شامل هزینه کارمزد و تبدیل ارز می‌شود. از آنجایی که در معاملات بیت کوین هیچ نهاد واسطه‌ای دخالت ندارد،
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
بسیار پایین است. این مورد می‌تواند یک مزیت عمده برای مسافران کشورهای خارجی باشد. علاوه بر این، سرعت انجام تراکنش‌ها در بیت کوین نسبتاً بالاست و مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

5- پرداخت با موبایل​

مانند بسیاری از سیستم‌های پرداخت آنلاین، کاربران بیت کوین می‌توانند در هر جایی که دسترسی به اینترنت داشته باشند، تراکنش‌های خود را انجام دهند. این یعنی خریداران هرگز برای انجام تراکنش نیازی به مراجعه به بانک ندارند. همچنین، برخلاف پرداخت‌های آنلاین که با حساب‌های بانکی یا کارت‌های اعتباری انجام می‌شود، به همراه داشتن اطلاعات شخصی هنگام خرید و فروش بیت کوین ضروری نیست.

6- امنیت بالا​

یکی از مهم‌ترین مزایای پرداخت با بیت کوین امنیت بسیار بالای آن است. بیت کوین از الگوریتم و پروتکل‌های رمزنگاری شده استفاده می‌کند و امکان دست‌کاری حساب‌ها توسط افراد سودجو وجود ندارد.

نکات امنیتی هنگام پرداخت با بیت کوین​

ما در این مقاله شش دلیل آوردیم که شما را به پرداخت با بیت کوین تشویق کنیم. با این حال همیشه باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

1- مسئولیت امنیت کیف پول با شماست​

اگر هنگام خرید و پرداخت با بیت کوین، از شما کلیدهای امنیتی خصوصی یا کلید پشتیبانی ولت (کیف پول) خواسته شد، باید خیلی سریع روند پرداخت را متوقف کنید. در طول پرداخت اینترنتی به هیچ وجه نباید اطلاعات ولت را در اختیار طرف مقابل قرار دهید.

2- قیمت بیت کوین متغیر است​

قیمت بیت کوین در لحظه تغییر می‌کند. شما باید بتوانید این ریسک را بپذیرید که شاید در طول یک یا چند روز، بیت کوین افزایش قیمت قابل توجهی را تجربه کند. این یعنی محصولی که خریداری کردید، گران‌تر از ارزش واقعی آن برای شما حساب شده است.

3- تراکنش‌های بیت کوین غیر قابل بازگشت هستند​

هیچ تراکنشی در بیت کوین را نمی‌توان متوقف یا کنسل کرد. تنها در صورتی می‌توانید بیت کوینی که پرداخت کرده‌اید را پس بگیرید که طرف معامله شما حاضر به انجام این کار باشد.

4- تراکنش‌های بیت کوین نیمه ناشناس هستند​

یکی از ویژگی‌های مثبت پرداخت با بیت کوین، نیاز نداشتن آن به اطلاعات خصوصی افراد است. با این حال سابقه تمام تراکنش‌ها در دفتر عمومی بیت کوین (
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
) ثبت خواهد شد. اگر به سایتی که از آن خرید می‌کنید مشخصات خود را داده باشید، پیدا کردن شما در تراکنش‌های بعدی چندان سخت نیست. به همین دلیل بهتر است برای انجام هر تراکنش از یک آدرس جدید استفاده کنید تا حریم خصوصی شما بیشتر حفظ شود.

5- پرداخت با بیت کوین زمان‌بر است​

تایید یک تراکنش با بیت کوین ممکن است بین چند ثانیه تا 90 دقیقه زمان ببرد. البته میانگین زمان تایید تراکنش 10 دقیقه است. این ویژگی برای خریدهایی که لازم است لحظه‌ای انجام شود، یک نقطه ضعف محسوب می‌شود. به علاوه شاید بعضی فروشندگان برای تحویل محصول به تراکنش تایید نشده اعتماد نکنند.

صحبت پایانی​

آشنا نبودن مردم با کریپتوکارنسی و مزایای آن، باعث شده که پرداخت با بیت کوین با محدودیت‌هایی روبه‌رو باشد. هرچند اقبال عمومی نسبت به این روش روز‌به‌روز بیشتر می‌شود، هنوز فرصت‌های زیادی پیش روی این روش پرداخت هست. پس اگر نمی‌خواهید از این قافله عقب بمانید، بهتر است شروع به تحقیق بیشتر درباره بیت کوین کنید تا معنا و مفهوم آن را به خوبی درک کنید. هر چند برای انجام معاملات نیازی به داشتن دانش بسیار تخصصی در حوزه بلاکچین و کریپتوکارنسی ندارید.
والکس
 
بالا