دوره رایگان کریپتو از صفر

مدیرعامل مزدکس خبر داد / راه‌اندازی اولین پلتفرم خریدوفروش صندوق‌های ETF در مزدکس

  • نویسنده موضوع راه پرداخت
  • تاریخ شروع
برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


مدیرعامل مزدکس ضمن بیان اینکه ترکیب دیفای و سیفای به رشد و توسعه بازارهای مالی کمک می‌کند، از راه‌اندازی اولین پلتفرم خریدوفروش صندوق‌های ETF در راستای توکنایز کردن دارایی‌ها در مزدکس خبر داد‌‌.

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
، مدیرعامل
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
در همایش «در آستانه هاوینگ چهارم» درباره سهام دیجیتال و توکنایز دارایی دیجیتال اظهار کرد: «اتفاقاتی که در حوزه بلاک‌چین و بیت‌کوین رخ‌داده، در حوزه مالی نیز تأثیرات عمیقی گذاشته است و هاوینگ بیت‌کوین می‌تواند دوباره بحث پذیرش مجدد بیت‌کوین در عموم مردم را ایجاد کند که در این زمینه می‌توانیم با برگزاری کلاس‌های آموزشی درباره دارایی‌ها بحث سرمایه‌گذاری را متنوع کنیم. »

او در ادامه با بیان اینکه اکنون در حال وورد به اقتصاد کریپتو هستم که فرق عمده آن فاینانس و پیوندخوردن با زیرساخت اینترنت است، بیان کرد: «بزرگ‌ترین اتفاقی که بیت‌کوین آن را رقم زد این بود که انتقال ارزش مستقیم شد و در این زمینه، فقط مدل سود و زیان و کسب‌و‌کاری مطرح نیست. »

مدیرعامل مزدکس در بخش دیگری از صحبت‌های خود security token اشاره کرد و درباره تأثیر این توکن در بازارهای مالی این‌گونه توضیح می‌دهد: «از دید فاینانس اتفاقی که در بازارهای مالی رخ می‌دهد و در ایران نیز تعدادی از شرکت‌ها در این حوزه ورود کرده و فعالیت دارند که این اتفاق Security toke است که با سایر توکن‌ها ازاین‌جهت که در پشتوانه دارایی پایه داشتن تفاوت دارد. در مزدکس تمرکز ما بر بازارهای مالی و Security token است. باتوجه‌به اینکه بازارهای مالی شامل بانک، بورس و بیمه هستند، در بانک‌ها Security token به cvc ‌ها مرتبط است.»

قاسمی با بیان اینکه توکنایز کردن دارایی‌های مالی در دنیا در کشورهایی همچون بورس آلمان یا سوئیس در حال راه‌اندازی است، به بیان جزئیاتی درباره انواع Security token پرداخت و دراین‌خصوص توضیح می‌دهد: «Security token انواع متفاوتی دارد که یکی از آنها توکن‌های مبتنی بر سهام است. این توکن این‌گونه است که یک سهم نمایندگی مالکیت بر سهام یک شرکت را دارد و آن شکل از توکن‌ها می‌توانند به صورتی مستقیم یا غیرمستقیم مالکیت دارنده توکن بر سهام را انجام دهند. انواع دیگر توکن‌های بهادار مبتنی بر سهام شامل کامودیتی‌ها، سهام، وام و اوراق‌قرضه، پشتوانه دارایی صندوق‌ها و پشتوانه و دارایی املاک هستند.»

او ادامه می‌دهد: «در بحث کامودیتی‌ها چند استارتاپ در دنیا اقداماتی خوبی انجام داده داده‌اند که کامودیتی‌ها همچون فلزات، نفت پتروشیمی و… پشتوانه یک توکن قرار دادند. در دنیا، در زمینه توکنایز کردن املاک و فلزات اتفاقات بزرگی در حال رخ‌دادن است و ایران نیز شرکت ققنوس از طریق فلزات گران‌بها برای توکنایز کردن دارایی‌ها استفاده کرده است.»


10 ویژگی توکنایز کردن دارایی‌ها​
مدیرعامل مزدکس با بیان اینکه هلدینگ مزدکس تمرکز خود را بر بازارهای مالی قرار داده است در ادامه 10 ویژگی توکنایز کردن دارایی‌ها را نام می‌برد و می‌گوید: «توکنایز کردن دارایی‌ها باعث می‌شود تا هم برای مردم و هم برای نهادهای مالی منفعت ایجاد شود که یکی از اهداف ما در مزدکس نیز این است که انتقال نهادهای مالی از وب دو به وب سه از طریق توکنایز کردن دارایی‌ها است. تسویه آنی، معاملات بدون تعطیلی، افزایش نقدینگی، فرصت‌های تأمین مالی، شفافیت و تغییرناپذیری، حذف بروکراسی‌های اداری، امنیت در بستر بلاک‌چین، افزایش دسترسی به دارایی‌ها، ایجاد بازارهای ثانویه و امکان سرمایه‌گذاری‌های خرد از جمله ویژگی‌های توکنایز کردن دارایی‌‌ها است.»

طبق گفته قاسمی پیش‌ از این تمام اکوسیستم مالی و بانکی دنیا تأخیر در تسویه داشتند؛ اما با بلاک‌چین این امکان فراهم شد تا تسویه آنی صورت بگیرد. درباره مزایای دیگر توکنایز کردن دارایی‌ها این‌گونه توضیح می‌دهد: «توکنایز کردن دارایی به جذب نقدینگی بیشتر کمک می‌کند. خیلی از افراد در خارج از کشور به پلتفرم‌‌های مالی در داخل کشور دسترسی ندارند که با توکنایز کردن دارایی‌ها می‌توان این امکان را برای آن‌ها تسهیل کرد. از سوی دیگر، بزرگ‌ترین مشکل ما در ایران بحث تأمین مالی برای کسب‌وکارهاست که با توکنایز کردن دارایی‌ها می‌توان تأمین مالی را برای کسب‌وکارهایی که ارزش‌افزوده ایجاد می‌کنند، تسهیل کرد.»

او در ادامه به بیان نمونه‌های موفق توکنایز کردن دارایی‌های مالی در دنیا پرداخت و در این زمینه اعلام کرد: «در دنیا از سه سال قبل، tzero و sdx این کار را شروع کردند و از نمونه‌های موفق جهان در زمینه توکنایز کردن دارایی‌ها هستند. در سال 1388 پیش‌ازاین اگر برگ سهام نداشتید کارگزاری درخواست فروش را از شما قبول نمی‌کرد؛ اما در صنعت بلاک‌چین اگر کسی یک دارایی را داشته باشد مالک آن است.»

مدیرعامل مزدکس در صحبت‌های خود از راه‌اندازی اولین پلتفرم خریدوفروش صندوق‌های ETF مزدکس خبر داد و دراین‌خصوص می‌گوید: «مزدکس برای اولین‌بار در ایران و خاورمیانه موفق شد تا 14 صندوق ETF از جنس‌های مختلف صندوق سحرخیز، صندوق کهربا و… را راه‌اندازی کند‌. این اتفاق دو سه هفته است که رخ‌داده و لازم است که با نهاد تصمیم‌گیر هماهنگی‌های بیشتری صورت بگیرد.»

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!


منبع: راه پرداخت
 
دوره‌های تالاربورس
عقب
بالا