دوره رایگان کریپتو از صفر

مدیرعامل زیبال: پرداخت‌یار خواهان نام شرکت پرداخت نیست / شرایط ضدرقابتی بازار انگیزه اصلی دریافت مجوز پی‌اس‌پی

  • نویسنده موضوع غزل یگانگی
  • تاریخ شروع
برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


در نتیجه رایزنی‌های نهادهای صنفی با بانک مرکزی و مرکز تتا، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های صنعت رمزارز که مسدودشدن درگاه‌های پرداخت بود، تقریباً رفع شده و قرار است در همین ماه اولین اینماد صرافی رمزارز صادر شود. به این واسطه مشکلات مربوط به دریافت درگاه پرداخت، انسداد درگاه پرداخت توسط دستگاه قضایی به علت نداشتن اینماد و… برطرف خواهد شد.

صرافی‌های رمزارزی در تمام سال‌ها درگاه‌های پرداخت خود را از پرداخت‌یاری دریافت می‌کردند و حالا احتمال دارد با این گشایش آنها بتوانند علاوه بر پرداخت‌یاری با شرکت‌های پرداختی نیز همکاری کنند. باتوجه به اینکه حجم زیادی از تراکنش‌های پرداخت‌یاری‌ها را صرافی‌های رمزارزی تشکیل داده‌اند، ‌این شبهه ایجاد شده که با رفع موضوع اینماد صرافی‌های رمزارزی، و مهاجرت آنها به شرکت‌های پرداختی، پرداخت‌یارها با ریزش قابل‌توجهی مواجه می‌شوند. میثم سلیمانی،‌ در هفتمین قسمت سری برنامه‌های
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
با مهدی فاطمیان مدیرعامل زیبال درباره آینده پرداخت‌یاری در ایران گفت‌وگو کرده است.

او در پاسخ به سؤال میزبان؛ میثم سلیمانی مینی بر اینکه اگر
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
رمزارزها عملیاتی شود، آیا پرداخت‌یاری باز هم انتخاب این کسب‌وکارهاست؟ یا آنها به دریافت خدمت از پی‌اس‌پی حرکت می‌کنند گفت: «انحصار در هر سطح و زمینه‌ای امری آسیب‌زاست و محدوده انتخاب اینکه یک کسب‌وکار رمزارزی به دریافت از پرداخت‌یار محدود شود هم بده. تمام کسب‌وکارها باید قدرت انتخاب داشته باشند. ممکن است خدمات پرداخت‌یاری به اندازی جذابیت داشته که کسب‌وکار حاضر باشد برایش کارمزد دهد.»

او ادامه داد: «محدوده فعالیت پرداخت‌یار از ارائه درگاه فراتر رفته است و سرویس‌های ریفاند تسویه، وب‌سرویس‌های استعلامی و.. نیز به سبد خدمات آنها اضافه شده است. در همین راستا کارگزاری‌های بورسی و کسب‌وکارهای بزرگ مانند دیجی‌کالا و اسنپ که حجم بازار بزرگی دارند با پرداخت‌یاری همکاری می‌کنند و خلا یک صنعت آینده پرداخت‌یاری را از بین نخواهد برد. از 50 بازیگر فعال حوزه پرداخت‌یاری شاید هفت پرداخت‌یار به صرافی‌های رمزارزی خدمت دهند. آن دسته پرداخت‌یاری که سهم تراکنش‌هایشان به رمزارزها اختصاص دارد قطعا با چالش مواجه می‌شوند؛ اما همه پرداخت‌یارها به این نتیجه رسیده‌اند نباید به حوزه‌ای خاص محدود باشند.» فاطمیان معتقد است؛ باید در نظر داشت که رسالت پرداخت‌یاری خلق ارزش‌افزوده است و حفظ مشتری رمزارزی برای پرداخت‌یاری‌ از انتظار دور نیست.


ریزش 50 درصدی تراکش‌ها در دوران قطعی اینترنت​شهریورماه سال گذشته هم زمان با قطعی اینترنت پرداخت‌یارها از ریزش بیش از 50 درصدی تراکنش‌هایشان خبر می‌دادند؛ اما تأثیر این کاهش در حجم و تعداد گزارش ماهانه شاپرک مشهود نبود، او در پاسخ به سؤالی مبنی بر تأثیر پرداخت‌یارها بر شبکه پرداخت کشور توضیح داد: «بیش از 80 درصد سهم تعدادی بازار در آی‌پی‌جی به پی‌اس‌پی تعلق دارد و مابقی سهم پرداخت‌یار است. در آن برهه پرداخت‌یاری‌ها به‌طورکلی حدود 50 درصد ریزش داشتند و بر اساس گزارش شاپرک در آن بازه تراکنش‌های درگاه‌های پرداختی 18 درصد کم شده بود.»

او ادامه داد: «سرورهای برخی از مشتریان پرداخت‌یاری‌ها خارج از کشور مستقر بود، قطعی اینترنت ارتباط میان سرور کسب‌وکار و سرور پرداخت‌یار را با اختلال مواجه کرد. حتی در مواردی صاحب کسب‌وکار به سایت خودش دسترسی نداشت و به‌اجبار فعالیت درگاه خود را متوقف کرد. گروه دیگری از پرداخت‌یارها به کسب‌وکارهای شبکه‌های اجتماعی سرویس می‌دهند که با فیلترینگ‌های اخیر این بخش از درآمدی آنها هم با مشکل مواجه شده است.»

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
با بیان اینکه جامعه مخاطبان پرداخت‌یاری‌ها با سایر بازیگران صنعت پرداخت متفاوت است تشریح کرد: «برخی از مشتریان پرداخت‌یارها شاید روزانه 5 تراکنش داشته باشند. به همین دلیل نسبت به شرکت‌های پرداختی ریزش بیشتری را تجربه می‌کنند.»


او در بخش دیگری از صحبت‌هایش در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه باتوجه‌به ضوابط سخت‌گیرانه که بانک مرکزی برای تأسیس پی‌اس‌پی‌ها تعیین کرده، آیا می‌توان به پی‌اس‌پی شدن پرداخت‌یاری‌ها امید داشت،‌ تصریح کرد: «پاسخ یک‌کلمه‌ای این پرسش بله، است اما برخی شرایط این
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
مانند سهام‌داری 51 درصدی بانک موانعی را ایجاد کرده است.» او می‌گوید: «این بند یعنی برای رشد و توسعه باید حتماً وابسته به بانک بود. شرط مورد انتقاد دیگر ثبت سرمایه 1000 میلیاردتومانی برای پی‌اس‌پی شدن است. این شرایط باعث شد انجمن فین‌تک برای رفع این انحصار شکایتی را به شورای رقابت شکایت ببرد. بر اساس آخرین رای این شرایط انحصاری باید از ضوابط حذف شود. البته شورای رقابت برای هر رای فرصت تجدیدنظر می‌دهد. هنوز جزئیات ادامه شکایت مطلع نیستم.»

فاطمیان دربار ه تمایل پرداخت‌یارها به دریافت مجوز پی‌اس‌پی توضیح داد: «شرایط ضدرقابتی صنعت پرداخت، پرداخت‌یارها به نقطه‌ای رسانده که آنها برای رشد و توسعه باید به پی‌اس‌پی تبدیل شوند. سقف بازار حوزه پرداخت‌یاری محدود است و آنها به بسیاری از زیرساخت‌های در اختیار شرکت‌های پرداختی مانند پرداخت با کیورآر و کارتخوان و.. دسترسی ندارند.»

به گفته او، امکانات و ظرفیت‌های شرکت‌های پرداختی فاصله معناداری میان این دو حوزه ایجاد کرده است. تنها تقاضای پرداخت‌یاری‌ها گسترش دسترسی محدوده فعالیت‌هایشان است. یقینا اگر شرایط بازار قابل‌رقابت بود پرداخت‌یاری‌ها هرگز برای دریافت نشان پی‌اس‌پی تلاش نمی‌کردند.»

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!


منبع: راه پرداخت
 
دوره‌های تالاربورس
عقب
بالا