دوره رایگان کریپتو از صفر

فعالان بخش خصوصی: نمی‌توان بار همه تنظیم‌گری را به دوش اینماد انداخت / مرکز توسعه تجارت الکترونیکی: اینماد ابزار شفافیت است

  • نویسنده موضوع سایه فرنود
  • تاریخ شروع
برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


فعالان بخش خصوصی دریافت اینماد را وسیله‌ای می‌دانند که مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به کمک آن می‌خواهد جای تمام کمبود‌های تنظیم‌گری یا رگولیشن در کشور را با آن پر کند.

بحث دریافت اینماد در
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
گذشته و با
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
به مدیران پرداخت‌یارها برای توقف فعالیت درگاه‌های بدون اینماد، دوباره بحث بر سر دریافت اینماد و چالش‌های آن را پررنگ کرده است. دریافت اینماد از سوی کسب‌وکارها و اینکه بالاخره باید اینماد را به‌عنوان یک مجوز نگاه کرد یا یک استاندارد آن‌طور که وزیر وزارت صمت می‌گوید، در سال‌های گذشته همیشه مورد بحث بوده و به نتیجه قابل قبولی هم نرسیده است.

رادیو گفت‌وگو در برنامه اقتصادی خود به بررسی لزوم داشتن اینماد و بررسی بایدها و نباید‌های آن پرداخته است. در این برنامه عضو هیئت‌مدیره انجمن بلاکچین و رمزارز ایران، معاون مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت و عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران حضور داشتند.

فعالان بخش خصوصی حاضر در این نشست اعلام کردند که نمی‌توان با کمک اینماد جای خالی همه تنظیم‌گری‌ها و کمبودهای رگولیشن در کشور را پر کرد و از سوی دیگر نماینده وزارت صمت اعلام کرد که اینماد دریافت مجوز‌ها را ساده‌تر می‌کند و نیز بهترین ابزار برای شفافیت است.


با یک چوب جادو نمی‌توان همه مسائل مقررات‌گذاری را حل کرد​قربانی، عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، در این نشست بیشتر از همه به وجود نهادهای قانون‌گذار مختلف و اجبار کسب‌وکارها به دریافت مجوزهای گوناگون انتقاد کرد و اینکه در آخر مرکز توسعه تجارت الکترونیکی می‌خواهد با کمک اینماد تمام کم‌وکاستی‌های مقررات‌گذاری در این حوزه را پوشش دهد.

قربانی در این زمینه گفت: «10 سال است که کسب‌وکارهایی در فضای مجازی شکل گرفته‌ و اقتصاد دیجیتال را تشکیل داده‌اند. کسب‌وکارهای این حوزه ابتدا با کمترین تجربه تنظیم‌گری روبه‌رو بودند که اتفاقا همین مسئله هم باعث شده رشد اقتصادی بالایی داشته باشند. تا جایی که در حالی که در سایر بخش‌های اقتصادی با رشد منفی روبه‌رو هستیم در بخش تجارت الکترونیکی و به نوعی اقتصاد دیجیتال با رشد مثبت همراه هستیم چون تنظیم گر به آن کمتر توجه کرده بود.»

او ادامه داد: «یک انتقادی که در حال‌حاضر به تنظیم‌گر و رگولاتور وارد است این موضوع است که می‌خواهد با یک چوب جادو همه مسائل را حل کند. برای نمونه الان یک بار خاصی را ما روی اینماد می‌گذاریم در حالی که باید مدارای بیشتری داشته باشیم و راه‌حل‌هایی بهتری را جلو ببریم.»

به گفته او برای گرفتن اینماد مستندات قانونی یعنی دستورالعمل پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی وجود دارد و آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۴ الحاقی قانون مبارزه با پولشویی نیز در این زمینه مورد توجه است.

او با انتقاد به اینکه همه مشکلات را نمی‌توان با اینماد حل کرد گفت: «درحال‌حاضر می‌خواهیم مشکل پولشویی را با اینماد در فضای مجازی حل کنیم ، قاچاق کالا و ارز را به جایی اینکه از مبادی ورودی کنترل کنیم، می‌خواهیم در فضای مجازی و در جایی که تجارت الکترونیکی انجام می‌شود از طریق اینماد کنترل کنیم. کاملا مشخص است که این کار سختی و نشدنی است.»


سیستم مجوز محور کشور بزرگترین مانع اقتصاد دیجیتال​در ادامه نشست محمدرضا شرفی، عضو هیئت مدیره انجمن بلاکچین و رمزارز ایران و عضو کمیسیون فاوا هم اعلام کرد که طی سال‌های گذشته بیشترین کسب‌وکارها در فضای مجازی رشد کرده‌اند، چون در ابتدا مجبور نبوده‌اند که بیشترین مجوز را دریافت کنند.

او نیز بزرگترین مشکل کسب‌وکارها در حوزه اقتصاد دیجیتال را دریافت مجوز گوناگون اعلام کرد و اینکه گرفتن و اجبار به اینماد در شرایط فعلی کشور به سختی کار کسب‌وکارها اضافه کرده است.

شرفی با اعلام اینکه سیستم مجوز محور کشور بزرگترین مانع در راه توسعه کسب‌وکارهای کشور، مخصوصا کسب‌وکارهای مجازی است گفت: «فضای مجازی محاسن زیادی برای کسانی که در این حوزه فعال هستند به دنبال دارد. مانند کاهش هزینه راه‌اندازی، هزینه‌های عملیاتی و … در شرایط که اقتصاد کشور با چالش مواجه است، فضای مجازی و امکاناتی که در اختیار کسب‌وکارها می‌گذارد می‌تواند کمک کننده باشد.»

او ادامه داد: «این یک اظهارنظر بدون پشتوانه نیست و آمارها هم نشان می‌دهد که تنها حوزه‌ای که در آن آمار رشد مثبت بوده، حوزه اقتصاد دیجیتال بوده است. حالا ما آمده‌ایم این حوزه را مشمول دریافت مجوز‌های متعدد کرده‌ایم و در کنارش اعلام می‌کنیم کسب‌وکاری که اینماد نداشته باشد باید تعطیل شود.»

او همچنین یکی دیگر از مشکلات بر سر راه اقتصاد دیجیتال کشور را گسترش حوزه حکمرانی سازمان‌ها و نهادها چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی اعلام کرد. به باور او در حال حاضر هر سازمانی دوست دارد در هر بخش اقتصاد دیجیتال حضور داشته باشد و برای آن مقررات‌گداری کند. شرفی تاکید کرد که این دخالت‌ها چالش‌های زیادی بر سر راه توسعه اقتصاد کشور ایجاد کرده است.


نمادی که اعتماد ایجاد نمی‌کند؟!​عمران واحدی نوتاش، مدیرعامل شرکت حوزه آی‌تی و دبیر کمیسیون اینترنت اشیاء اتحادیه مخابرات مپنا در این نشست اعلام کرد که اینماد که ده سال پیش شروع به فعالیت کرد و در بدو راه‌اندازی خود بسیاری خوب عمل کرد و منجر به بسته شدن بسیاری از وب‌سایت‌هایی شد که از مردم سوء استفاده و آنها را متضرر می‌کردند. به باور او اما در ادامه آنطور که انتظار می‌رفت اینماد نتوانست قوی حاضر شود.

واحدی در این زمینه گفت: «یکی از بزرگترین مواردی که از اینماد انتظار داشتیم بحث اعتماد بود. این اعتماد قرار بود پایین نماد اینماد به صورت ۵ ستاره نقش ببندد و براساس نیازمندی و رتبه بندی به سایت داده می‌شود و در واقع این ستاره‌ها به اینماد الحاق شود؛ ولی تا امروز حتی بهترین سایت‌هایی هم که وجود دارن یا نهایت دو ستاره یک ستاره دارند یا دو ستاره .»

به باور او این روش رتبه‌بندی اینماد و ارائه ستاره به یک سایت باعث بی‌اعتمادی مخاطب می‌شود؛ چرا که مخاطب وقتی به یک سایت سر می‌زند و می‌بیند که تنها دو ستاره یا یک ستاره دارد با خود فکر می‌کند حتما وب‌سایت مشکلی از نظر امنیتی یا عملکردی دارد که نتوانسته هر ۵ ستاره را دریافت کند.

او تاکید کرد که در حال‌حاضر کسب‌وکارها در کنار نماد اعتماد، راه‌های جایگزینی برای اعتمادسازی مشتریان خود پیدا کرده‌اند و این شرایط باعث کمرنگ شدن کارایی و جایگاه اینماد شده و ادامه این شرایط باعث می‌شود که اینماد نتواند راهی که برایش تعریف شده را پیش بگیرد.


اینماد ابزار شفافیت است​در مقابل تمام انتقاد‌های صورت گرفته به اینماد؛ اما محمدجواد هادی، معاون مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت اعلام کرد که در حال‌حاضر اینماد بهترین ابزار برای ایجاد شفافیت در فضای کسب‌وکار کشور است.

هادی در این نشست تاکید کرد، درست است که از سمت وزارت صمت در این نشست حضور پیدا کرده ولی به هیج وجه نمی‌خواهد بدون دلیل و داده درستی تنها از اینماد دفاع کند.

هادی در ابتدای صحبت‌های خود تاکید کرد که با توجه به تنوع فعالیت در فضای مجازی نمی‌توان کسب‌وکارها را با یک ابزار یا حتی یک وزارتخانه و سازمان تنظیم‌گری و نظارت کرد.

به گفته او اینماد بستر‌های احراز هویت و نظارتی را فراهم و شفاف می‌کند که حداقل در حال‌حاضر هیچ سازوکار دیگری در کشور غیر از اینماد نمی‌تواند این بستر‌ها را فراهم کند.

او با ذکر مثالی گفت: «برای نمونه در بحث اطلاعات تماس و نشانی ما سرویس ویژه‌ای را با همکاری شرکت ملی پست راه‌اندازی کرده‌ایم که می‌تواند حضور شخص در محل را احراض کند. احراز نشانی صرفا یک استعلام کدپستی نیست.»

او ادامه داد: «من یک سوال را مطرح می‌کنم آیا احراز نشانی وابستگی به نوع فعالیت دارد؟ پاسخ به این سوال خیر است. این موارد مبنای کار است. برای فعالیت تجارت الکترونیکی براساس قانون تجارت الکترونیکی که قانون مادر است و حاکم بر کل قانون تجارت الکترونیکی شامل حوزه سلامت، خدمات، کالایی و … همه قوانین تخصصی خود را دارند.»

او در ادامه توضیح داد: «آقای قربانی درست می‌گویند با یک چوب جادویی نمی‌توان روی همه چیز نظارت و تنظیم‌گری کرد؛ ولی این چوب جادو می‌تواند شفافیت درست کند. در واقع حلقه وصل مبارزه با قاچاق، پولشویی، فساد، رانت و … شفافیت است و اینماد ابزار شفافیت است.»

هادی تاکید کرد که آنهاد در مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به فکر تسهیل فعالیت کسب‌وکارها هستند و نه اینکه گره‌ای به گره کارهای آنها اضافه کنند.

او در این مورد گفت: «برای حمایت از کسب‌وکارها در حین ساماندهی پنلی یکپارچه‌ نظارتی درست کردیم و ۲۵ دستگاه تخصصی از طریق این پنل و از طریق درگاه با کسب‌وکارها صحبت می‌کنند. این یعنی ابلاغیه متعدد به یک کسب‌وکار از طرف نهاد مختلف فرستاده نمی‌شود. یعنی وقتی پلیس فتا می‌بیند که دادستانی قبل از اون دستوری را به کسب‌وکاری داده، دیگر پلیس فتا همان دستور را به کسب‌وکار نمی‌هد.»

او تاکید کرد که با این زیرساخت نظام حکمرانی فضای مجازی در کسب‌وکارها را جلو می‌برند.

او همچنین با اشاره به حرف‌های واحدی که هنوز رتبه‌بندی اینماد و ارائه ستاره به کسب‌وکارها به درستی انجام نمی‌شود گفت: «از سال ۹۶-۹۷ پروژه رتبه‌بندی به شکل سه فاز اجرایی کردیم و الان کسب‌وکارهایی داریم که برعکس حرف شما از ۵ ستاره تا دو ستاره را بر حسب خدماتی که به کاربران خود می‌دهند دریافت کرده‌اند.»

در مقابل این اظهارات رضا قربانی اعلام کرد که ممکن است گرفتن اینماد روی کاغذ ساده باشد ولی در عمل اینطور نیست. او تاکید کرد که ساختار تنظیم‌گری اقتصاد دیجیتال کشور با ساختار تنظیم‌گری سنتی بسیار متفاوت است؛ چرا که ساختار اقتصاد دیجیتال در کشور بسیار به دلیل مقررات‌گذاری‌های مختلف پیچیده شده است.

قربانی در ادامه به آمار ۱۳۰ هزار اینماد فعالی که هادی در کشور از آن خبر داده اشاره کرد و گفت: «آمارها در حوزه فعالیت کسب‌وکارها در اینستاگرام که حالا هم فیلتر شده متفاوت است؛ اما به طور کلی گفته می‌شود بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ هزار کسب‌وکار روی اینستاگرام فعال هستند. چرا این میزان هنوز اقدام به گرفتن اینماد نکرده‌اند.»

او باور دارد چیزی که مرکز توسعه تجارت اعلام می‌کند دریافت آن ساده است بسیاری پیچیده و برای کسب‌وکارها گنگ است . قربانی تاکید کرد که در فضای مجازی نمی‌توان مانند فضای فیزیکی رفتار کرد.

شرفی هم باز با اشاره به تعدد گرفتن مجوز در کشور از سوی سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مختلف اعلام کرد که همه این مجوز‌ها در مواردی مانند احراز هویت و احراز اهلیت کسب‌وکار مشترک هستند پس چرا باید با ارائه یک نمادی به نام اینماد یک راهی که قبلا چند بار تکرار شده دوباره طی کرد.


اینماد مجوز است یا نیست؟!​اما هادی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود رقم چند صد برابری وجود کسب‌وکارها در کشور تنها ۱۳۰ هزار کسب‌وکار نماد اعتماد گرفته‌اند گفت: «در حال حاضر پلتفرمی داریم که روی آن بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار کسب‌وکار فعالیت می‌کنند. این کسب‌وکارها نیاز به گرفتن اینماد ندارند. چون نگاه ما این است که سکو یا پلتفرم مسئول است و بین تامین‌کننده و فروشندگان که با آن کار می‌کنند اعتماد وجود دارد و نیاز به دریافت اینماد ندارند.»

او با اشاره به کسب‌وکارهای اینستاگرامی که اینماد نگرفته‌اند هم توضیح داد: «در موضوع اینستاگرام هم کاملا مشخص است چون هنگام خرید نیاز به درگاه پرداخت نیست و خرید و فروش کارت به کارت انجام و موضوع اینگونه حل می‌شود، پس طبیعی است که کسی کار خودش را سخت کند و مسیر ساده‌تر را انجام می‌دهد.»

هادی با تاکید اینکه بدون داده و آمار موثق صحبت نمی‌کند اعلام کرد که ۹۲ درصد کسب‌وکارهایی که اینماد دریافت‌ کرده‌اند هیچ مجوز دیگری نداشته‌اند و ۸۳ درصد رشته‌‌های فعالیتی هم هیچ مجوز پیش نیازی نمی‌خواهند و هنر و دستاورد اینماد این است که به کسب‌وکارهای بدون مجوز از ارگان‌های مختلف نیز اینماد می‌دهد.

البته او تاکید کرد که اینماد به حوزه‌هایی که مقررات‌گذاری مشخصی دارد مانند بانک، بورس، کارگزاری بیمه، شرکت بیمه و .. اینماد نمی‌دهد چرا که براساس قانون برای فعالیت در این زمینه باید مجوز داشت. او تاکید کرد که اینماد هنرش این است که یک مجوز متناسب با فضای مجازی است.

در حالی هادی اینماد را یک مجوز می‌داند که چندی پیش
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
اینماد را یک استاندارد مانند استاندارد ملی خوانده بود نه یک مجوز برای کسب‌وکار.

در همین زمینه هم قربانی اعلام کرد که اینماد مجوز نیست و حتی در این خصوص بحث‌هایی در کارگروه اقتصاد دیجیتال وجود دارد.

هادی هم در واکنش به این اظهارات اعلام کرد که بر سر اینکه اینماد مجوز است یا خیر اصراری ندارند و این مفهوم است که مهم است و می‌توان روی آن هر اسمی که می‌خواهیم بگذاریم.

هادی یادآور شد که آنها نمی‌خواهند با ارائه اینماد به کسب‌وکارها برای آنها مشکل و محدودیت ایجاد کنند. او اینماد را ابزار شفافیت معرفی کرد و گفت که مرکز توسعه تجارت الکترونیک وکیل مدافع و حامی کسب‌وکارها است.

هادی اعلام کرد که مرکز توسعه سعی می‌کند که با مذاکره حاکمیت فعالیت کسب‌وکارها را تهسیل کند و آنها را از گرفتن مجوزهای سنتی رها کند. او تاکید کرد که اینها تنها شعار نیست و کارهایی در این زمینه صورت گرفته و دستاوردهای بزرگی هم در این بخش به دست آمده است.

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!


منبع: راه پرداخت
 
دوره‌های تالاربورس
بالا