تبلیغات انجمن دیجی بیت

صنعت دیفای اکنون دارای 200 میلیارد دلار ارزش کل قفل شده (TVL) است، سلطه اتریوم کاهش می یابد

  • نویسنده موضوع سلماز تقیزاده
  • تاریخ شروع
  • بخش دیفای در حال حاضر به 200 میلیارد دلار ارزش کل قفل شده (TVL) رسیده است، که مقدار آن از ژوئن دو برابر شده است.​

  • اتریوم با 140 میلیارد دلار TVL پیشتاز است، اما سلطه آن از 98 درصد به 68.5 درصد کاهش یافته است زیرا شبکه های دیگر از پروتکل های دیفای استقبال می کنند.​


صنعت مالی غیر متمرکز (دیفای) در حال حاضر از 200 میلیارد دلار ارزش کل قفل شده (TVL) عبور کرده است. سایت ردیابی DeFiLlama نشان می دهد که این مبلغ دو برابر مبلغی است که در اواخر ژوئن هولد شده بود. وو بلاکچین، روزنامه نگار چینی در توئیتی نوشت:

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!

قابل ذکر است که TVL به ارزش دلاری توکن هایی اطلاق می گردد که در پروتکل مختلف دیفای اعم از اعطای وام، پلتفرم های معاملاتی یا سایر موارد هولد شده اند. شایان ذکر است که ارقام TVL بیشتر تخمینی است زیرا ردیاب ها ممکن است یک کوین را بیش از یک بار شمارش کنند.

TVL دیفای به مرز 200 میلیارد دلار می رسد


پروژه های بلاکچین اتریوم اکثر TVLبخش دیفای را به مبلغ 140 میلیارد دلار هولد نموده اند. قابل توجه است که این رقم 55 درصد بیشتر از رقمی است که توسط DeFi Pulse نقل شده است. زنجیره هوشمند بایننس (BSC) با 18.5 میلیارد دلار رتبه بعدی را در اختیار دارد و پس از آن، سولانا با 11.7 میلیارد دلار قرار دارد. دیگر بلاکچین های بزرگ عبارتند از ترا، آوالانچ و فانتوم.

علاوه بر این، DeFiLlama چند شبکه مقیاس گذاری ساخته شده در اتریوم، مانند پالی گان، آربیتروم و اپتیمیزم را نیز مد نظر قرار می دهد. دو شبکه آربیتروم و اپتیمیزم به تازگی راه اندازی شده اند و مقادیر نسبتاً کمتری از ارزش قفل شده را در اختیار دارند.

اتریوم علیرغم سلطه بر TVL پروتکل های دیفای، بخش بزرگی از قدرت قبلی خود را از دست داده است. با افزایش پروتکل های دیفای در سایر زنجیره ها، سلطه اتریوم در حال حاضر 68.5 درصد است که نسبت به رکورد 98 درصد در ژانویه، کاهش یافته است. به احتمال زیاد توسعه دهندگان و کاربران در حال مهاجرت به بلاکچین های دیگری هستند که ازدحام کمتر و هزینه های مناسب تری دارند. با این حال، در این بازه زمانی، TVL شبکه چهار برابر شده است.

در طول سال ها، میزان پوشش دهی حوزه نسبتاً نوپای دیفای در حال افزایش بوده است زیرا مردم به دنبال راه های جدیدی برای کسب درآمد هستند. اکثر این پروتکل ها نرخ های بهره ای را ارائه می دهند که با پیشنهادات بخش مالی متمرکز (سیفای) قابل مقایسه نیست. DeFi Pulse نشان می دهد که بین ماه مه و سپتامبر 2020 میزان سرمایه گذاری شده در این اکوسیستم ده برابر افزایش یافت و از 950 میلیون دلار به 9.5 میلیارد دلار رسید.

آن روی سکه


اما در عین حال، این اکوسیستم به طور کامل از شکست و انتقاد مصون نبوده است. برای مثال، PolyNetwork یکی از بزرگترین هک های دیفای را تجربه کرد و بیش از 600 میلیون دلار از دست داد. چندین پلتفرم مشابه دیگر نیز هک شده اند و میلیون ها دلار رمزارز خسارت دیده اند. این پلتفرم ها شامل pNetwork و Neko Network می باشند که به ترتیب 12.7 میلیون دلار و 2 میلیون دلار ضرر کرده اند. علاوه بر این، آربیتروم که یک برنامه دیفای در اتریوم می باشد، و شبکه سولانا نیز در ماه گذشته دچار نقایص قابل توجهی شدند.

با این وجود، مزایای این اکوسیستم ها بر معایب آنها برتری یافته است. حتی میلیاردرهایی مانند داون فیتزپاتریک، مدیرعامل شرکت مدیریت سرمایه سوروس نیز به این عرصه ورود کرده است. کوین بیس، صرافی پیشرو رمزارز نیز قصد داشت پیش از بروز مشکلات با ناظران ایالات متحده، اقداماتی را در زمینه یک محصول وام دهی انجام دهد.

منبع:
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!


400-0744-09-01278​

نوشته
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
اولین بار در
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
. پدیدار شد.

منبع: بیتز گاردن
 
تبلیغات نوبیتکس
تبلیغ صرافی کوکوین- دیجی بیت
بالا