ثبت‌نام در صرافی کوکوین

شناسایی طرح پانزی

HAMEDI

Super Moderator
پرسنل مدیریت
عضو قدیمی
با وجود این‌که کلاهبرداری‌های پانزی در انواع و شکل‌های مختلف ظاهر می‌شوند، همه انواع آن، یک سری خصوصیات اصلی دارند که عبارت‌اند از:

سودهای نجومی و تضمینی

از خصوصیات اصلی یک طرح پانزی قول سودهای نجومی و تضمینی است. هر جا این وعده را دیدید، به پانزی بودنش شک کنید. منظور از نجومی بودن سود این است که اگر قرار باشد با پول خود کار کنید، باز هم سودش از طرح پانزی پایین‌تر است. مثلا ماهی بیش از ده درصد سود تضمینی، بسیار مشکوک است. به این فکر کنید که چطور می‌شود بدون هیچ ریسکی چنین سودی را تضمین داد؟

ناشناس بودن طراح

لازم است بدانید که یک طراح پانزی قطعا نمی‌خواهد شناسایی شود .در یک طرح پانزی اطلاعات چندانی درباره تیم یا گرداننده وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد، معمولا از اسامی مستعار یا تقلبی استفاده می‌شود.

عدم شفافیت در فعالیت‌ها

یک طرح پانزی با شفافیت کامل توضیح نمی‌دهد که چگونه سود نجومی خود را در می‌آورد و چگونه آن را تضمین می‌کند. مثلا بعضی از طرح‌ها می‌گویند که پول کاربران را در بازارهای سرمایه یا استخراج ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند اما نمی‌گویند که چطور این‌کار را انجام می‌دهند یا این‌که چگونه از ریسک نوسانات قیمت، سختی استخراج و … در امان هستند.

بدون اطلاعات تماس معتبر

ناشناسی یکی دیگر از خصوصیات اصلی یک طرح پانزی محسوب میشود.طرح‌های پانزی معمولا آدرس و شماره تلفن‌های معتبری از خود اعلام نمی‌کنند یا به آدرس‌های تقلبی و دفترهای کار چند روزه روی می‌آورند.

روش‌های عجیب دریافت پول

طراح سعی می‌کند تا مبالغ را از درگاه‌های غیرقانونی یا این‌ روزها به وسیله ارزهای دیجیتال دریافت کند تا رهگیری آن برای پلیس مشکل باشد.

نداشتن مجوزهای قانونی
طرح‌های پانزی نمی‌توانند مجوزهای قانونی اخذ کنند. البته گاهی اوقات یک طرح بقدری حرفه‌ای است که مقامات قانون‌گذار را هم فریب می‌دهد یا با باندبازی مجوز را دریافت می‌کند.
 

amir1768

عضو شناخته شده
تو این مقاله میتونید به طور کامل با طرح های پانزی آشنا بشید
طرح های پانزی
(Ponzi scheme)، خطری جدی برای افراد ناآگاه! حتما تاکنون تبلیغ افراد و یا شرکت هایی را که وعده ی سودهای کلان و تضمینی می دهند، را دیده اید. اما به جرات می توان گفت 90% طرح های این چنینی دروغی بیش نیست و به احتمال زیاد یک طرح پانزی است. در طرح های پانزی معمولا یک شخص یا گروه، شرکت یا سایتی جعلی می سازند و تبلیغاتی در فضای اینترنت انجام می دهند. (عمده این تبلیغات با عنوان<سودهای کلان و تضمینی> است.) سپس افراد ناآگاه از روی طمع و خیال کسب سودهای ماهیانه دائمی، وارد این بازی می شوند.

شخص طراحی کننده طرح پانزی به افراد می گوید که پول های آن ها را در بازار های مالی جهانی، ارز های دیجیتال و... سرمایه گذاری کرده است و به زودی سود آن ها را پرداخت خواهد کرد. بعد از جمع شدن سرمایه ی اولیه، در واقع خبری از سرمایه گذاری نیست! طراح پانزی به محض اینکه افراد جدید وارد طرح می شوند، از پول افراد جدید، سود سرمایه گذاران قدیمی را می دهد. با این کار اعتماد سرمایه گذاران قدیمی به طراح پانزی بیشتر می شود. همین اتفاق باعث می شود افراد قدیمی، این طرح را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنند و این طرح بزرگ تر شود.

سرانجام طرح های پانزی​

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


این طرح، فقط بازی با پول سرمایه گذاران است. مادامی که افراد جدید جذب این طرح شوند، همه چی درست پیش می رود. یعنی پول افراد جدید، سود افراد قدیمی را پرداخت می کند. اما زمانی که دیگر سرمایه گذار جدیدی به طرح اضافه نشود، این طرح از بین می رود و اثری از آن شرکت و سایت جعلی باقی نمی ماند. معمولا طراح پانزی نیز با جیب زدن سرمایه ی زیادی، متواری می شود.

با یک حساب سرانگشتی می توانید تصور کنید که طراح پانزی چه پول کلانی را دزدیده است. فرض کنید در ابتدا 100 نفر با حداقل سرمایه 100 میلیونی، وارد این طرح شوند. سود طرح هم 20 درصد در نظر بگیرید. حالا فرض کنید به مدت پنج ماه، ماهیانه 50 نفر به این طرح اضافه شوند. با این اتفاق نه تنها سود افراد قدیمی مرتب پرداخت می شود، بلکه به سرمایه اولیه که دست طراح پانزی است، نیز اضافه می شود.

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!

تاریخچه طرح های پانزی​

نام این طرح، از روی اسم فردی به نام چارلز پانزی(Charles Ponzi)، گذاشته شده است. چارلز در دهه 1920 در آمریکا، برای اولین بار یک طرح پانزی را اجرا کرد. در واقع روش کار این طرح به این صورت بود که با فروش کوپن های تخفیفی اداره پست، به سرمایه گذاران، به آن ها قول سود 50 درصدی در 45 روز و یا سود 100 درصدی در 90 روز می داد. روش کار چارلز هم در این طرح به این صورت بود که با پول های جدید، پول سرمایه گذاران قدیمی را پرداخت می کرد. اما از آنجایی که این طرح اولین طرح پانزی در آن سال ها بود، افراد بسیار زیادی از روی ناآگاهی وارد این طرح شدند. به طوری که در سال 1920، چارلز توانست یکی از بزرگ ترین کلاه برداری ها را در آن سال انجام دهد و مبلغ 20 میلیون دلار را به جیب زد.

طرح های پانزی در دنیای امروز​

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


شاید فکر کنید امروزه با توجه به افزایش سطح آگاهی مردم، دیگر امکان موفقیت چنین طرح هایی وجود ندارد اما متاسفانه با پیشرفت گسترده ی اینترنت، شبکه های اجتماعی و حوزه های جدیدی مانند ارز های دیجیتال، این طرح ها هر روز بیشتر و بیشتر می شوند و نکته قابل توجه تبلیغات قوی و گمراه کننده ی این طرح ها می باشد که باعث می شود همچنان افراد زیادی، فریب این طرح های پانزی را بخورند.(در ادامه به بررسی طرح های پانزی در ارز های دیجیتال نیز می پردازیم.)

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!

الگوی رفتاری برای یک طرح پانزی​

تمامی طرح های پانزی از همین الگوی اصلی استفاده می کنند اما هر طرح می تواند در حوزه خاصی و به شکل های مختلفی، معرفی شود.

  1. مرحله اول همیشه تبلیغات قوی است. در واقع طرح های پانزی همیشه از جدیدترین روش ها و مدل های بازاریابی و تبلیغات استفاده می کنند.
  2. مرحله دوم، واریز سود سرمایه گذاران به منظور جلب اعتماد است. با این کار طرح پانزی توسط افراد شرکت کننده، به دوستان و آشنایان معرفی می شود و افراد بیشتری جذب می شوند.
  3. در مرحله سوم حجم زیادی از پول روانه ی این طرح ها می شود. در واقع افراد می بینند که این طرح ها سود ده هستند و سریعا وارد می شوند. حتی در بسیاری از موارد سرمایه گذاران قدیمی با توجه به اینکه سود برایشان واریز شده، اعتماد کامل می کنند و پول بیشتری وارد این طرح ها می کنند! چه بسا افرادی که از روی طمع، برای تامین پول بیشتر و کسب سود بیشتر، وام می گیرند و یا حتی دارایی هایی مثل خونه، ماشین، طلا و... خود را می فروشند.
  4. اما این مراحل نه تنها یک بار بلکه بارها و بارها تکرار می شود و پول بیشتری جمع می شود و در نهایت در دو صورت این طرح پایان می یابد، یا دیگر سرمایه گذار جدیدی وارد نشود و یا خود طراح پانزی آن قدر پول یه جیب زده است که دیگر احتیاجی به ادامه طرح نداشته باشد. در چنین شرایطی طراح پانزی، با پول ها فرار می کند.
 

m+m=M

عضو جدید دیجی‌بیت
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
با سلام خدمت شما جناب حامدی استاد بزرگوار،
ضمن تائید فرمایشات شما میخواستم یکی از طرحهای پانزی که چندسالی میشد که با خیال آسوده در این آشفته بازار مزین به گل و بلبل ارزهای دیجیتال ایران و با حمایت افراد با نفوذ و با سابقه های معلوم دست به کلاهبرداری میزد رو خدمت دوستان معرفی کنم،سایت استخراج ابری یا کلود ماینینگ همیارماینر که تحت عنوان شرکت همیار مایا رایان صنعت با ثبت رسمی در اداره ثبت شرکتهای استان تهران و اخذ مجوز از وزارت صمت و با ادعای دارا بودن بزرگترین فارم استخراج در قلب تهران( که نزدیکترین فارم به تهران در منطقه ویژه پیام کرج با فاصله حداقل۵۰ کیلومتری شهر تهران واقع شده اند) اقدام به اخذ مبالغ ریز و درشت از ملت ساده دل و البته یه ذره طمع کار( امثال بنده سراپاتقصیر) رو به بهانه اجاره دستگاههای ماینر و یا خرید تراهش دستگاههای ماینر بصورت ۶و۱۲ ماهه میکرد رو خدمتتون اعلام کنم،
البته پر واضحه حتما شخص جنابعالی با این سایت بیش از بنده آشنایی دارید ولی حتی با اینکه تحقیقات مقدماتی کاملی در مورد این شرکت و سابقه سوددهی و پرداختهای منظمی که تا قبل از اسفندماه پارسال به تمام مشتریانشون داشتند،متاسفانه از اسفند ماه ۹۹ به اینطرف با بهانه های واهی مثل بروزرسانی سایت و بعدها تغییر مدیرعامل شرکت از فردی بانفوذ که نامش هم در یکی از بزرگترین پرونده های اختلاس دهه گذشته شمسی مشاهده میشد به یک فرد ترک تبار ساکن آلمان تمام سرمایه های ملت رو برداشتند و الان هم هر روز وعده بعید بما میدهند.
کلا منظور من هم همینه که متاسفانه هر چیز جدیدی در جهان باب میشه،حالا تو این مورد ارز دیجیتال،متاسفانه حرامترین نطفه اون در ایران عزیز ما کاشته میشه و من هنوز هم شاهدمکه بعد از ای ماینر و همیار ماینر و...شاهد رشد قارچ گونه این نوع از کلاهبرداری ها هستیم،
البته ایراد از ملت ساده دل و یا جسارتا طمع کار ما نیست،در مملکتی که تمام چرخهای اقتصاد زنگ زده و رو به تخریب کامل میباشد نباید از مردمی گله کرد که هر طور شده میخواهند در این وانفسای تورم۱۰۰۰درصدی روزانه اندک سرمایه خود را حفظ کنند.
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:
بالا