دوره رایگان کریپتو از صفر

شاخص CPI چیست؟

mohana mirmirani

عضو جدید دیجی‌بیت
شاخص قیمت مصرف کننده یا همان cpi یک متغییر ماهانه است که قیمت های پرداخت شده توسط مصرف کنندگان را اندازه گیری میکند. این شاخص را اداره آمار کار ایالات متحده به عنوان میانگین وزنی قیمت ها برای سبدی از کالاها و خدمات محاسبه می کند. این شاخص یکی از معیارهای کاهش تورم است.
معمولا اکثر رویدادهایی را که به طور منظم رخ می‌دهند (مانند گزارشات و آمارهای اقتصادی، سخنرانی‌های مقامات سیاسی و اقتصادی و غیره) را در جدول زمانی به نام تقویم اقتصادی فهرست می‌کنند. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) یکی از داده‌هایی است که در تقویم اقتصادی ذکر می‌شود و تاثیر بالایی از نظر بنیادی دارد. این شاخص در تقویم اقتصادی دنیای ترید نیز قابل مشاهده است.
شاخص قیمت مصرف‌کننده یا CPI رقمی است که در کشورهای مختلف به صورت ماهانه و سالانه محاسبه می‌شود و در واقع نرخ تورم را محاسبه می‌کند. نرخ تورم همان درصد افزایش قیمت‌ها است که به صورت ماهانه و سالانه محاسبه می‌شود.
تورم همچنین تحت تاثیر عواملی مانند رشد اقتصادی نیز قرار دارد چون در برخی موارد سرعت گرفتن رشد و فعالیت‌های اقتصادی باعث افزایش تورم می‌شود.
چند عامل دیگر که روی نرخ تورم اثر می‌گذارند شامل میزان تولید، توزیع و میزان تقاضا برای کالاها هستند. مثلا افزایش تولید معمولا باعث کاهش تورم می‌شود، اما مشکلات در توزیع و تامین کالاها نیز معمولا باعث بالا رفتن قیمت‌ها می‌شود.
در مقابل اگر تقاضا کاهش یابد قیمت‌ها می‌توانند کمتر شوند. البته این عوامل همگی نسبی هستند و در عمل رابطه پیچیده‌تری با یکدیگر دارند.
چون CPI شاخصی است که قیمت کالاها در زمان رسیدن به دست مصرف‌کننده نهایی بررسی می‌کند، تغییر نرخ تورم نیز شاخص CPI را عوض می‌کند. مقدار CPI همچنین می‌تواند روی میزان تقاضا نیز اثر بگذارد.
تغییر ماهانه در قیمت های پرداخت شده توسط مصرف کنندگان آمریکایی توسط شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) پیگیری می شود. CPI توسط اداره آمار کار (BLS) به عنوان میانگین وزنی قیمت ها برای مجموعه ای از محصولات و خدمات محاسبه می شود که نشان دهنده کل هزینه های مصرف کننده در ایالات متحده است.
یکی از پرکاربردترین شاخص های تورم و کاهش تورم CPI است. شاخص قیمت تولیدکننده (PPI)، که تغییرات قیمت‌های پرداختی به تولیدکنندگان کالا و خدمات ایالات متحده را دنبال می‌کند، روش بررسی، نمونه قیمت‌گذاری و وزن شاخص متفاوتی نسبت به گزارش CPI دارد.
منبع: دنیای ترید
 
دوره‌های تالاربورس
بالا