تبلیغات انجمن دیجی بیت

رشد بازار NFT باعث افزایش بهای 57 درصدی توکن استکس شد

حمیده آقایی

عضو شناخته شده
تقاضا برای استکس (Stacks)، بلاک چینی که قراردادهای هوشمند را با بیت کوین ترکیب می‌کند، در حال افزایش است. قیمت توکن آن (STX) در 24 ساعت گذشته و در پی خبر رشد بازار نوپای NFT آن 57 درصد رشد داشت و به 2.3 دلار رسید.

به گزارش دیکریپت، حرکت انفجاری قیمت استکس باعث شد تا این ارز دیجیتال در رده بندی ارزها بر اساس ارزش بازار، صعودی سیزده پله‌ای را تجربه کند. بر اساس داده‌های وبسایت Nomics، با ارزش بازار 2.9 میلیارد دلار، این ارز دیجیتال اکنون در رتبه 55 این بازار قرار دارد.

آخرین حرکت استکس مربوط به NFTهای بیت کوین بوده است. هرچند این امر غیر معمولی به نظر می‌رسد، چرا که بیت کوین به صورت بومی از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کند و همچنین بیشتر بازارهای NFT نیز روی اتریوم اجرایی می‌شوند.

بلاک چین استکس از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند اما تمام تراکنش‌های آن جمع شده و روی بیت کوین قرار می‌گیرد. موسس استکس، مونیب علی (Muneeb Ali)، آن را لایه 1.5 توصیف کرد و آن را از راهکارهای لایه دوم اتریوم مثل آربیتروم و پالیگان مجزا خواند.

با اینکه بازار NFT استکس نو پا و جدید است، NFTهای بیت کوین چندین سال است که وجود دارند. قبل از اتریوم برخی از اولین دارایی‌های دیجیتال توکنی داخل پروتکل شخص ثالث بیت کوین (Counterparty) فروخته می‌شدند.

رشد بازار NFT استکس

روز دوشنبه، آبراهام فینلی 12 ساله، مجموعه‌ای از تصاویر پیکسلی پرنده بیت کوین را در کمتر از یک ساعت در بازار NFT استکس به ارزش 8 هزار دلار فروخت. تا روز پنجشنبه این تصاویر به بیشترین مجموعه مبادله شده در استکس با حجمی به ارزش 21 هزار دلار در یک شبانه روز تبدیل شدند. توکن‌های غیرقابل معاوضه StacksPunks نیز عملکرد خوبی داشته و حدود 620,528 توکن STX به ارزش تقریبی 1.3 میلیون دلار در آن معامله شده‌اند.

شایان ذکر است NFTهای راه‌اندازی شده روی استکس در مقایسه با معاملات NFT روی بستر اتریوم بسیار کمتر است. در 24 ساعت گذشته در اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) بازی مبتنی بر اتریوم، بیش از 20 میلیون دلار توکن مبادله شده است. دیگر قراردادهای هوشمند مانند سولانا، فلو و راهکار مقیاس پذیری اتریوم (پالیگان) نیز از قافله عقب نمانده و سهم خود از بازار NFT را گرفته‌اند.

با این وجود، سرمایه‌گذاران STX بسیار از چشم انداز NFTهای بیشتر بیت کوین و محصولات مالی غیر متمرکز آن هیجان زده‌اند. جایگاه ثابتی در NFT و بازار امور مالی غیر متمرکز خبر بزرگی برای بیت کوین و علاقه‌مندان بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان محسوب می‌شود.

فکت کوینز
 
تبلیغات نوبیتکس
تبلیغ صرافی کوکوین- دیجی بیت
بالا