ثبت‌نام در صرافی کوکوین

ربات ترید ارز دیجیتال چیست و چگونه بر بازار ارزهای دیجیتال تاثیر می‌گذارد؟

faeze feizi

عضو شناخته شده
ربات تریدر ارز دیجیتال (Trading Bot) نرم‌افزاری است که شرایط بازار را مشاهده می‌کند و بر اساس الگوریتم‌های از پیش تعیین شده معامله انجام می‌دهد. ربات ترید ارز دیجیتال همچنین این امکان را می‌دهد که معامله به صورت خودکار و معمولاً پرتکرار اتفاق بیفتد.

رواج ربات‌ها​

بازارهای مالی سنتی برای چندین دهه است که از سیستم‌های خودکار برای معامله استفاده می‌کنند. در حال حاضر تخمین زده می‌شود که 80% بازار سهام توسط ماشین‌ها مورد نظارت قرار می‌گیرد. قضیه به این شکل است که یک معامله‌گر می‌تواند بر اساس یک استراتژی معامله، یک برنامه بنویسد. سپس این برنامه 24 ساعت روز و هر 7 روز هفته بازار را مشاهده می‌کند و بر اساس الگوریتمی که دارد، معامله انجام می‌دهد.

بدیهی است که برای این کار به یک استراتژی محکم که با بازار هماهنگ باشد نیاز است. اما هنگامی که به درستی از آن استفاده شود، دیگر نیازی نیست معامله‌گر بازار را پیگیری کند تا معاملات خود را سر و سامان دهد. علاوه بر این، استفاده از کامپیوتر برای معامله کردن یعنی استفاده از ظرفیت آنها برای واکنشی چندین هزار بار سریع‌تر از واکنش یک انسان؛ که اجازه می‌دهد بعضی از استراتژی‌هایی که هیچ انسانی نمی‌تواند مطابق آنها معامله کند، با استفاده از این ربات‌ها امکان‌پذیر شود. به این فرایند «معامله پرتکرار» (High Frequency Trading) گفته می‌شود که نسبتاً بین معامله‌گران بسیار معمول شده است.

وقتی تمام اینها را با این واقعیت که این ارزها در اصل «دیجیتال» هستند و بازارها همیشه باز هستند کنار هم بگذاریم، جای شگفتی نیست که پای ربات‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال هم باز شده و ربات ترید ارز دیجیتال ایجاد شده است.

ربات ترید ارز دیجیتال (trading bot) نرم‌افزاری است که شرایط بازار را مشاهده می‌کند و بر اساس الگوریتم‌های از پیش تعیین شده، به صورت خودکار و معمولاً پرتکرار، معامله انجام می‌دهد.

انواع ربات‌ها​

در حقیقت به همان تعدادی که استراتژی‌های بالقوه معاملاتی وجود دارد، رباتی که مطابق آنها عمل کند نیز وجود دارد. اما بعضی از معمول‌ترین آنها، ربات‌های پیگیر-روند، ربات‌های آربیتراژ، و ربات‌های اسکالپینگ هستند.

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


روندها (Trends) همان چیزی هستند که بیشتر معامله‌گران هنگامی که استراتژی خود را ایجاد می‌کنند به دنبالشان هستند. ربات‌هایی که برای پیگیری روندها طراحی می‌شوند، در اصل کاری را که یک معامله‌گر خوب باید انجام دهد به صورت خودکار انجام می‌دهند. ربات ترید ارز دیجیتال، بر اساس جهت حرکت بازار و هنگامی که از لحاظ نظری خرید و فروش کار مناسبی باشد، این کارها را انجام می‌دهد. این ربات‌ها از معادلات ریاضی و داده‌های بازار استفاده می‌کنند. برای همین اگر خوب طراحی نشده باشند، اشتباه هم می‌کنند؛ اما اگر به خوبی «تربیت» شوند، می‌توانند در موارد زیادی موفق عمل کنند.

ربات‌های آربیتراژ (arbitrage: اختلاف‌گیر) سعی می‌کنند با بهره گرفتن از تفاوت قیمت‌ها در بین صرافی‌های آنلاین مختلف به سود برسند. این نرم‌افزار، قیمت ارزهای دیجیتال را در بازارهای مختلف پیگیری می‌کند. برای مثال، اگر قیمت بیت ‌کوین در یک صرافی قدری بیشتر و در صرافی دیگر قدری کمتر باشد، آن وقت این ربات به سرعت قیمت کمتر را خریده و آن را برای سودی کوچک در صرافی گران‌تر به فروش می‌گذارد. این تفاوت‌های قیمت خیلی شایع هستند، اما چندان طولی نمی‌کشند. به همین دلیل ربات‌ها برای استفاده از این فرصت، بسیار مناسب هستند.

نرم‌افزارهای اسکالپینگ (scalping) در بازارهای حاشیه‌ای بهتر نتیجه می‌دهند. آنها سعی می‌کنند از اختلاف قیمت‌های مظنه استفاده کرده و از پایین بخرند و از بالا بفروشند. این اختلاف‌ها بسیار خرد و ریز هستند، اما هنگامی که معاملات به اندازه کافی زیاد باشد و این فرآیند خودکار شود، سودهای واقعی از این روش به دست می‌آید. این نوع ربات ترید ارز دیجیتال به یکی از محبوب‌ترین ابزارهای معاملاتی تبدیل شده است.

چه چیزی بازار ارزهای دیجیتال را برای معامله‌گران الگوریتم‌محور جذاب می‌کند؟​

عناصر زیادی در معامله ارزهای دیجیتال وجود دارد که آن را تبدیل به بستر مناسبی برای پرورش ربات ترید ارز دیجیتال می‌کند. برای مثال، این بازارها به شکل بومی دیجیتال و به صورت 7/24 ساعته فعال بوده و از رقبای سنتی خود بسیار کوچک‌تر هستند.

ارزهای دیجیتال بر اساس ماهیتی که دارند یک انتخاب منطقی برای تریدرهایی هستند که از ربات استفاده می‌کنند.
از آنجا که خود این ارزها کاملاً آنلاین هستند، صرافی‌های آنها نیز همین طور هستند. داشتن پلتفرم‌های کاملاً خودکار باعث می‌شود یکپارچه شدن ربات‌ها کاری ساده‌تر شود، و اینکه این بازارها هیچ وقت بسته نمی‌شوند را بی‌خطر سازد. این یعنی در تمام طول روز، و در تمام روزها فرصت‌هایی برای معامله هست که یک انسان معامله‌گر هیچ گاه نمی‌تواند به تمامی از مزایای آنها استفاده کند.

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


این نکته نیز وجود دارد که با توجه به اندازه کوچک‌تر بازار ارزهای دیجیتال در جهان در مقایسه با بازارهای سنتی، تأثیر گذاشتن روی قیمت‌ها به مراتب کاری ساده‌تر از تأثیر گذاشتن روی قیمت‌های بازاری مثل بازار سهام است. با استفاده از ربات ترید ارز دیجیتال یک تریدر یا گروه کوچکی از مشارکت‌کنندگان بالقوه می‌توانند روی تغییر قیمت به نفع خود تأثیر بگذارند. به هر حال بیشتر ربات‌ها به دنبال فرصت‌هایی برای ایجاد سود برای کسانی هستند که از آنها استفاده می‌کنند.

برای مثال، در اواخر سال 2017 اختلاف قیمت بین صرافی‌های ارز دیجیتال کره جنوبی و آمریکا به چیزی حدود 30% افزایش یافت. این اتفاق به دلایل مختلفی ممکن است روی داده باشد، که کمترین آنها را می‌توان ناهماهنگی در قانون‌گذاری‌های مرتبط با این بازار در حکومت‌های مختلف دانست. دلیل این اتفاق هر چه که بود، ربات‌های آربیتراژگیر که پیشتر معرفی شدند، به خوبی فقط برای همین نوع شانس سود بردن طراحی شده‌اند.

تأثیرات مثبت این ربات‌ها روی بازار ارزهای دیجیتال چیست؟​

ربات ترید ارز دیجیتال آشکارا به افرادی که از آنها استفاده می‌کنند سود می‌رساند، اما همچنین به حرکت بازار نیز کمک می‌کند و نقدشوندگی مورد نیاز را به آن می‌دهد.

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


بازاری سالم‌تر و با انحصار کمتر​

اینکه چرا یک معامله‌گر ممکن است از ربات استفاده کند، احتمالاً حالا آشکار باشد؛ اما منفعت ارز دیجیتال به عنوان یک بازار کلی همچنان قابل بحث است. این نوع از ابزارها معمولاً فقط در دسترس مؤسسات مالی عمده هستند، اما حالا هر کسی بالقوه می‌تواند درگیر کاربردهای آنها شود. این به ارز دیجیتال امکان می‌دهد یک قدم به زمین بازی اختلافات اقتصادی نزدیک‌تر شود. از جهت سلامت صرافی‌ها، طرفداران معاملات خودکار و پرتکرار ادعا می‌کنند که این سیستم‌ها در واقع باعث می‌شوند کل بازار کارآمدی بیشتری داشته باشد.

اختلاف‌های قیمت بین صرافی‌های مختلف که در بالا مورد اشاره قرار گرفت به زودی از بین خواهد رفت. اگر بگوییم در کل کشف قیمت با استفاده از ربات‌ها سریع‌تر انجام می‌شود، پر بی‌راه نگفته‌ایم. در همین چند سال گذشته، اختلاف میانگین قیمت‌ها بین صرافی‌ها به شکل قابل توجهی کاهش یافته است. بسیاری دلیل این موضوع را افزایش استفاده از ربات ترید ارز دیجیتال معرفی می‌کنند.

نقد شوندگی بیشتر می‌تواند به منافع نهادی بیشتر منجر شود​

زمینه دیگری که معامله الگوریتم‌محور در آن به بهبود بازار کمک می‌کند، نقدشوندگی یا نقدینگی (Liquidity) بازار است. نقدشوندگی یعنی داشتن خریداران و فروشندگان کافی به شکلی که معامله‌گران باور کنند زمانی و در جایی که نیاز به معامله کردن داشته باشند، می‌توانند این کار را انجام دهند. یکی از منابع مهم نقدشوندگی، بازارسازان هستند. بازارسازان در اصل موجودیت‌هایی هستند که هم‌زمان پیشنهاد خرید و فروش ارائه می‌دهند و سودشان را از اختلافات کلی به دست می‌آورند.

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


هنگامی که از این استراتژی در یک بازار پرتکرار با استفاده از الگوریتم بهره گرفته شود، می‌تواند سود طرفی که از آن استفاده می‌کند را افزایش دهد؛ اما همچنین نقدشوندگی را افزایش می‌دهد. این در ادامه می‌تواند سرمایه‌گذاران بزرگ‌تر را جذب کند که باعث بزرگ‌تر شدن بازار شده و با استفاده از این تأثیر، یک حلقه بازخورد مثبت ایجاد می‌کند. با وجود اینها، استفاده از ربات‌های بی‌شمار در تمام طول روز و هر روز، بالقوه می‌تواند مشکلاتی نیز برای بازار ایجاد کند.

 

faeze feizi

عضو شناخته شده

چه تأثیرات منفی وجود دارد؟​

در حالی که ربات ترید ارز دیجیتال می‌تواند ابزاری بسیار عالی برای تعداد زیادی از معامله‌گران باشد، بسیاری نگران روش‌هایی هستند که می‌توانند منجر به دستکاری بازار شوند. روش‌هایی مثل کلاه‌برداری‌های «بالا ببر و بفروش» (pump and dump scams) یا دستکاری صرافی غیرمتمرکز از جمله این روش‌ها هستند.

ربات‌ها می‌توانند صرافی‌ها را دستکاری کنند​

استفاده از مجموعه‌ای از ربات‌ها برای ایجاد نقدشوندگی در یک صرافی در ابتدا بسیار بی‌ضرر به نظر می‌رسد؛ چراکه می‌تواند باعث ایجاد تجربه کاربری بهتری برای مشتریان شود. اما اگر اکثریت قاطع فعالیت معاملاتی در یک صرافی توسط ربات‌ها انجام شود، می‌توان به آن به چشم یک پرچم قرمز که نشان می‌دهد چیزی درست نیست، نگاه کرد. استفاده از ربات‌ها برای شبیه‌سازی فعالیت معاملات واقعی در راستای فعال‌تر نشان دادن یک صرافی تحت عنوان «معاملات شستشو» (wash trading) یا «لغزش» (slippage) شناخته می‌شود. در بازارهای سنتی، این کار غیرقانونی است. اما بخش عمده‌ای از صحنه ارزهای دیجیتال همچنان بدون قانون است؛ برای همین این اتفاق در آن به راحتی می‌افتد.

این گمانه‌زنی وجود دارد که چیزی در حدود 95% حجم معاملات ارز دیجیتال در بعضی از صرافی‌ها مشکوک به معاملات شستشو است.
برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.

به همین ترتیب مشکلاتی هم با خودکارسازی در صرافی‌های غیرمتمرکز وجود دارد؛ اگر چه این مشکلات فقط محدود به معاملات شستشو نمی‌شوند. مشاهده شده که ربات‌ها در بعضی از این صرافی‌ها نقش راه‌بازکن دارند؛ فرآیندی که در آن برنامه‌ها نرخ‌های تدریجاً افزاینده‌ای را ارائه می‌دهند تا مطمئن شوند که معاملات آنها دارای اولویت می‌شود. با استفاده از یک سیستم خودکار و سریع، هیچ عامل انسانی نمی‌تواند با آنها در این زمینه رقابت کند.

کلاه‌برداری‌های بالا ببر و بفروش، شایع هستند​

ربات ترید ارز دیجیتال از یک جهت دیگر نیز به ارزهای دیجیتال آسیب می‌زند که به آن کلاه‌برداری بالا ببر و بفروش گفته می‌شود. با استفاده از ربات‌ها، کلاه‌برداران کاری می‌کنند که به نظر برسد یک کوین در حال شروع یک روند گاوی است. این ضرورتاً به معنای تغییر عمده در قیمت نیست؛ چراکه این نوع کلاه‌برداری اغلب در مورد کوین‌های با حجم بازار کوچک انجام می‌شود که برای مدتی هیچ تغییری نداشته‌اند. هنگامی که تریدرهای معمولی متوجه می‌شوند که قیمت قدری افزایش یافته، به نوعی وارد مرحله ترس از دست دادن سود می‌شوند.

معمولاً کسانی که این وضعیت را ایجاد می‌کنند، این افزایش قیمت را با کمپین‌های شبکه‌های اجتماعی ترکیب می‌کنند تا مردم را به خوبی جذب کنند. همین که کوین به رشد کافی رسید، آنها شروع به فروش کرده و اجازه می‌دهند بازار دیر یا زود سقوط کند؛ چراکه با این کار «روند گاوی» بر هیچ اساسی جز تب و دستکاری بازار شکل نگرفته است.

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


به شکلی مشابه «افت برق‌آسا» (flash crashes) نیز یک مسئله است. این اتفاق زمانی می‌افتد که یک افت ناگهانی در قیمت، مجموعه‌ای از ربات‌ها را درگیر کرده، قیمت فروش را پایین آورده، و ربات‌های بیشتری را درگیر می‌کند. این موضوع می‌تواند یک تأثیر زنجیره‌ای ایجاد کند. در ماه می 2010 اتفاقی شبیه این در بازار سهام روی داد و شاخص داو (Dow) 1000 واحد در چند دقیقه افت کرد. در نهایت، فقط همین تأثیر خودکار به عنوان عامل این تغییر شناسایی شد. این فقط بازار ارزهای دیجیتال نیست که مشکوک به این اتفاقات است، بلکه این واقعیت که اندازه آن بسیار کوچک‌تر از بازارهای مالی دیگر است باعث می‌شود احتمال این اتفاقات در آن بیشتر باشد.

مؤسسات می‌توانند از مزایای غیرمنصفانه برخوردار شوند​

در نهایت باید گفت که مؤسسات عظیمی در بازار ارز دیجیتال فعالیت دارند که سهم زیادی از قدرت معاملات خودکار دارند، و اغلب به واسطه چیزی که به آن هم‌مکانی گفته می‌شود بر کاربران دیگر مزایایی دارند. هم‌مکانی خدماتی است که توسط برخی از مؤسسات بزرگ ارائه می‌شود و به کسب و کارها اجازه می‌دهد سرورهایی را اجاره و میزبانی کنند که روی همان سایتی قرار گرفته‌اند که صرافی قرار گرفته و اتصال‌های مستقیم با سیستم معاملاتی برقرار می‌کنند. این یعنی این مشتریان قابلیت سفارش گذاشتن در سریع‌ترین زمان ممکن را دارند و کاملاً نسبت به کسانی که این خدمات را دریافت نمی‌کنند برتری دارند. چیزی که حتمی است این است که این حساب‌ها خیلی گران هستند؛ که باعث می‌شود بسیاری از سرمایه‌گذاران توان دریافت آنها را نداشته باشند و به این ترتیب عقب بمانند.

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


از کجا می‌توان شروع کرد؟​

اگر استفاده از ربات ترید ارز دیجیتال چیزی است که دوست دارید بیشتر در مورد آن بدانید، منابع بسیاری برای این کار وجود دارد. می‌توانید با عمیق شدن در مورد استراتژی‌های مختلف شروع کرده و ببینید چه ربات‌هایی در دسترس هستند که آنها را جمع کنید. اگر واقعاً می‌خواهید دست به کار شوید، به قطع می‌توانید ربات خودتان را نیز درست کنید. اما به هر ترتیب این کار بیشتر مناسب کاربرانی است که سطح دانش بالایی، هم در زمینه برنامه‌نویسی و هم در زمینه معامله‌گری، دارند.

برای یک تازه‌کار، عاقلانه‌تر این است که از خدماتی استفاده کنید که به شما اجازه می‌دهند از بعضی از تصمیم‌های ربات‌ها نیز بهره ببرید. کافی است به پرسش‌هایی در مورد این که می‌خواهید چه چیزی و در کجا معامله کنید، پاسخ دهید. بعد این سیستم‌ها می‌توانند با سودآورترین استراتژی‌های در دسترس، بر اساس شرایط فعلی بازار به کمک شما بیایند. سرویس‌های زیادی برای این کار موجود است و بعضی از آنها مثل کریپتوهاپر (Cryptohopper)، 3 کاماس (3Commas) و تریدسانتا (TradeSanta) محبوبیت زیادی هم دارند و تمام ابزارهای مورد نیاز برای شروع معامله با ربات ترید ارز دیجیتال را به شما می‌دهند. حتی می‌توانید بعضی از آنها را مثل تریدسانتا به رایگان امتحان کنید.

همواره به کاربران توصیه می‌شود که با مقادیر کم شروع کنند تا زمانی که درک بهتری از کاری که انجام می‌دهند به دست بیاورند.

سخن پایانی​

با استفاده از ربات‌هایی که توسط حرفه‌ای‌ها ایجاد شده‌اند و زمان گذاشتن برای فهمیدن روش کار آنها، معامله‌گران به حتم می‌توانند قابلیت جدیدی برای رفع و رجوع معاملات خود پیدا کنند. مثل هر ابزار دیگری، داشتن ربات‌ها نیز به معنای موفقیت قطعی نیست، اما به حتم آنها می‌توانند موفقیت را ساده‌تر کنند. با توجه به اینکه این برنامه‌ها قرار نیست به این زودی جایی بروند، ممکن است کاربران بخواهند شروع به یادگیری در مورد آنها کنند؛ چون آنها هستند که بازار ارزهای دیجیتال را در سال‌های پیش رو شکل می‌دهند.
رمزارز نیوز
 
بالا