دوره رایگان کریپتو از صفر

در گفت‌وگو با علیرضا ماهیار درباره آینده برنامه‌نویسی در ایران مطرح شد / ظرفیت صادرات و ورود به بازارهای جهانی

  • نویسنده موضوع غزل یگانگی
  • تاریخ شروع
برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


همگام با پیشرفت تکنولوژی، برنامه‌نویسی به یکی از حوزه‌های موردعلاقه افراد جامعه ایران تبدیل شده است و فارغ‌التحصیلان رشته‌های متفاوت نیز علاقه زیادی به یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی و اشتغال در تیم‌های توسعه نرم‌افزاری دارند. در همین حین، بسیاری از افراد بر پایان برنامه‌نویسی به دلیل توسعه هوش مصنوعی صحبت می‌کنند. آنها در واقع این حوزه را حوزه‌ای نزدیک به خط پایان می‌دانند. در مصاحبه‌ای با علیرضا ماهیار مدیرعامل
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
درباره آینده برنامه‌نویسی و چالش‌های پیش‌روی آن در ایران و جهان گفت‌و‌گو و فرصت‌هایی که اتفاقاً هوش مصنوعی در اختیار برنامه‌نویسی قرار می‌دهد را بررسی کرده‌ایم.

به اعتقاد او، تکنولوژی پیشران توسعه در تمامی کسب‌وکارها است و تبع آن برنامه‌نویسی نیز از این موضوع مستثنی نخواهد نیست.

علیرضا ماهیار مدیرعامل شرکت ملی انفورماتیک با نگاهی به دیدگاه‌های متفاوت حاکم بر جامعه درباره آینده برنامه‌نویسی توضیح داد که گروهی بر این باورند که توسعه تکنولوژی‌های جدید به‌خصوص در حوزه هوش مصنوعی و پردازش زبان باعث به‌خطرافتادن مشاغل موجود در توسعه سیستم‌های نرم‌افزاری از جمله برنامه‌نویسی می‌شود.

همین گروه از سمتی دیگر معتقدند؛ توانمندی هوش مصنوعی در ارائه برنامه‌های با خطاهایی با احتمال کم و بهینه از جمله مزایای به‌کارگیری ابزارهای هوش مصنوعی است که سبب می‌شود که تعداد برنامه‌نویسان در پروژه‌ها کمتر و با به‌طورکلی پروژه بدون نیاز به برنامه‌نویس توسعه پیدا کند.

او ادامه داد که گروهی دیگر هم بر این باورند که رشد تکنولوژی به‌خصوص
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
را می‌توان به‌عنوان مکمل مناسب برای تیم‌های توسعه نرم‌افزاری دانست چراکه این ابزار سبب توسعه نرم‌افزار زمان کوتاه‌تر و با خطای کمتر می‌شود. ماهیار دراین‌خصوص می‌گوید برنامه‌نویسی همچنان ادامه خواهد یافت با این تفاوت که هر برنامه‌نویس باید توانمندی و دانش به‌کارگیری و استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی را داشته باشند.


هوش مصنوعی برای برنامه‌نویسی تهدید نیست​او در پاسخ به سؤال راه پرداخت که او وضعیت مشاغل آینده را چگونه پیش‌بینی می‌کند، تصریح کرد که تکنولوژی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی هنوز به بلوغ کافی در خصوص توسعه سامانه‌های پیچیده و باهدف گذاری کسب‌وکاری خاص نرسیده‌اند برای همین هوش مصنوعی در آینده نزدیک تهدیدی برای حوزه برنامه‌نویسی بخصوص در سطح توسعه سامانه‌ها در سطح سازمان محسوب نمی‌شود.

از نگاه او، چند سالی است که در توسعه نرم‌افزار ابزارهایی ارایه شده‌اند که توسعه برنامه‌نویسی را تسریع کرده‌‌اند: «در نتیجه به‌کارگیری این ابزارها محصول مورد توقع در زمان کوتاه‌مدت و با نیروی انسانی کمتر توسعه‌یافته است مثل ابزارهای Low Code- No Code : «با ورود ابزارهایی مثل Chat gpt که بر پایه هوش مصنوعی شکل‌گرفته‌اند در واقع تمرکز بر توسعه سیستم‌های کم خطاتر و بهینه با نیروهای انسانی متناسب‌تر شکل‌گرفته است.»

او همچنین به برنامه‌نویسان پیشنهاد کرد که علاوه بر تسلط بر زبان برنامه‌نویسی با مفاهیم و کلیات هوش مصنوعی آشنایی بیشتری کسب کنند و توانایی استفاده و بهره گیری از ابزارهای متناسب را به دست آورد.


وضعیت برنامه‌نویسی در ایران​بنابر گفته‌های
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
، برنامه‌نویسی در ایران چند سالی است که توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. از نگاه او، این توجه از دیدگاه‌های متفاوت نشئت می‌گیرد: «از یک سو نیازهای جدید احساس شده برای توسعه تیم‌های برنامه‌نویسی در شرکت‌ها به‌واسطه توسعه کسب‌وکارهای سازمانی و همچنین توجه و تمرکز برای ورود به کسب‌وکارهای جدید با ایده‌ها و خلاقیت‌های جدید و از سوی فرصت‌های شغلی زیاد در این حوزه در داخل و خارج از کشور که سبب شده بسیاری از فارغ‌التحصیلان سایر رشته‌های تحصیلی به‌غیراز مهندسی کامپیوتر نیز به این شغل علاقه‌مند شوند.»

او با بیان اینکه برنامه‌نویسی یکی از معدود مشاغلی حرفه‌ای است که فرصت ورود به بازار کار را برای دانش‌آموختگان فراهم می‌کند، توضیح داد که این امر باعث شده دانش‌آموزان فنی و حرفه‌ای کامپیوتر از همان زمان دانش‌آموزی به‌عنوان فریلنسری و یا به‌صورت پروژه‌ای فعالیت می‌کنند.

ماهیار تأکید کرد که نباید نقش برنامه‌های نرم‌افزاری که پیشران تمامی حرفه‌های کاری در تمامی ابعاد کسب‌وکار هستند را فراموش کرد: «جایی که هر صاحب ایده به دنبال ایجاد تیم نرم‌افزاری برای تحقق اهداف کسب‌وکار خود و یا واگذاری آن به یک شرکت نرم‌افزاری جهت توسعه سامانه نرم‌افزاری مدنظر خود می‌کند. با این توصیفات می‌توان روند روبه‌رشد و فرصت‌های کاری مناسبی را برای برنامه‌نویسان در کشور تصور کرد.»


آینده برنامه‌نویسی​او در پاسخ به این سؤال که آیا تخمینی دارید که شاخه‌های جدید برنامه‌نویسی شامل هوش مصنوعی، بلاکچین، یادگیری ماشین چگونه دنیای برنامه‌نویسی را تغییر می‌دهند، عنوان کرد که نمی‌توان تخمین دقیقی دراین‌خصوص داشت؛ اما تکنولوژی‌های نظیر بلاکچین توانسته‌اند علاقه‌مندی بسیاری در بین صاحبان کسب‌وکار و سنجش نیازهای احساس شده در بین برنامه‌نویسان داشته باشد. شاهد این موضوع شرکت‌ها و استارتاپ‌های هستند که هرروزه در این حوزه مشغول فعالیت هستند و یا شکل می‌گیرند.

آن‌طور که ماهیار می‌گوید همین تکنولوژی‌های جدید بخصوص مواردی که اخیرا در حال استفاده و به‌کارگیری نظیر Chat gpt هستند سبب شده است تا برنامه‌نویسی از حالت صرف یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی خارج شود و برنامه نویسان توانمندی استفاده و بکارگیری ابزارهای هوش مصنوعی را فرا بگیرند تا از تکنولوژی‌های روز عقب نمانند.

به گفته او، می‌توان انتظار داشت سامانه‌ها و سیستم‌های نرم‌افزاری بیشتری بر پایه تکنولوژی جدید توسعه پیدا کنند تا علاوه بر رفع محدودیت‌های توسعه سامانه فعلی در حوزه امنیت و کارکرد سبب کاهش خطاهای برنامه‌نویسی نیز شوند: «این موضوع تأثیر مستقیم بر تیم توسعه نرم‌افزار خواهد داشت و این افراد باید علاوه بر تسلط بر زبان‌های برنامه‌نویسی با دانش هوش مصنوعی و سایر تکنولوژی‌های دیگر نیز آشنایت و در بر مواقع تسلط داشته باشند.»


عوامل توسعه نرم‌افزار در جهان​او با نگاهی به حوزه برنامه‌نویسی‌‌ در جهان توضیح داد که کشورهای نظیر هندوستان و پاکستان در آسیا و همچنین روسیه و کشورهای شرق اروپا در توسعه نرم‌افزار موفق بوده‌اند.

ماهیار مهم‌ترین دلایل این رشد را امکان توسعه نرم‌افزار به‌صورت دورکاری و انجام یک پروژه انفرادی بسته به حد پروژه می‌داند که در کشورهایی کمتر توسعه‌یافته سبب شده‌ها برنامه‌نویسی به‌عنوان بهترین ابزار کسب درآمد با گرفتن پروژه از کشورها توسعه‌یافته شکل بگیرد.


چالش‌های مضاعف برای برنامه‌نویسان ایرانی​از نگاه ماهیار یک برنامه نویس با چالش‌های مختلفی اعم از حوزه طراحی، تکنولوژی تغییرات نیازمندی‌های کسب‌وکاری و افزایش توقعات کارفرمایان مواجه است. ماهیار تصریح کرد که در ایران هم تقریباً همین چالش‌ها پیش روی برنامه‌نویسان است؛ اما یک چالش بزرگ‌تر دسترسی به منابع و ابزارهای زیرساختی و نرم‌افزاری دیگر به‌واسطه تحریم‌های ظالمانه هم برای برنامه‌نویسان ایرانی وجود دارد: «در بیشتر مواقع لایسنس‌های موردنیاز برای بعضی از کامپوننت‌های نرم‌افزاری زیرساخت ابری موردنیاز در توسعه و عملیات با مشکل مواجه می‌شوند، اما در این شرایط هم می‌توان ایران یکی از کشورهای پیش رو در منطقه دانست که پتانسیل بالایی در حوزه توسعه فناوری اطلاعات بخصوص در حوزه نرم‌افزار دارد.


تمرکز بر بازار‌های جهانی​او‌ با اشاره به تثبیت پتانسیل ایران ادامه داد که باتوجه‌به وجود نیروی انسانی مناسب امکان آموزش مناسب این افراد در راستای به‌کارگیری در پروژه‌های متناسب می‌تواند جایگاه ایران را تثبیت کند.

ماهیار تأکید کرد که البته دراین‌خصوص باید توسعه سامانه‌هایی با توانایی به‌کارگیری در سایر کشورها شکل بگیرد به عبارتی دیگر باید توانایی صادرات را داشته باشیم. به گفته او، شرکت‌ها باید ضمن شناسایی نیازهای کسب‌وکاری موجود، بازارهای منطقه و جهان را هم در نظر داشته باشند.

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!


منبع: راه پرداخت
 
دوره‌های تالاربورس
عقب
بالا