دوره رایگان کریپتو از صفر

در پنل بررسی تخصصی هاوینگ چهارم بیت‌کوین مطرح شد / سرنوشت قیمت بیت‌کوین پس از هاوینگ چهارم

  • نویسنده موضوع راه پرداخت
  • تاریخ شروع
برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


پنل بررسی تخصصی هاوینگ چهارم بیت‌کوین و تأثیر آن بر اکوسیستم ارزهای دیجیتال در همایش در آستانه هاوینگ چهارم با حضور کارشناسان و فعالان حوزه کریپتوکارنسی برگزار شد. سرنوشت قیمت بیت‌کوین پس از هاوینگ چهارم، نقش تقویت آموزش در اکوسیستم، آینده شبکه بیت‌کوین و تحلیل فاندامنتال برای انتخاب پروژه مناسب سرمایه‌گذاری در کریپتوکارنسی از جمله موضوعات مطرح شده در این پنل است.

ساناز وفی، زهرا جلائیان، مینا والی، دانیال کولیوند، ضیا صدر و عرفان مصطفوی حاضرین و سخنرانان پنل بررسی تخصصی هاوینگ چهارم بیت‌کوین بودند.
در ابتدا، زهرا جلائیان، مدیر تحقیق و پژوهش آکادمی سیتکس به بررسی تأثیر هاوینگ چهارم بر قیمت کوین پرداخت و دراین‌خصوص اظهار کرد: «قیمت کریپتوکارنسی‌ها بر مبنای عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. به‌عبارت‌دیگر هر زمان که فشار بر عرضه بیشتر باشد، قیمت پایین می‌آید و بالعکس. برای اینکه تأثیر هاوینگ چهارم بر قیمت بیت‌کوین را بررسی کنیم، لازم است تا نگاهی به روند هاوینگ‌های قبلی و تأثیر آن‌ها بر قیمت بیت‌کوین کنیم. بر اساس محاسباتی که انجام دادم با هر رخ‌دادن هاوینگ، بین ۴۰ تا ۴۳ درصد قیمت بیت‌کوین کاهش پیدا کرده است. بر همین مبنا برای تخمین قیمت بیت‌کوین در لحظه هاوینگ استفاده کردم که به ۳۵.۹ هزار دلار رسیدم.»

او با بیان اینکه احتمالاً در زمان هاوینگ در سال آینده قیمت بیت‌کوین ممکن است بین ۳۵ تا ۳۶ هزار دلار باشد، می‌گوید: «یک محاسبه دیگری هم درباره قیمت بیت‌کوین در لحظه هاوینگ تا ATH بعدی آن انجام دادم تا روند را مورد بررسی قرار دهم. در هاوینگ اول قیمت بیت‌کوین بعد از هاوینگ ۱۰۰ برابر شد. در هاوینگ دوم قیمت بیت‌کوین از ۶۶۳ دلار به ۱۷.۸ هزار دلار رسیده که ۲۵ برابر شده است. در هاوینگ سوم افزایش قیمت بیت‌کوین ۵ برابری بوده است؛ بنابراین، من ATH بعدی را ۷۲ هزار دلار تخمین زدم.»

جلائیان در ادامه عوامل تأثیرگذار بر قیمت
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
را نام برد و دراین‌خصوص گفت: «همایش هاوینگ، ماینرها، هزینه‌های استخراج بیت‌کوین از جمله عوامل مؤثر بر عرضه بیت‌کوین است. متغیرهای بسیاری بر تقاضای بیت‌کوین تأثیر می‌گذارد که نرخ کارمزد تراکنش‌های شبکه بیت‌کوین و رگولاتوری از جمله این موارد است‌. بررسی‌ها نشان می‌دهد که تقاضاها برای بیت‌کوین در حال افزایش است. »


تأثیر کارمزدها بر شبکه بیت‌کوین​در ادامه این پنل، ضیا صدر، مدرس بیت‌کوین نقش هاوینگ در قیمت بیت‌کوین را تأثیرگذار نمی‌داند و میزان کارمزد و در پی آن تأثیرش بر انگیزه ماینرها را در قیمت بیت‌کوین و امنیت و فعالیت شبکه بیت‌کوین تأثیرگذار می‌داند.

او در این باره بیان می‌کند: «به این موضوع که هاوینگ تأثیر قابل‌توجهی بر قیمت بیت‌کوین داشته باشد خیلی نمی‌‌توان اتکا کرد‌‌. این در حالی است که یکی از مواردی از آن به‌عنوان بحران بیت‌کوین یاد می‌شود، آینده شبکه بیت‌کوین است که آیا همچنان شبکه بیت‌کوین مبتنی بر کارمزد خواهد بود یا تغییر می‌کند؟»

ضیا صدر در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه صنعت ماینینگ هیچ‌وقت تمام نمی‌شود و در این زمینه سوبسید مهم است‌، می‌گوید: «همین اکنون هم رشد جدی در کارمزدها داشتیم که بر شبکه بیت‌کوین تأثیرگذار است. به این صورت که کارمزدها گران و پاداش ماینرها تعدیل می‌شود تا انگیزه لازم ماینر برای ماینینگ فراهم باشد.»


راهنمای سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین​او رضایت ماینرها از میزان کارمزدها و انگیزه آن‌ها برای ماینینگ به تعداد تراکنش‌‌های با کارمزد بالا در این حوزه متکی می‌داند و دراین‌خصوص این‌گونه توضیح می‌دهد: «در کل باید کارمزدها در شبکه بیت‌کوین بالا باشد تا شبکه بیت‌کوین قابل‌اطمینان، امن، شفاف باشد. البته، در فضای معاملاتی بیت‌کوین همواره افرادی هستند که برای یک کوین فضاسازی و روایت‌سازی می‌کنند.»

در ادامه پنل، عرفان مصطفوی، مدیر تحقیق و توسعه میهن بلاکچین درباره هاوینگ و سو استفاده‌های احتمالی که ممکن است در پی آن صورت بگیرد، می‌گوید: «اکوسیستم در حال گسترش است. بازارهای مالی نیز به‌مرورزمان کوچک‌تر و به هم نزدیک‌تر خواهند شد که سرمایه بزرگی برای ورود به بازار بیت‌کوین‌ها نیاز خواهد بود. شرکت‌های بزرگ هم تمایل خود به ورود به حوزه بیت‌کوین را نشان داده‌اند و یک‌سری ترندها هم از جمله NFT وجود دارد که اول با بیت‌کوین شروع شد و در ادامه تعدادها بیشتر شد. »
او با بیان اینکه هاوینگ مهم‌ترین رویداد در حوزه بین کوین است که تمامی توجه‌ها را به خود جلب می‌کند، توضیح می‌دهد: «هاوینگ فرصتی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند که برای جذب سرمایه با ترندهای حوزه بیت‌کوین آشنا شوند و در ادامه سعی کنند تا این ترندها را وارد پروژه‌های خود کنند و از این طریق منتفع شوند. از سوی دیگر، با هاوینگ توجه‌ها به بیت‌کوین نیز بیشتر می‌شود و این امکان را ایجاد می‌کند که برخی افراد با نیت سو از ویژگی‌های شبکه بیت‌کوین آشنا شوند و از اینکه رگولاتور نظارت دقیق و شفافی در این زمینه ندارد، سو استفاده کنند.»

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
مصطفوی در ادامه صحبت‌های خود بیان کرد که «با هاوینگ سرمایه‌گذاران قدیمی می‌توانند از سرمایه‌گذاران جدید و جذب افراد جدید سود ببرند و با وعده‌های وسوسه‌کننده از پتانسیل‌های این حوزه سو استفاده شود. با این شرایط که نیاز است که دانش را به سرمایه‌گذاران منتقل کرد تا بدانند از طریق چه فاکتورهایی ورود و سرمایه‌گذاری در یک پروژه را بررسی کنند. »
در بخش دیگری از پنل، دانیال کولیوند، کارشناس حوزه بلاک‌چین درباره کاربردهای بلاک‌چین و اینکه ترند بعدی بازار چیست به بیان توضیحاتی پرداخت و گفت: «در تحلیل فاندامنتال سنتی، از مدل‌های ارزش‌گذاری استفاده می‌کردیم تا به ارزش یک شرکت پی ببریم؛ اما در فضای کریپتو با تکنولوژی جدید دیگر این روش‌ها پاسخگو نیست. البته، هنوز هم فضای کریپتوکارنسی به این بلوغ نرسیده که بتوان از روش‌های سنتی فاندامنتال استفاده کرد. »

او ادامه می‌دهد: «ابزارهای تحلیل فاندامنتال را به دو بخش تقسیم کردم که بخشی از آن پارامترهای کلی برای سرمایه‌گذاری است و بخش دوم تجربه‌های شخصی خودم از سود و زیان است. برای بررسی فاندامنتال یک کریپتو باید وایت پیر آن پروژه را بررسی کنید که هدف، جامعه هدف و روش آن چیست. موضوع بعدی بررسی تیم پروژه است. دو پارامتر بعدی سرمایه‌گذاران و میزان سرمایه است. اینکه بدانید چه مقدار سرمایه در یک پروژه جذب شده است؛ زیرا میزان سرمایه جذب شده در یک پروژه نشان‌دهنده قابلیت آن پروژه است که گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری خواهد بود.»

کولیوند در بخش دیگری از صحبت‌های خود می‌گوید: «موضوع بعدی در سرمایه‌گذاری در یک پروژه بحث تکنولوژی مورداستفاده و تحلیل فنی آن است. استراتژی پروژه و جامعه هدف پروژه نیز از دیگر عوامل تأثیرگذار در این زمینه است که هر چه یک پروژه جامعه فعال‌تری داشته باشد، پروژه را موردتوجه قرار می‌دهد. اولین موضوعی در تجربه شخصی من از فضای کریپتو تأثیرگذار است، ترندهای بازار و فضای موردتوجه آن است. علاوه بر این، کاتالیزور نیز از دیگر عوامل تأثیرگذار بر سرمایه‌گذاری در یک پروژه است. همچنین، از طریق نسبت‌های فاندامنتال می‌توان قیمت یک پروژه را به کل اندازه بازار بررسی کرد که در سرمایه‌گذاری یا عدم سرمایه‌گذاری در آن پروژه کمک‌کننده است.»


آموزش بلاک‌چین در مدارس و دانشگاه‌ها​در ادامه این پنل،
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
مدیرعامل کارخانه نوآوری رسانه راه‌کار درباره ضرورت آموزش در حوزه کریپتوکارنسی صحبت کرد و دراین‌خصوص بیان کرد: «اهمیت آموزش در حوزه کریپتوکارنسی بدیهی است و در صنعت کریپتوکارنسی با یک پدیده جدید روبرو هستیم که در پی آن ناآگاهی‌های زیادی هم نسبت به این پدیده جدید وجود دارد. علاوه بر این، ازآنجاکه در کریپتوکارنسی بحث دارایی و پول مردم مطرح است، عطش زیادی برای یادگیری و آموزش در این حوزه چه در ایران و چه در جهان وجود دارد. »

او در ادامه می‌گوید: «این عطش باعث شده تا در سالیان اخیر چندین دوره و کلاس آموزشی در این حوزه تشکیل شود و افراد زیادی هم تلاش کردند تا از این طریق به درآمد و سود خودشان فکر کنند و یا در راستای کسب‌وکار خودشان این آموزش را تقویت کنند. متأسفانه موارد زیادی از سو استفاده در بحث آموزش را شاهد بودیم. در سال گذشته همکاران من در راه پرداخت گزارشی کار کردند که نشان می‌داد ۲۵۰۰ دلار هزینه شرکت در یک دوره آموزشی در حوزه کریپتوکارنسی است و این فقط یک نمونه بود؛ اما موارد زیادی دیگری هم از سو استفاده از عطش یادگیری در حوزه کریپتوکارنسی وجود دارد. ‌»

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!مدیرعامل کارخانه نوآوری رسانه راه‌کار درباره اینکه چطور می‌توان کمبودهای آموزشی در حوزه
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
را رفع کرد این‌گونه توضیح می‌دهد که «همواره در حوزه‌های مختلف مالی خلأ آموزشی وجود داشته است و دلیل اینکه مردم در این زمینه مورد سو استفاده قرار می‌گیرند این است که سواد مالی ندارند و از نداشتن سواد مالی رنج می‌برند که باید به‌صورت پایه‌ای بر افزایش سواد مالی مردم تمرکز شود و این آموزش از سمت مدارس به‌صورت اجباری اجرا شود. »

مینا والی با بیان اینکه باید آموزش فناوری بلاک‌چین به‌صورت جدی در دانشگاه‌ها دنبال شود، می‌گوید: «متأسفانه حوزه کریپتوکارنسی در ایران متولی ندارد و باید بخش دولتی در آموزش حوزه کریپتوکارنسی ورود کند. البته، اقدامات خوبی در صرافی‌ها انجام شده اما نمی‌توان انتظار داشت که آموزش در صرافی‌ها جامع باشد؛ زیرا صرافی به دلیل ذی‌نفع بودن ممکن است که منافع خود را در نظر بگیرد و هدف آن جذب کاربران بیشتر است. »

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!


منبع: راه پرداخت
 
دوره‌های تالاربورس
عقب
بالا