دوره رایگان کریپتو از صفر

در مورد استخر استخراج چه میدانید؟

faeze feizi

عضو شناخته شده
با رواج هر چه بیشتر ارزهای دیجیتال کار استخراج برای ماینرها نیز سخت‌تر شد، چرا که در ابتدا به دلیل رقابت ناچیز هر شخص حتی قادر بود به وسیله رایانه شخصی خود اقدام به استخراج ارز دیجیتال کند، اما با گذشت زمان و رقابت تنگاتنگی که در میان استخراج کنندگان به وجود آمد، ایده ایجاد استخر استخراج مطرح شد.

یک ماینر در سال‌های گذشته می‌توانست به تنهایی به استخراج ارز دیجیتال بپردازد و سود نسبتا خوبی را نیز کسب کند. اما همان‌طور که گفته شد با ورود ابرقدرت‌ها به دنیای ارزهای دیجیتال دیگر افرادی که ماینرهای قدیمی و ضعیف داشتند هیچ سهمی در استخراج ارزهای دیجیتال نداشتند و عملا فقط زمان و انرژی و هزینه‌ی آنها هدر می‌رفت.

چاره کار چیزی نبود جز استخر استخراج. ماینرها می‌توانستند با به اشتراک‌گذاری قدرت خود در یک شبکه استخراج سهمی از سود کسب شده هر چند کم، داشته باشند.مطلبی که نباید از آن غافل شد کسب دانش در زمینه‌ی فعالیت شما است، شما به عنوان ماینر، سرمایه گذار و یا معامله‌گر در بازار ارزهای دیجیتال باید اطلاعات و دانش خود در زمینه‌ی فعالیت خود را به شدت گسترش داده و همیشه به روز نگه دارید. در ابتدا شرکت در کلاس آموزش ارز دیجیتال می‌تواند اطلاعات شما در رابطه با این حوزه یعنی بازار ارزهای دیجیتال تا حد زیادی بالا ببرد.پروسه ماینینگ چگونه انجام می‌شود؟

فهم فرایند ماینینگ به شما کمک می‌کند که درک بهتری از استخر ماینینگ داشته باشید، در ادامه سعی می‌کنیم فرایند ماینینگ را به زبان ساده شرح دهیم.هر بلاک در بلاک چین را همچون یک پوشه‌ای در نظر بگیرید که قادر است تراکنش‌هایی را در خود ذخیره کند، هر بلاک حدودا ظرفیت ذخیره کردن ۲۵۰۰ تراکنش را دارد، بعد از قرار گرفتن حدودا ۲۵۰۰ تراکنش در بلاک، حالا باید این بلاک به آخر زنجیره‌ی بلاک‌ها متصل شود که ماینرها برای انجام این کار با هم رقابت می‌کنند. به این ترتیب داده‌های دفترمرکزی بلاک چین نیز به روزرسانی می‌شوند.هر بلاک یک هش دارد که باید توسط ماینرها حدس زده شود و ماینرها با دستگاه‌های ماینر خود که قدرت محاسباتی بسیار بالایی دارند این کار را انجام می‌دهند.در واقع هدف کلی از قرار دادن چنین مسائلی برای اضافه کردن یک بلاک به بلاک چین، امن نگه داشتن شبکه بلاک چین است، اما ماینرها در ازای تامین امنیت شبکه و تهیه ابزار سخت افزاری استخراج که هزینه نسبتا زیادی را می‌طلبد و همچنین هزینه سرسام آور برق، قرار است در صورت موفقیت در حدس زدن هش بلاک و اتصال آخرین بلاک به زنجیره بلاک چین، پاداشی را دریافت کنند.در حال حاضر این پاداش در ازای استخراج یک بلاک معادل ۲۵/۶ واحد بیت کوین البته برای رمزارز بیت کوین است. توجه داشته باشید که میزان این پاداش همیشه این مقدار نبوده است و مسئولین ارز دیجیتال بیت کوین در ابتدای راه‌اندازی رمزارز بیت کوین پروتکل‌هایی را در آن نهادینه کردند که یکی از آنها هاوینگ بود.هاوینگ چیست؟

بر اساس رویداد هاوینگ هر چهار سال یک بار پاداش استخراج کنند‌گان بیت کوین نصف می‌شود در ابتدا و پیش از آنکه هیچ هاوینگی اتفاق بیفتد پاداش هر ماینری که موفق به استخراج بیت کوین می‌شد ۵۰ واحد بیت کوین بود، در سال ۲۰۱۲ با نصف شدن پاداش ماینرها این میزان به ۲۵ واحد بیت کوین کاهش یافت، پس از آن در سال ۲۰۱۶ باز هم با فرا رسیدن زمان هاوینگ این پاداش به ۵/۱۲ واحد بیت کوین تنزل یافت و نهایتا در سال ۲۰۲۰ با رخ دادن فرایند هاوینگ این میزان به ۲۵/۶ واحد بیت کوین رسید. این کار برای جلوگیری از پیدایش تورم در ارز دیجیتال بیت کوین در هنگام طراحی این ارز دیجیتال با گنجاندن قوانینی در آن ثبت شد. البته این موضوع فقط مختص بیت کوین نیست.همان‌طور که گفته شد در ابتدا خبری از استخر ماینینگ نبود و هر شخص به راحتی می‌توانست با سیستم شخصی خود به استخراج بیت کوین و دیگر ارزهایی که از این روش اجماع یعنی PoW استفاده می‌کردند بپردازد.در حال حاضر رقابت بسیار سخت شده است به عنوان مثال فرض کنید شما یک دستگاه ماینر از شرکت Bitmain با قدرت هش ۱۱۰ تراهش دارید شاید فکر کنید که این قدرت محاسباتی بسیار بالا است اما در مقایسه با استخرهایی که شکل گرفته‌اند و قدرت هش چندین دستگاه ماینر مثل شما را با هم ادغام کرده‌اند و به قدرت هشی بسیار بسیار بالاتر از قدرت هش دستگاه ماینر پرقدرت شما رسیده‌اند، عملا شما حرفی برای گفتن در این رقابت نخواهید داشت.آیا به روز کردن دستگاه استخراج برای رقابت با دیگران منطقی است؟

پیش از اینکه به این سوال پاسخ دهیم اجازه دهید مفهوم فارم را برای شما تشریح کنیم، در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال فارم (Farm در انگلیسی به معنای مزرعه) به سوله یا مکانی اشاره می‌کند که در آن تعداد زیادی از دستگاه‌های استخراج به ماین کردن مشغول هستند.۱۰۰۰ H/S معادل یک کیلو هش است. ۱ KH/s))

۱۰۰۰ KH/S معادل یک مگا هش است. (۱ MH/s)

۱۰۰۰ MH/s معادل یک گیگا هش است. (۱ GH/s)

۱۰۰۰ GH/s معادل یک ترا هش است. (۱ TH/s)

۱۰۰۰ TH/s معادل یک پنتا هش است. (۱ PH/s)

۱۰۰۰ PH/s معادل یک اگزا هش است. (۱ EH/s)

ماینرهای Bit Main با قدرت هش ۱۱۰ ترا هش یکی از بهترین دستگاه‌های استخراج به شمار می‌رود ولی حتی تعداد زیادی از این ماینرها اگر بخواهند یک فارم را تشکیل دهند عملا شانس زیادی در مقابل قدرت کل شبکه ندارند.قدرت هش کل شبکه در حال حاضر ۹۹۹۳۸.۶۵ PH/s است که با مقایسه ارقام می‌توان متوجه عدم توانایی رقابت با این قدرت هش را تصور کرد.ناگفته نماند که برای تهیه همین دستگاه‌های استخراج مبلغ چندهزار دلاری برای هر ماینر به علاوه هزینه برق برای انجام عملیات نیز باید در نظر گرفته شود.در نتیجه در حال حاضر خرید دستگاه‌های استخراج به روز با قدرت هش بالا نیز نمی‌تواند خیلی برای ماینرها سودساز باشد.در وضعیت موجود بسیاری از ماینرها به سمت استخرهای استخراج روی آورده‌اند.شکل ‌گیری استخر استخراج

با توجه به رقابتی بودن کار ماینرها و عدم توانایی بسیاری از ماینرها، عده‌ای به این فکر افتادند که به جای رقابت با هم بر سر اتصال بلاک به شبکه و کسب سود، با هم همکاری کنند. همکاری آنها به این صورت بود که تصمیم گرفتند قدرت سخت افزاری دستگاه‌های ماینر خود را با هم به اشتراک بگذارند و به این صورت شانس بیشتری در اضافه کردن بلاک به زنجیره بلاک چین را داشته باشند.افرادی که قدرت محاسباتی دستگاه‌های استخراج خود را در اختیار استخر ماینینگ (ماینینگ پول) قرار می‌دهند از مناطق مختلف در سراسر جهان به استخرها متصل می‌شوند.استخر ماینینگ Ant Pool در حال حاضر ۱۹.۳۹ درصد، استخر بایننس (Binance Pool) میزان ۱۲.۲۰ درصد از قدرت هش ریت کل شبکه، استخر استخراج Poolin سهمی معادل ۱۱.۹۸ درصد از قدرت هش ریت کل شبکه را در اختیار دارد.استخرهای استخراج عمومی و خصوصی

با سخت شدن رقابت در میان ماینرها و روی آوردن افراد بیشتر به سمت استخرها به جای فعالیت به صورت انفرادی، شاهد روی کار آمدن استخرهای خصوصی و عمومی شدیم.استخر عمومی

هر فرد با دارا بودن دستگاه استخراج (ماینر) می‌تواند قدرت هش ریت دستگاه خود را در استخرهای عمومی (Public Pool) به اشتراک بگذارد و درواقع فعالیت و عضویت در این استخرها برای عموم آزاد است. البته حتی در استخرهای عمومی نیز باید به قوانین و دستورات استخر پیش از عضویت توجه کرد، به عنوان مثال باید توجه کرد که آیا استخر عمومی که قصد عضویت در آن را دارید، دستگاه سخت افزاری ماینر شما را می‌پذیرد یا خیر؟ و یا اینکه آیا آن استخر ماینینگ از ارز دیجیتالی که شما قصد استخراج آن را دارید پشتیبانی می‌کند یا نه؟استخر خصوصی

در برابر استخرهای عمومی، استخرهای خصوصی (Private Pool) نیز وجود دارند که برای عضویت و به اشتراک گذاری قدرت هش ماینر یا ماینرهای خود، باید واجد شرایطی خاص باشند.


به عنوان مثال تعداد ماینرهایی که در استخر به اشتراک می‌گذارید از یک حداقلی بیشتر باشند و یا موارد دیگر. البته استخرهای خصوصی دیگری نیز هستند که به طور کلی خصوصی هستند و هیچ ماینری را برای شراکت نمی‌پذیرند.
هلاکوئی
 
دوره‌های تالاربورس
عقب
بالا