تبلیغات انجمن دیجی بیت

درگاه پرداخت مستقیم یا واسط؟

masoudfn

عضو جدید دیجی‌بیت
عضو قدیمی
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!

در این مقاله به طور اختصای تفاوت‌های درگاه مستقیم با درگاه واسط را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا با تفاوت و مزایای آن بیشتر آشنا شوید و انتخاب بهتری برای کسب و کار خود داشته باشید. در گام اول توضیحاتی در مورد اینکه چرا دو واژه مستقیم و واسط برای درگاه پرداخت‌ها ایجاد شده است می‌پردازیم و چرا دو نوع درگاه پرداخت در ایران مرسوم شده است.
مجوز ارائه خدمات و درگاه پرداخت توسط بانک مرکزی به طور انحصاری فقط به ۱۲ شرکت داده شده که به این شرکت‌ها PSP (Payment Service Provider) گفته می‌شود. در ادامه بانک مرکزی برای تسهیل فرایند پرداخت، مجوزهای به عنوان “پرداخت یار” به شرکت‌های خصوصی ارائه داد. پرداخت یار؛ موظف است که با یکی از شرکت های psp قرار داد داشته باشد و خدمات پرداختی را که ارائه می‌دهد از طریق شرکت psp باشد.
در این میان خلأ برای نظارت بر ساختار شبکه بانکی نیز وجود داشت که بانک مرکزی با ارائه سامانه شاپرک این خلا را نیز بر طرف کرد. شاپرک ایجاد بستر پرداخت و نظارت بر آن را برعهده دارد. تصویر زیر ارتباط سازمان و شرکت‌های مختلف را نشان می‌دهد.
برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


با توجه به توضیحات بالا، درگاه واسط به درگاه‌های پرداختی گفته می‌شود که توسط پرداخت یارها ارائه می‌گردند، و مشخص است چون پرداخت یار، واسط بین شما و یکی از شرکت‌های psp است، واژه واسط برای این سرویس در نظر گرفته شده است.

درگاه پرداخت مستقیم

یک سرویس ارائه خدمات پرداخت برای کسب و کارها در بستر اینترنت می‌باشد و پرداخت و دریافت وجه را از طریق اینترنت ممکن می‌سازد که توسط یک ارائه دهنده خدمات پرداخت به نام PSP ارائه می‌شود، نام برند و سایت شما در صفحه درگاه پرداخت نمایش داده می‌شود.

درگاه پرداخت واسط

یک سرویس ارائه خدمات پرداخت برای کسب و کارها در بستر اینترنت می‌باشد و پرداخت و دریافت وجه را از طریق اینترنت ممکن می‌سازد که توسط یک ارائه دهنده خدمات پرداخت به نام پرداخت یار ارائه می‌شود، نام برند و سایت پرداخت یار در صفحه درگاه پرداخت نمایش داده می‌شود.
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:
تبلیغات نوبیتکس
تبلیغ صرافی کوکوین- دیجی بیت
بالا