دوره رایگان کریپتو از صفر

داده‌های CPI و PPI آمریکا در هفته آینده منتشر می‌شود؛ واکنش بازار ارزهای دیجیتال چه خواهد بود؟

  • نویسنده موضوع سحر پوراحمدی
  • تاریخ شروع
در هفته آینده داده‌های اقتصادی آمریکا برای ماه ژانویه منتشر می‌شود و ممکن است روی قیمت ارزهای دیجیتال تاثیر بگذارد.

خلاصهٔ خبر​

  • افزایش قابل‌توجه CPI می‌تواند پذیرش بیت کوین را تقویت کند.
  • اگر PPI رویکرد دسامبر را تکرار کند، نقطه عطف قابل توجهی در کنترل فشارهای تورمی خواهد بود.

به گزارش
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
، سرمایه‌گذاران بازارهای مالی مشتاقانه منتظر انتشار شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) برای ماه ژانویه (دی) هستند. این شاخص سه‌شنبه ۱۳ فوریه (۲۴ بهمن) منتشر می‌شود تا سیاست‌های فدرال رزرو برای مبارزه با تورم را بررسی کند. احتمال کاهش نرخ بهره در ماه مارس (اسفند) در هفته‌های گذشته کاهش یافته و فدرال رزرو قصد دارد این کار را در مه یا ژوئن (اردیبهشت یا خرداد ۱۴۰۳) انجام دهد. علاوه بر این، داده‌های روز سه‌شنبه در شکل‌دهی احساسات بازار اهمیت زیادی دارد.

طبق پیش‌بینی‌های پلتفرم «FactSet»، شاخص CPI احتمالاً مثل دسامبر ۲۰۲۳ (آذر) ۰.۲ درصد رشد می‌کند. علاوه بر این، Core CPI که نوسانات مواد غذایی و انرژی را در بر نمی‌گیرد؛ احتمالاً مثل دسامبر ۲۰۲۳ (آذر) ۰.۳ درصد افزایش می‌یابد. CPI سالانه هم احتمالاً ۲.۹ درصد رشد می‌کند که کمی کم‌تر از رکورد ۳.۴ درصدی دسامبر ۲۰۲۳ (آذر) است. علاوه بر این Core CPI سالانه ممکن است به ۳.۷ درصد برسد که باز هم کم‌تر از رکورد ۳.۹ درصدی دسامبر ۲۰۲۳ (آذر) است.

کتی نیکسون (Katie Nixon)، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری شرکت «North Trust Wealth «Management، اعلام کرده است رشد CPI ژانویه (دی) به روند صحیح خود ادامه خواهد داد اما در مقایسه با کاهش شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) سرعت کم‌تری خواهد داشت. شایان ذکر است که فدرال رزرو آمریکا بیشتر از شاخص PCE استفاده می‌کند.

نااطمینانی پیرامون تورم و سیاست‌های پولی اغلبِ سرمایه‌گذاران را به سمت بازارهای پرریسکی مثل بیت‌ کوین و سایر ارزهای دیجیتال می‌کشاند. به طور کلی سرمایه‌گذاران می‌توانند با استفاده از بیت کوین از خود در برابر تورم محافظت کنند. در نتیجه، با رشد تورم پذیرش BTC هم افزایش می‌یابد. شایان ذکر است که اگر افزایش تورم بیشتر از پیش‌بینی و انتظارات مردم باشد، پذیرش ارزهای دیجیتال بیشتر می‌شود.

از آنجا که CPI و Core CPI ممکن است رشد کنند، PPI هم ممکن است با آن‌ها افزایش یابد. با این حال، در دسامبر ۲۰۲۳ (آذر) با وجود افزایش نگرانی‌های مربوط به تورم، شاخص PPI توانست ۰.۱ درصد کاهش یابد. علاوه بر این، PPI سالانه ۱ درصد رشد کرد و نشان داد که آمریکا با تمام توان در حال مبارزه با تورم است.

در نتیجه اگر داده‌های آمریکا دوباره به همین صورت باشند، می‌تواند فشار تورمی را کاهش دهد. کاهش PPI در نهایت می‌تواند به افزایش CPI هم کمک کند و سرمایه‌گذاران را به سمت دارایی‌های پرنوسان و پرریسکی مثل
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
بکشاند.

علاوه بر این نیکسون تاکید کرد که هرچند تورم کاهش یافته، سرعت کاهش هزینه‌هایی مثل هزینه مسکن و خدمات به خاطر ماهیت چسبنده‌ آن‌ها کندتر است. جفری روچ (Jeffrey Roach)، اقتصاددان ارشد شرکت «LPL Financial»، هم با اشاره به این مسئله تاکید کرد که قیمت خدمات و اجاره به پویایی‌های تورم کمک می‌کند. با این حال، تحلیلگران در سراسر جهان پیش‌بینی کرده‌اند که تورم اجاره بها در ماه‌های آینده کاهش می‌یابد.

از طرف دیگر، قیمت کالاها به اندازه کافی کاهش یافته است تا تورم اصلی را در ماه‌های اخیر کاهش دهد. نیکسون هم باور دارد که کنترل تورم در بخش تولید می‌تواند کالا تورم بخش خدمات را جبران کند.

با این حال بازار کار چالش‌هایی را برای تعدیل تورم ایجاد می‌کند. افزایش دستمزدهای واقعی و اشتغال قوی باعث می‌شود هزینه‌های مصرف‌کننده افزایش یابد و به طور بالقوه می‌تواند به رشد قیمت‌ها کمک کند. به گفته نیکسون، داده‌های قوی بازار کار آمریکا در هفته گذشته نشان داد که کنترل تورم این کشور همچنان چالش‌های خاص خود را دارد.

آمریکا همچنان باید فشارهای تورمی بالقوه ناشی از افزایش هزینه‌های تولید و اختلالات زنجیره تامین، به ویژه در منطقه دریای سرخ دست‌وپنجه نرم کند. این چالش‌ها هم می‌توانند تصمیم فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره را پیچیده‌تر کنند.

بر اساس گزارش CME FedWatch Tool، حدود ۵۲ درصد از فعالان بازارهای مالی باور دارند که نرخ بهره آمریکا در ماه مه (اردیبهشت ۱۴۰۳) کاهش می‌یابد و ۳۹ درصد اعلام کرده‌اند که ثابت می‌ماند. جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو، هم اعلام کرده است که برای کاهش نرخ بهره علاوه بر بررسی دقیق داده‌های اقتصادی، باید شواهد بیشتری به دست آید.

علاوه بر این، به نظر می‌ردس که قانون‌گذاران آمریکایی می‌خواهند کاهش نرخ بهره را به مه تا ژوئن ۲۰۲۲۴ (اردیبهشت تا اسفند ۱۴۰۳) موکول کنند تا از پیامدهای آن‌ها مطمئن شوند. شایان ذکر است که پیش‌بینی تحلیلگران از کاهش نرخ بهره آمریکا ممکن است در هر زمانی تغییر کند و می‌توان روی استراتژی معامله‌گران و قیمت ارزهای دیجیتال تاثیر بگذارد.

نوشته
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
اولین بار در
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
. پدیدار شد.

منبع: نوبیتکس
 
دوره‌های تالاربورس
عقب
بالا