دوره رایگان کریپتو از صفر

تکامل صنعت استخراج بیت کوین؛ افزایش نرخ هش شبکه همراه با قیمت

حمیده آقایی

عضو شناخته شده
در این مطلب، ابتدا به افزایش قابل توجه نرخ هش شبکه بیت کوین و سپس به تکامل صنعت استخراج بیت کوین از ابتدای پیدایش آن تاکنون می پردازیم.

افزایش نرخ هش همراه با افزایش قیمت​

نرخ هش شبکه بیت کوین از زمان رسیدن به پایین‌ترین سطح در 69 اگزاهش در ثانیه، جهش قابل توجهی داشته است. در 22 جولای، قدرت هش به 96 اگزاهش در ثانیه رسید.

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


نرخ هش شبکه بیت کوین تا 21 آگوست
داده‌های ماهانه coinwarz.com نشان می‌دهند که از آن زمان تاکنون، نرخ هش 51.04 درصد افزایش یافته است. افزایش نرخ هش باعث شده تا سختی استخراج که کم‌تر از3 روز دیگر تنظیم می‌شود، برای سومین بار متوالی افزایش یابد.

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


سختی استخراج بیت کوین

پنج استخر 67 درصد نرخ هش را کنترل می‌کنند​

در تنظیم اخیر، سختی استخراج 7.31 درصد افزایش یافت. سه روز دیگر نیز حدود 7.61 درصد افزایش خواهد یافت و از 15.56 تریلیون به 16.74 تریلیون خواهد رسید. البته، مقدار افزایش این دوره ممکن است تغییر کند.

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


نرخ هش شبکه بیت کوین
روز شنبه، قیمت بیت کوین به بالاترین سطح 30 روزه خود در 49745 دلار رسید و استخراج‌کنندگان سود بسیار بیشتری نسبت به ماه گذشته کسب کردند. پنج استخراستخراج برتر عبارتند از: Antpool، Poolin، Btc.com، Viabtc و F2pool. این پنج استخر در مجموع 67.28 درصد از نرخ هش جهانی بیت کوین را در اختیار دارند.

نکاتی که باید درباره بیت کوین و استخراج آن بدانید​

بیت کوین هنوز در ابتدای راه خود است. هنگامی که ساتوشی ناکاموتو وایت پیپر این ارز را در اکتبر سال 2008 منتشر کرد و جزئیات ایجاد یک سیستم پولی جدید را توضیح داد، هیچ کس نمی‌دانست ارزش بازار آن در کم‌تر از 13 سال به 900 میلیارد دلار خواهد رسید. همچنین هیچ کس فکر نمی‌کرد که این اختراع منجر به ایجاد هزاران ارز رمزنگاری دیگر خواهد شد، کل صنعت خدمات مالی را تقویت خواهد کرد و در سیستم پولی ما تحول بزرگی ایجاد خواهد کرد.

اما بیت کوین خود به خود ایجاد نمی‌شود، بلکه باید آن را استخراج کرد. از آنجا که تمرکز همه روی قیمت لحظه به لحظه بیت کوین، افزایش پذیرش آن و توییت‌های تاثیرگذار افراد سرشناس است، توجه زیادی به صنعت استخراج این ارز ( این که استخراج چیست، چه می‌کند و چه تاثیری بر جهان دارد) نمی‌شود.

استخراج بیت کوین نوپا است​

بیت کوین یک سیستم ارز غیرمتمرکز است که مانند طلا عمل می‌کند: این یک ذخیره با ارزش و یک کالا با مقدار ثابت است. این بدان معناست که عرضه آن محدود است و فقط 21 میلیون بیت کوین می‌تواند وجود داشته باشد. کسانی که می‌خواهند از بیت کوین استفاده کنند نیازی به مباشرت و نظارت دولت ندارند. به عبارت دیگر، افراد می‌توانند این ارز را آزادانه خرید و فروش و ذخیره کنند و دولت‌ها نمی‌توانند ارزش آن را تغییر دهند یا تعیین کنند که چه کسی می‌تواند از آن استفاده کند.

حال این سوال مطرح می‌شود که بیت کوین از کجا می‌آید؟ مانند طلا باید آن را استخراج کرد، اما نه با بیل و کلنگ، بلکه با کامپیوتر.

پایه و اساس بیت کوین، فناوری بلاک چین است. استخراج‌کنندگان در سراسر جهان برای حل یک الگوریتم رقابت می‌کنند که به آنها امکان می‌دهد یک بلاک را به بلاک چین اضافه کنند. هر کسی که زودتر از بقیه این الگوریتم را حل کند، کارمزد تراکنش‌های بلاک و پاداش ثابت صدور بیت کوین‌های جدید (در حال حاضر 6.25 بیت کوین برای هر بلاک) را دریافت می‌کند که این باعث افزایش عرضه در گردش این ارز می‌شود.

هنگامی که بیت کوین برای اولین بار ایجاد شد، استخراج آن خیلی ساده بود و از طریق یک لپ تاپ با یک CPU استاندارد امکان پذیر بود. اما با پیوستن استخراج‌کنندگان بیشتر، رقابت برای اول شدن در حل الگوریتم افزایش یافت؛ این بدان معنا بود که آنها به قدرت پردازش بیشتر و سخت افزارهای جدیدتری نیاز داشتند. به منظور اجرای کارآمدتر کامپیوترهای قدرتمند، قیمت برق اهمیت پیدا کرد. خیلی زود، رقابت در حوزه استخراج تشدید شد و این صنعت به یک منبع سودآور تبدیل شد.

ظهور یک صنعت چند میلیارد دلاری​

به منظور سوددهی، عملیات استخراج باید توسعه داده می‌شد. سخت افزارهای جدید مخصوص استخراج وارد بازار شدند و استخراج‌کنندگان ریگ‌های استخراج را درمکان های بزرگ و انبارها (جایی که مزارع استخراج بزرگ با هزاران ریگ می‌توانستند به طور شبانه روزی الگوریتم را حل کنند) نصب و راه‌اندازی کردند.

به دلیل نیازهای عملیاتی برای استخراج در مقیاس بزرگ، از جمله طرح و برنامه ریزی، منابع انرژی، نرم افزارهای مدیریتی، سخت افزارهای ارتقا یافته و غیره، استخراج بیت کوین به سرعت تبدیل به یک صنعت چند میلیارد دلاری شد.

براساس گزارش آرک اینوست (ARK Invest)، هزینه سخت افزارهای موجود برای پشتیبانی از این اکوسیستم حدود 7.2 میلیارد دلار است. از زمان ظهور سخت افزارهای اختصاصی استخراج در سال 2013 ، میلیاردها دلار صرف طراحی و تولید آنها شده و این باعث پدید آمدن یک بخش مجزا برای تولید این سخت افزارهای قوی و تخصصی شده است.

صنعت استخراج بیت کوین علاوه بر بزرگ بودن، بازدهی زیادی نیز دارد. آرک اینوست تخمین می‌زند که استخراج‌کنندگان می‌توانند 15 میلیارد دلار از کارمزد تراکنش‌ها و پاداش تولید بلاک‌ها درآمد کسب کنند.

رقابتی شدن استخراج و نیاز به سخت افزارهای جدید​

رقابت برای بیت کوین همچنان در حال افزایش است، اما از آنجا که این ارز یک کالای کمیاب است، چیزهای زیادی برای رقابت وجود دارند. این بدان معناست که استخراج‌کنندگان باید عملیات استخراج با سریع و با قدرت انجام دهند تا پاداش‌ها را به دست آورند.

با توجه به این که افزایش رقابت در استخراج بیت کوین موجب افزایش قدرت محاسباتی شد، استخراج به GPUها منتقل شد و از سخت افزاری استفاده کرد که معمولا فقط گیمرها برای بازی‌های سطح بالا به آن نیاز داشتند. سپس GPUها با مدارهای مجتمع با کاربرد خاص (دستگاه‌های اسیک (ASIC)) جایگزین شدند. این دستگاه‌ها مخصوص استخراج ارزهای رمزنگاری بودند. دستگاه‌های اسیک سریع‌ترین و کارآمدترین سخت افزارهایی هستند که به استخراج بیت کوین اختصاص داده شده‌اند و امروزه از این دستگاه‌ها فقط برای استخراج استفاده می‌شود.

اما سخت افزار به تولید تراشه‌ها بستگی دارد و در حالی که فناوری تراشه با سرعت فوق العاده‌ای در حال شتاب گرفتن است، تراشه‌های کم‌تری به بازار عرضه می‌شود. این به معنای تمام شدن موجودی سخت افزارهای ضروری (مانند کمبود اخیر شرکت بیت مین) و ضرورت برنامه ریزی برای به ارتقا دستگاه‌های استخراج از قبل است.

فناوری جدید سودآورترین است​

همچنین، استخراج‌کنندگان باید با فناوری در حال پیشرفت که سخت افزار را بزرگ‌تر، بهتر و سریع‌تر می‌کند، همگام باشند. زیرا هر گونه تاخیر در تولید و عرضه، به معنای کاهش یافتن سودآوری است. امروزه، فناوری از نوآوری پیشی گرفته، بنابراین استخراج‌کنندگان نه تنها باید به دنبال سخت افزارهای جدید باشند، بلکه باید سریع آنها را نصب و راه‌اندازی کنند. چون زمان اهمیت بسیار زیادی دارد. حتی تاخیر چند روزه پر هزینه است و بسیاری از استخراج‌کنندگان هواپیمای بوئینگ 747 اجاره کرده‌اند تا زمان حمل و نقل را کاهش دهند.

ظهور استخراج‌کنندگان در غرب​

برای مدت طولانی، بیش از نیمی از عملیات استخراج در کشور چین انجام می‌شد. دلیل آن حمل و نقل سریع سخت افزارهای استخراج و راه‌اندازی ارزان‌تر آنها به خاطر وجود شرکت‌های تولید کننده دستگاه‌ها در این کشور بود. اما این سلطه در حال از بین رفتن است، چون کشور چین چندی پیش عملیات استخراج را ممنوع اعلام کرد. به گفته وایرد، ممکن است تغییر در توزیع جغرافیایی استخراج بیت کوین در حال انجام باشد و استخراج‌کنندگان به دنبال مهاجرت به آمریکای شمالی، اروپا یا آمریکای لاتین هستند که از نظر سیاسی ثبات بیشتری دارند. استخراج‌کنندگان همچنین دستگاه‌های خود را به کشورهای نوردیک (کشورهای شمال اروپا و اقیانوس اطلس)، کانادا و ایالات متحده منتقل کرده‌اند. این کشورها برق ارزان دارند و بیشتر آن از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند باد، خورشید و آب تولید می‌شود.

آینده بیت کوین چگونه است؟​

با وجود نوسانات اخیر بیت کوین (که تازگی ندارد)، آینده این ارز برتر بازار روشن و صعودی است. قیمت آن همچنان افزایش خواهد یافت و سرمایه‌گذاران جدیدی جذب آن خواهند شد. با بیشتر شدن درک و شناخت مردم از بیت کوین (از کجا آمده و چگونه استخراج می‌شود)، ارزش آن هم بیشتر خواهد شد.

کوین سرا
 
دوره‌های تالاربورس
عقب
بالا