دوره رایگان کریپتو از صفر

بهار، فصل پرحاشیه و سرخ ارزهای دیجیتال

  • نویسنده موضوع زهرا قربانی
  • تاریخ شروع
برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


بازار رمزارزها در بهار ۱۴۰۱، فصل خونینی را پشت سر گذاشت. بازاری که از سال گذشته روندی نزولی به خود گرفته بود، در بهار امسال هم در بسیاری از روزها با کندل‌های قرمز مواجه بود و درنهایت با پایان فصل، قیمت بیت‌کوین به زیر ۱۸ هزار دلار هم رسید. اما ماجراهای ارزهای دیجیتال به نوسان قیمت آن‌ها خلاصه نمی‌شود و در بهاری که گذشت، اتفاقات جدیدی در این حوزه رخ داد.

به گزارش روابط عمومی نوبیتکس، نخستین خبری که در نوروز امسال منتشر شد، خبر راه‌اندازی یک مزرعه استخراج
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
در کشور اسلواکی بود که با استفاده از فضولات انسانی و حیوانی، برق موردنیاز برای ماینینگ بیت‌کوین را تولید می‌کند. چند روز بعد هم شرکت‌های بلاک (Block) و تسلا که به‌ترتیب جک دورسی و ایلان ماسک مدیریت آن‌ها را بر عهده‌دارند، اعلام کردند که با همکاری مؤسسه بلاک استریم در حال کار روی ساخت مجموعه‌ای آزمایشی هستند که قرار است تمام برق موردنیاز برای استخراج بیت‌کوین را از انرژی خورشیدی تأمین کند.

همین روزها بود که پس از انتشار خبرهای متعددی درباره استفاده روسیه از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌ها، یکی از سناتورهای دموکرات ایالات متحده، از ترس اینکه مقامات روسیه با تبدیل ثروت خود به ارز دیجیتال از تحریم‌های اقتصادی فرار کنند، لایحه‌ای را برای جلوگیری از تراکنش‌های ارزهای دیجیتال روسیه به کنگره آمریکا ارائه کرد.

خبر پرحاشیه و جنجالی اول اردیبهشت امسال نیز قطعی شدن فروش توئیتر به ایلان ماسک بود؛ خبری که باعث افزایش قیمت دوج و بیت‌کوین شد و بیت‌کوین را از محدوده ۳۸ هزار دلار به ۴۰ هزار دلار رساند. ایلان ماسک همان زمان اعلام کرد که دوج‌کوین می‌تواند گزینه‌ای برای پرداخت‎‌های توئیتر باشد. البته دوج‌کوین بعدازاین صعود مقطعی، با ریزشی شدید مواجه شد که همچنان هم ادامه دارد. طرفداران دوج اما امیدوارند که در ماه‌های بعد، این میم‌کوین افزایش قیمت داشته باشد.


کیش پیشگام می‌شوداما در ایران نیز، دبیرکل جامعه هتلداران جزیره کیش گفت: «ازآنجاکه در آستانه برگزاری جام جهانی فوتبال در قطر هستیم و ممکن است گردشگران زیادی برای اقامت به کیش مراجعه کنند، مسئولان گردشگری این جزیره تصمیم گرفته‌اند امکان پرداخت با ارزهای دیجیتال را برای مسافران خارجی فراهم کنند.» این خبر مهمی برای کاربران رمزارزها در ایران است که می‌تواند نشان‌دهنده نگاه مثبت به این صنعت در کشور باشد. البته همچنان دولت پرداخت‌های مبتنی بر بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال را به رسمیت نمی‌شناسد و این موضوع نیاز به قانون‌گذاری دارد.


استفاده قانونی از ارزهای دیجیتال در تجارت خارجی ایران؟دوازدهم اردیبهشت، یکی از اعضای سازمان توسعه تجارت ایران گفت: «که مسئله استفاده از ارزهای دیجیتال در تجارت خارجی تا دو هفته دیگر به نتیجه می‌رسد.:» این در حالی است که رئیس این سازمان دولتی، دی‌ماه سال گذشته گفته بود استفاده از ارزهای دیجیتال در تجارت خارجی، ظرف سه هفته امکان‌پذیر می‌شود. بااین‌حال باوجود گذشت چند ماه، همچنان موضوع استفاده از ارزهای دیجیتال در تجارت خارجی، فاقد دستورالعمل و قانون مدون است و شاید در ماه‌های آینده خبرهای خوبی در این زمینه برای تجار به گوش برسد. چند روز قبل از این نیز محمدجواد هادوی، معاون مرکز توسعه تجارت الکترونیکی که متولی ارائه اینماد به کسب‌وکارهای اینترنتی است، تأکید کرد که این سازمان دولتی جلوی ارائه درگاه پرداخت به کسب‌و‌کارهای فعال در حوزه رمزارزها را نگرفته و نمی‌گیرد.

خبر جالب دیگر اینکه تعداد بانک‌های مرکزی دنیا که به دنبال توسعه یا اجرای آزمایشی ارز دیجیتال ملی خود هستند، طی‌ یک‌ سال گذشته افزایش‌یافته است و آمار بانک BIS که پانزدهم اردیبهشت امسال منتشر شد، نشان‌دهنده دو برابر شدن تمایل بانک‌ها به ارزهای دیجیتال ملی است. بر این اساس، در حال حاضر ۶۲ درصد از بانک‌های مرکزی دنیا در حال اجرای آزمایشی ارزهای ملی خود هستند یا در مرحله اثبات مفهوم (proofs-of-concept) این پروژه‌ها قرار دارند. این خبر نشان‌دهنده درک اهمیت ارزهای دیجیتال از سوی دولت‌ها و بانک‌های مرکزی است که ترجیح داده‌اند به‌جای انکار، آن را بپذیرند و تا حدی نیز مدیریت کنند.

اتفاق خوشحال‌کننده دیگر برای علاقه‌مندان به فناوری بلاکچین این بود که بر اساس آخرین یافته‌ها، مِتا یا همان فیس‌بوک سابق، طرحی برای اضافه کردن توکن‌های غیرمثلی (NFT) به اینستاگرام دارد. این شبکه اجتماعی قصد دارد به‌زودی پشتیبانی از NFT ها را به‌صورت آزمایشی اجرا کند. ظاهراً قرار است اجرای این طرح با چهار شبکه بلاک‌چینی شناخته‌شده ازجمله اتریوم کلید بخورد.


چین همچنان بالای جدول ماینرهای بزرگدرحالی‌که سال گذشته دولت چین استخراج بیت‌کوین در این کشور را ممنوع کرد و بسیاری از ماینرها به کشورهای دیگر ازجمله مغولستان رفتند، اما اواخر اردیبهشت امسال، کوین تلگراف گزارش داد این کشور دوباره به رتبه دوم بزرگ‌ترین ماینرهای بیت‌کوین صعود کرده است. این یعنی برخلاف تصور اکثریت، استخراج بیت‌کوین در چین همچنان در ابعاد گسترده‌ای ادامه دارد. استخراج‌کنندگان چینی از اوایل سال ۲۰۲۲ توانسته‌اند حدود ۲۱.۱ درصد از کل توزیع هش‌ریت استخراج بیت‌کوین در جهان را به خود اختصاص دهند. چین پس از آمریکا که ۳۷.۸ درصد از کل هش‌ریت شبکه را به خود اختصاص داده، در رتبه دوم قرار گرفته است.

دنیا به‌سوی ارزهای دیجیتال حرکت می‌کند و ظاهراً موانع، نمی‌توانند جلوی این پیشرفت تکنولوژیک را بگیرند. به همین دلیل است که بسیاری از کسب‌وکارها در جهان به فکر ایجاد زیرساخت‌هایی برای پذیرش بیت‌کوین به‌جای پول هستند. بر اساس یک نظرسنجی از ۲ هزار مدیر ارشد بنگاه‌های خرده‌فروشی در آمریکا، تا دو سال دیگر سه‌چهارم خرده‌فروشان آمریکایی از پرداخت با ارزهای دیجیتال یا استیبل‌کوین‌ها پشتیبانی می‌کنند. ازجمله دلایلی که این بنگاه‌های اقتصادی برای پذیرش ارزهای دیجیتال اعلام کرده‌اند می‌توان به بهبود تجربه مشتریان، افزایش تعداد آنان و نشان‌دهنده پیشرو بودن برندشان، اشاره کرد.

این نظرسنجی که خرداد امسال منتشر شد نشان داد، بیش از نیمی از خرده‌فروشان بزرگ که درآمدی بالغ‌بر ۵۰۰ میلیون دلار دارند، برای توسعه زیرساخت‌های موردنیاز جهت بهره‌مندی از قابلیت پرداخت با ارزهای دیجیتال، حداقل یک‌میلیون دلار هزینه می‌کنند.

پس بی‌دلیل نیست که گزارش بلاک‌ور اینتلیجنس نشان می‌دهد تا سال ۲۰۳۰، نرخ پذیرش رمز ارزها به ۱۰ درصد می‌رسد. در حال حاضر نرخ پذیرش ارزهای دیجیتال با ۳۰۰ میلیون کاربر در سراسر جهان به‌طور متوسط به ۳،۹ درصد رسیده است.

خبر دیگر از ایران شایعه‌ای بود که اواخر خرداد امسال منتشر شد و حکایت از مسدود شدن حساب برخی از کاربران پلتفرم‌های ایرانی ارزهای دیجیتال داشت. این خبر از سوی دادستانی تهران و بانک مرکزی تکذیب شد و مشخص شد حساب‌های مسدود‌شده مربوط به خریدوفروش غیرقانونی دلار و طلا بوده و ارتباطی با رمزارزها نداشته است. بانک مرکزی تأکید کرد، حساب‌هایی که با دستور مقام قضایی مسدود شده‌اند همگی مربوط به افرادی است که به‌طور غیرقانونی در ‎معاملات فردایی دلار و طلا فعالیت داشته‌اند.

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!


منبع: راه پرداخت
 
دوره‌های تالاربورس
بالا