بخش های مختلف صرافی غیر متمرکز

مونا بزرگی

عضو شناخته شده
عضو قدیم تالاربورس

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.

به طور کلی هر صرافی از اجزای زیر تشکیل شده است:
  • رابط کاربری گرافیکی
  • موتور تطابقی و معاملاتی، هسته مرکزی هر سیستم
  • کیف پول های ارز دیجیتال
  • نقدینگی
  • سیستم مدیریت

از دیدگاه فنی، هر کدام از این اجزا را می‌توان به صورت غیرمتمرکز پیاده سازی کرد، ولی در عمل این کار همیشه منطقی نیست.

رابط کاربری گرافیکی

این لایه می‌تواند یک کلاینت وب، کلاینت موبایل، اپلیکیشن دسکتاپ و حتی تلویزیون‌های هوشمند و اَپ‌های مخصوص گجت‌ها باشد. در واقع از منظر معماری، این لایه پوسته‌ای است که کل سیستم را می‌پوشاند.

موتور معاملاتی

نیمی از این موتور، موتور بات معاملاتی بوده و نصف دیگر دفتر سفارشات است. از لحاظ فنی، تمام ویژگی‌های تکنولوژی بلاک چین را می‌توان اینجا پیاده کرد. ولی در عمل این کار ضرورتی ندارد و دلیل آن این است که همه ما می‌دانیم که در صرافی‌های همتا به همتا (P2P)،قیمت در بازار مشخص شده حداقل دو نوع سفارش وجود دارد. ضبط آنها در بلاک چین ممکن است ولی گزینه‌ای برای تغییر آن وجود ندارد.
حال بیایید صرافی‌ای را تصور کنید که نمی‌توانید در آن سفارش قبلی خود را حذف کرده و لغو کنید، در حالی که می‌بینید قیمت ارزها در این صرافی در حال تغییر است ولی شما نمی‌توانید کاری بکنید.به نظر شما آیا داشتن چنین ویژگی، مفید است؟ پاسخ روشن و قطعی برای آن وجود ندارد. بعضی صرافی‌ها این ویژگی را دارند و بعضی‌ها ندارند. از لحاظ تجربه کاربری، به کار بردن این عملکرد حرکتی غیرمنطقی خواهد بود. ظاهرا یکی از دلایل اصلی شکست خوردن صرافی‌های غیرمتمرکز در برابر رقبای متمرکز خود، همین موضوع است.

سیستم مدیریت

از دیدگاه کلی، این ویژگی نیازی ضروری بوده و ترجیح این است که وجود داشته باشد. لیست کاربران ثبت شده، تاریخچه معاملات و تراکنش‌ها و سیستم مالی با در نظر گرفتن چرخش مالی توکن برای صاحبانی که انتظار بازگشت سرمایه‌ای قابل قبول را دارند، ضروری است.

نقدینگی

به دلیل خصوصیات کیف پول‌ها، صرافی غیرمتمرکز رمز ارز نمی‌تواند از یک سرویس شخص ثالث یا استخر نقدینگی استفاده کند. راهکارهایی مانند بازارسازان یا تامین کنندگان نقدینگی، یا به اشتراک گذاری نقدینگی با دیگران نیز اینجا به کار نمی‌آید. هیچ وجهی نیست که بتوان آن را انتقال داد، چرا که تنها کاربران توانایی کنترل آنها را دارند. حال این سوال مطرح میشود که آیا راه حلی برای نقدینگی وجود دارد یا با مشکلی حل نشدنی مواجه هستیم؟

متاسفانه در مفهوم سیستم صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال، نقدینگی بزرگترین نقطه ضعف بوده و به راحتی نمی‌توان آن را حل کرد. با این حال، با برداشتن یک قدم به عقب و تفکر دوباره در مورد معماری سیستم می‌توانیم این مشکل را با ایجاد یک صرافی ارز دیجیتال ترکیبی حل کنیم. بدین شکل بخشی جدا، مسئولیت نقدینگی را به عهده خواهد داشت. استخرهای نقدینگی در صرافی‌های غیرمتمرکز رمز ارزها چنین کارکردی دارند.
کوین و توکن ها

اضافه کردن توکن‌های جدید به ساده ترین شکل ممکن خواهد بود. اگر قصد داشته باشید DEX بر روی اتریوم راه اندازی کنید، بدین معنی خواهد بود که تمام توکن های ERC موجود و حتی توکن‌های جدید، بصورت خودکار بر روی صرافی شما در دسترس قرار خواهند گرفت. این موضوع در مورد بلاک چین های دیگر نیز صادق است. تمام کوین‌ها و توکن‌های ساخته شده با استفاده از بلاک چین، تقریبا به صورت آنی بر روی سیستم شما در دسترس قرار خواهند گرفت.
آکادمی هلاکویی
 
بالا