دوره رایگان کریپتو از صفر

انتقاد نمایندگان مجلس از سنگ‌اندازی جلوی پای رمزارزها: ظرفیت‌ها را نابود نکنید!

  • نویسنده موضوع زهرا ساسان
  • تاریخ شروع
برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.

زمان مطالعه: 4 دقیقه
در روزهای اخیر، تعداد‌ی از نمایندگان مجلس نسبت به ایجاد محدودیت‌های غیرکارشناسی علیه کاربران و کسب‌وکارهای رمزارزی در کشور انتقاد کرده و نسب به عواقب تصمیمات غیراصولی در این زمینه هشدار داده‌اند.

گزارش‌های تخصصی حاکی از آنند که تعداد قابل‌توجهی از مردم ایران در طی سال‌های گذشته به بازار رمزارزها ورود کرده‌اند و تخمین زده می‌شود که این رقم اکنون از مرز ۱۵ میلیون نفر نیز عبور کرده است.

در حالی که تعداد قابل‌توجهی از کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه، با قوانین حمایتی سعی در استفاده از صنعت کریپتو برای رشد اقتصادی دارند، در ایران با وجود تعداد بالا فعالان و کاربران این بازار نسبت به میانگین جهانی، هنوز هیچ قانون مدونی تدوین نشده است.

در این میان، محدودیت‌هایی هم که به بهانه‌های مختلف و معمولاً از طرف بانک مرکزی اعمال می‌شود، باعث شده تا کاربران ایرانی به سمت پلتفرم‌های ناامن خارجی مهاجرت کنند و یا به روش‌های زیرزمینی مثل خرید و فروش رمزارز در شبکه‌های اجتماعی، روی بیاورند.

همه این‌ها در حالی است که لایحه رمزارز که در دولت تهیه شده، ماه‌هاست که در معاونت حقوقی دولت خاک می‌خورد.

نوش‌آبادی: بانک مرکزی در زمینه رمزارزها برای کشور هزینه‌تراشی نکند!​


حسین نوش‌آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در این زمینه گفت: نگاه محدودیت‌زا در زمینه رمزارزها عواقب و آسیب‌های اقتصادی، اجتماعی و امنیتی برای کشور دارد و بانک مرکزی نمی‌تواند به مسائل قانونی این حوزه ورود کند.

او در ادامه اشاره کرد که «بانک مرکزی از لحاظ حقوقی در ساختار نظام اداری، نهاد ناظر و ضابط است و نمی‌تواند به هیچ عنوان در نقش قانون‌گذار یا نقش‌های مشابه در زمینه رمزارزها ورود کند.»

پورابراهیمی: نگاه محدودسازی اشتباه است!​


محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با بیان اینکه باید از ظرفیت رمزارزها برای نظام اقتصادی استفاده و ایرادات آن را برطرف کرد، از نگاه بانک‌ مرکزی به حوزه رمزارزها انتقاد کرد.

وی با اشاره به اینکه تعریف جایگاه قانونی رمزارزها یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در مجلس باید انجام شود، گفت: نمی‌توان کشور را در حوزه رمزارزها مسکوت گذاشت و حتماً باید از این حوزه برای رفع شرایط تحریمی استفاده کرد.

زارع: نباید ظرفیت رمزارزها را با تصمیمات اشتباه از بین برد!​


رحیم زارع، رئیس کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس هم در این رابطه گفت: ظرفیت‌های استثنایی حوزه رمزارز را با یک سری تصمیمات غیراصولی نباید از بین برد. توسعه این بخش می‌تواند کشور را در اقتصاد دیجیتال به موفقیت مطلوب برساند.

زارع در ادامه اظهار داشت: اعمال محدودیت‌هایی از قبیل واریز ۲۵ میلیون تومانی برای هر فرد در روز، از نظر فعالان این حوزه تصمیمات غیرکارشناسی است. همچنین کاربران و فعالان این حوزه با مراجعه به نمایندگان مجلس از اعمال محدودیت‌های غیرکارشناسی بیشتر هم ابراز نگرانی می‌کنند.

وی در ادامع توضیح داد که اقدامات سلبی قطعاً موجب تضعیف سکوهای داخلی می‌شود و «چنین اقداماتی در آینده موجب خروج سرمایه‌های مالی و دانش‌افزار از کشور خواهند شد.»

توانگر: یک شورای سیاست‌گذار ایجاد شود!​


مجتبی توانگر، رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس نیز با بیان اینکه برای تنظیم‌گری موضوع رمزارزها، به ایجاد شورایی متشکل از سازمان بورس، بانک مرکزی و فعالان بخش خصوصی نیاز است، از اهمیت حفظ دارایی کاربران به عنوان هدف اصلی ضابطه‌مند شدن این حوزه نام برد.

طاهری: ایجاد محدودیت، خودزنی ناشیانه است!​


مصطفی طاهری، نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم با تاکید بر اهمیت رمزارزها در کشور گفت: مساله حیاتی این است که ما به دلایل متعدد در شرایط جنگ اقتصادی هستیم. در این جنگ، دشمن و رقبا در منطقه پایگاه‌های اقتصادی خود را تقویت می‌کنند و از همه ابزارهای زیرساختی، سرمایه‌‌ها، دانش و فناوری هم استفاده می‌کنند. نگاه‌های سلبی و ایجاد محدودیت‌ها از طرف بعضی نهادها بر علیه کاربران رمزارزها در شرایط جنگ اقتصادی، نوعی خودزنی ناشیانه است. حوزه بلاکچین و رمزارزها اکنون لبه فناوری است که عدم توجه ویژه به آن باعث عقب‌ماندگی کشور از امارات، عربستان، ترکیه و غیره، می‌‌شود.

‌ قادری: بانک مرکزی با تصمیمات عجیب و غریب مانع‌تراشی نکند!​


جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز در رابطه با رمزدارایی‌ها گفت: نگاه مجلس به فناوری‌های مالی و رمزارزها، نگاه آینده‌نگرانه است و ما نمی‌توانیم به حوزه‌ای که در سراسر دنیا مورد توجه اکثر دولت‌ها قرار گرفته، رفتارهای ناشیانه و کارشناسی نشده داشته داشته باشیم.

او با اشاره به اینکه نقش دولت نباید مانع‌تراشی باشد، نسبت به عواقب محدودیت‌های نهادهای دولتی مثل بانک مرکزی برای کاربران رمزارزها هم هشدار داد.

در صفحه
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
می‌توانید قیمت همه توکن‌ها و رمزارزها را به صورت زنده و لحظه‌ای مشاهده کنید.

نوشته
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
اولین بار در
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
. پدیدار شد.

منبع: رمزارز نیوز
 
دوره‌های تالاربورس
عقب
بالا