دوره رایگان کریپتو از صفر

استخرهای ماینینگ و خطرات آنها: تمرکز و مسائل امنیتی!

faeze feizi

عضو شناخته شده
هر چه درصد بیشتری از علاقه مندان ارز دیجیتال به استخرهای ماینینگ روی می آورند، خطرات این نوع ماینینگ بیشتر می شود. دلیل آن ساده است: پاداش بالقوه با تعداد شرکت کنندگان و هش ریت آنها افزایش می یابد و همچنین انگیزه برخی از گروه ها برای سود بردن از روشهایی که کمتر قانونی هستند و غیر قابل قبول، بیشتر می شود.

چرا استخرهای ماینینگ؟​

در ماینینگ ارزدیجیتال مانند استخراج طلا روزهای آنهایی که با ابزار های خود برای پیدا کردن طلا این طرف آن طرف می رفتند به سر رسیده است. هر چند درست است که هنوز بعضی از ما می توانیم به تنهایی ماینینگ انجام دهیم اما برای اکثر مردم گزینه مناسبی نیست زیرا آنها از هش ریت کافی برای ماین کردن بلاک ها برخوردار نیستند.

در واقع این روزها پیدا کردن بلاک برای ماین کردن سخت است و همین موضوع باعث شده که استخرهای ماینینگ برای بسیاری از ماینرها وسوسه کننده باشد. آنها می توانند با تقسیم منابع خود با سایر ماینر ها بازده خود را ثابت و قابل پیش بینی کنند.

با افزایش ورود ماینرها به حوزه کریپتو سختی شبکه ماینینگ بیشتر می شود.

البته فایده ورود به استخرهای ماینینگ به خاطر عوامل مختلفی کم شده است. اول از همه با توجه به اینکه منابع و توان ماینینگ مشترک هستند پاداش ها نیز تقسیم می شوند. به هر عضو از استخرهای ماینینگ با توجه به توان محاسباتی او بازپرداخت می شود که این منصفانه است. علاوه بر این هر یک از شرکت کنندگان باید کارمزدی را به سازندگان استخر پرداخت کند.

تا اینجا خوب پیش می رود. استخرهای ماینینگ به خودی خود چیز بدی نیستند. اما چگونه می توان از آنها سوءاستفاده و یا به طریقی آنها را تهدید کرد؟

چرا متمرکز بودن خطرناک است؟​

تمرکز مانع هر چیزی است که ارز دیجیتال برای دستیابی به آن تلاش می کند. تصور اولیه از محیط کریپتو برابری بود اما وضعیت فعلی تصویر کاملاً متفاوتی را نشان می دهد. امروز رقابت در حوزه کریپتو مساله رایجی است و این رقابت اغلب ناعادلانه و کثیف است.

تمرکز، نتیجه طبیعی رقابت بر سر به دست آوردن کریپتو است. از آنجایی که ماینینگ ارز دیجیتال اکنون یک صنعت کامل است توسط افرادی که منابع و توان هش بیشتری دارند کنترل می شود. اکنون آنها کنترل کامل دارند و بعید است تغییر کند.

مارکو استرنج(Marco Streng) مدیر عامل شرکت جنسیس ماینینگ، این مشکل که نگرانی فزاینده ای در جهان کریپتو است را تأیید کرد و تأکید کرد که سطح تمرکز “بسیار نگران کننده است”. البته یک داستان ترسناک در مورد تمرکز، حمله ۵۱ درصد است. این موضوع زمانی اتفاق می افتد که یک ماینر بیش از نیمی از هش ریت شبکه را در اختیار داشته باشد و به آنها امکان می دهد اجماع گواه اثبات کار را ابزار کنند. این مساله باعث ظهور بازیگران بد می شود که همزمان با داشتن کوین و هزینه آن، دو بار خرج می کنند.

اگر یک مورد خوب در مورد حمله ۵۱ درصد وجود داشته باشد بعید بودن احتمال وقوع آن است. هزینه تامین بیش از ۵۰ درصد از قدرت هش شبکه بسیار زیاد است و هرچه تعداد افراد بیشتری به شبکه بپیوندند این هزینه بیشتر می شود.

برای یک فرد یا گروهی از ماینرها چنین حملاتی اگر غیرممکن نباشد مقرون به صرفه هم نیست. بنابراین مگر در مواردی که دولت درگیر باشد حملات ۵۱ درصد بیشتر یک داستان ترسناک است تا یک تهدید واقعی برای شبکه های بزرگ.

متمرکز شدن ماینینگ نیز براساس مکان استخر ماینینگ اتفاق می افتد. از آنجا که سودآوری عملیات ماینینگ بسیار به هزینه برق وابسته است طبیعی است که ماینرها به مناطقی بروند که هزینه های آن پایین تر باشد. به عنوان مثال در چین متوسط قیمت برق خانگی در هر کیلووات بر ساعت ۸ سنت است که ۷ سنت کم تر از ایالات متحده است.

آنچه ترسناک است اینجاست: از سال گذشته ۷۴ درصد از قدرت هش بیت کوین در پنج استخر ماینینگ واقع در چین توزیع شده است. همانطور که همه می دانیم چین آزادترین کشور روی کره زمین نیست و در آنجا میزان درگیری دولت در همه حوزه های زندگی بالاست. با وجود عدم کنترل مستقیم این قدرت مقامات چینی می توانند روی مدیران استخرهای ماینینگ تأثیر بگذارند.

بنابراین آیا چین حمله ای ترتیب خواهد داد و برای آن کوین ها دو بار هزینه خواهد کرد؟ محتمل نیست. با این وجود مطمئناً امکان دارد که بتواند عملکرد شبکه را مختل کند، اجماع را تضعیف کرده و بر اقتصاد سایر کشورها که به بیت کوین متکی هستند تأثیر بگذارد. متأسفانه با توجه به روابطی که چین با بقیه جهان به ویژه قدرتهای غربی دارد، در صورتی که این وضعیت تغییر نکند احتمالاً چنین حملاتی در آینده اتفاق می افتد.

سایر موارد امنیتی​

به کسی که می گوید بیت کوین یک ارز کاملاً ناشناس است گوش نکنید زیرا اینطور نیست. آدرس IP کاربر هنوز می تواند به تراکنش های آنها متصل شود.

چین کشوری است که به خاطر اقدامات نظارتی خود مشهور است و با وجود تعداد زیادی استخر واقع در این کشور، ماینرها باید از خطرات افشای IP های خود نگران شوند. این امر به خصوص برای شهروندان چینی و سایر افرادی که در چین زندگی می کنند نگران کننده است.

بزرگترین خطر برای آنها احتمال عملیات شناسایی هویت است. اگر چین تصمیم بگیرد که مقررات کریپتوی خود را شدید تر کند، شهروندانی که تراکنش های بیت کوین انجام داده اند با مشکلات قانونی روبرو می شوند.

نتیجه گیری​

متمرکز شدن اگرچه یک فرایند به ظاهر طبیعی است که از رقابت ناشی می شود اما باعث شده است که بیت کوین از هدف اولیه خود دور شود. با وجود اینکه اکثر استخرهای ماینینگ بزرگ به لطف قیمت پایین انرژی این کشور تحت تأثیر چینی ها واقع شده اند، خیلی چیزها درست کار نمی کند.

بدترین چیز برای ماینرهای منظم این است که آنها نمیتوانند کارهای زیادی در این رابطه انجام دهند. مگر اینکه دولتهایشان اقدامات جدی برای بهتر شدن روابط خود با چین انجام دهند و تا چین مایل به بهبود روابط خود با سایر کشورها نباشد، این وضعیت درست نخواهد شد.

منبع cointelegraph
 
دوره‌های تالاربورس
عقب
بالا