دوره رایگان کریپتو از صفر

ارز دیجیتال آیوتا چیست؟ IOTA چیست؟

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
IOTA ، ایا تا بحال اسم این رمز به گوشتون خورده؟ آیا میدونین ارز آیوتا چیه و چطور استخراج میشه؟

در این دوره زمانه ی دیجیتالی، اکثر لوازم برقی که ما ازشون استفاده میکنیم از گوشی و کامپیوتر بگیر تا ماشین ظرفشویی و جارو برقی و برق ساختمونا و ... این قابلیت رو دارن که به اینترنت وصل بشن. خوب در این دنیای متصل و به هم پیوسته به یک ارز نیاز داریم که ارتباط بین دستگاهها ی مختلف رو بدون اینکه انسان در اون دخالتی داشته باشه مهیا کنه، ارز دیجیتال آیوتا با این هدف به وجود اومده. اگه در این باره کنجکاو شدین، با دنبال کردن این مقاله با موضوع ارز دیجیتال آیوتا چیست؟ اطلاعات جامع و کاملی از ارز دیجیتال IOTA بدست خواهین آورد.

ارز دیجیتال آیوتا چیست؟​

ارز دیجیتال آیوتا یه دفتر توزیع شده ی متن بازه که برای قدرت دادن به اینترنت اشیاء و یا IOT و همینطور برای انتقال پول بدون هزینه ایجاد شده. شبکه آیوتا به یه سیستم مقابله با حملات کامپیوترهای کوانتومی مجهز هستش با این وجود گفتن اینکه آیوتا از قراردادهای هوشمند و یا برنامه های متمرکز پشتیبانی میکنه درست نیست چون ارز آیوتا برای پرداخت های توسعه داده شده بوجود اومده. مشکل مقیاس پذیری مشکلیه که اکثر بلاک چین ها باهاش روبرو هستن. بعضی از ماینرها برای اینکه معامله ها رو زودتر از زمان تعیین شده انجام بدن هزینه های زیادی دریافت میکنن. ارز آیوتا مانند بعضی از رمز ارزها قصد داره این مشکل رو حل کنه و همینطور در کنار حل این مشکل (مقیاس پذیری) هزینه ی معاملات رو هم البته با استفاده از شبکه ی جدید خودش، کم و واسطه رو حذف کنه. برای تحقق این هدف باید از پرداخت ماشین به ماشین M2M استفاده کنه. اگه میپرسین که M2M چیه؟ در ادامه با یه مثال توضیح میدیم. اما قبلش باید بدونین اینترنت اشیاء چیست؟

اینترنت اشیاء چیست؟ M2M چیست؟​

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


به احتمال زیاد نام اینترنت اشیاء رو شنیدین، اما منظور از اینکه اینترنت اشیاء چیه رو نمیدونین. باید بگم که اینترنت اشیاء به این معنیه که همه ی لوازم و یا اشیاء به اینترنت وصل بشن و از طریق گوشی های هوشمند و یا گجت های دیگه بشه اونا رو کنترل کرد. اما M2M چیه؟ پرداخت ماشین به ماشین چیست؟ برای اینکه بهتر متوجه بشین با یه مثال توضیح میدیم:

فرض کنین که یخچالتون خالی شده و هیچی توش نیست برای پر کردن یخچالتون دیگه نیازی نیست شما به خرید برین.چون یخچال به اینترنت وصل میشه و خودش سفارشات مورد نیاز را ثبت و خودش هم پرداخت میکنه. به همین راحتی! به این نوع پرداخت، پرداخت های ماشین به ماشین میگن. همینطور که میبینین نقش فروشنده ها و سایر واسطه ها حذف شده و تقریبا هزینه های اضافی کمتر شده.

هدف آیوتا هم دقیقا همینه و این یکی از دلایلی هستش که کارمزد تراکنش آیوتا صفره. ارز دیجیتال IOTA یه شبکه ی کاملا غیر متمرکزه و مانند سایر ارزها از شبکه ی بلاکچین استفاده نمیکنه و برای خودش یه بستر جداگانه داره که اسم این بستر "تنگل Tangel " هستش. در ادامه مقاله ی ارز دیجیتال IOTA چیست؟ با تنگل بیشتر آشنا خواهین شد.

تنگل چیست؟ Tangel چیست؟​

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


فناوری تنگل یه نوع ساختار داده ای هستش که به صورت جهت دار در حرکته اما نحوه ی کار اون کاملا متفاوت با شبکه ی بلاکچینه. برای درک این تفاوت یه نگاه کلی به بلاکچین داشته باشیم. بلاکچین یه سیستم ثبت اطلاعات و گزارشاته که در اون اطلاعات رمزنگاری شدن و میشه این اطلاعات رو با افراد سیستم به اشتراک گذاشت اما میتوان میزان دسترسی هر فرد به اطلاعات رو مشخص کرد. بلاک چین به صورت بلوک های زنجیره ایه که هر بلوک کد مخصوص به هر فرد رو ذخیره می کنه. این سیستم اطلاعات مربوط به تراکنش ها یی که کاربران انجام میدن و یا تراکنش هایی که توسط استخراج کنندگان تایید میشه رو ثبت می کنه.

در روند کاری ارز دیجیتال آیوتا، تایید تراکنش ها در بستر تنگل توسط نود ها انجام میشه به این صورت که کاربری که قصد ارسال تراکنش رو داره به صورت خودکار دو تراکنش قبلی رو تایید میکنه و این روند ادامه داره. این موضوع سبب میشه که نقش واسطه ها یا در واقع دستگاه ماینرها حذف میشه و کارمزدی برای تایید تراکنش پرداخت نمیشه و به همین دلیله که تراکنش ها در این سیستم سریعتر انجام میشه. برای بهتر جا افتادن بهتر مفهوم تنگل یه مثال بزنیم: فرض کنین کارکنان یه شرکت زیر نظر یه فردی مشغول کارن و اون فرد کار کارکنان رو بررسی میکنه. حالا اگه اون فرد برکنار بشه و هر فرد موظف به بررسی کار خودش بشه، علاوه بر اینکه دیگه حقوقی برای بررسی پرداخت نمیشه، با بررسی هر فرد از کار خودش روند کار سریعتر شکل میگیره.

تاریخچه ارز دیجیتال آیوتا​

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


در سال 2017 HOTA Foundation یا بنیاد آیوتا در کشور آلمان به عنوان یه سازمان غیر انتفاعی به ثبت رسید. این سازمان وظیفه ی هماهنگی و همچنین تامین مالی اکوسیستم IOTA برعهده دارد. البته لازم به ذکره که این بنیاد قبلا هم با شرکت هایی که نقش مهمی در اینترنت اشیا داشتن همکاری داشته اند. زمانی که ارز دیجیتال آیوتا ایجاد شد در بلاک اولیه چیزی در حدود 2,779,530,283,277,761 ارز آیوتا ایجاد شد و در عرضه ی اولیه عرضه شدن. این کار تقریبا حدود 584,000 سرمایه ی اولیه برای این بنیاد به همراه داشت. البته تیم پشتیبان آیوتا اعتقادشون بر اینه که پتانسیلی که در این زمینه استفاده میشه به اینجا ختم نمیشه بلکه این ارز دیجیتال توزیع شده می تواند هویت عددی خودشو به همه نشون بده و اعتبار تولیداتشونو بهبود بده.

ارز دیجیتال IOTA توسط چهار نفر با نام های سرجی ایوانچگو، سرجویی پاپو، دیوید سانستبو و دومینیگ اسکینر پایه گذاری شده. با پایه گذاری این ارز دیجیتال قدرت انجام عملیات به سرعت رشد کرد تا جایی که این تیم ارز آیوتا رو در 25 کشور پایه گذاری کردند. در ادامه ی مقاله ی ارز دیجیتال IOTA چیست؟ به فناوری آیوتا پرداخته شده. خواندن این بخش هم خالی از لطف نیست پس همراه ما باشین.

فناوری IOTA در یک نگاه​

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


آیوتا یه شبکه توزیع شده با Open Source هستش که برای اجرای تراکنش بین ابزار گوناگون در اکوسیستم اینترنت اشیاء صراحی شده. این فناوری از داده های ایمن که امکان دخل و تصرف در اون ها وجود نداره، تراکنش های خرد بدون هزینه و همچنین منابع کم برای مبادله سرمایه در شبکه ی خودش استفاده میکنه. فناوری آیوتا برای هر دستگاهی که به اینترنت جهانی وصله، اول ایمنی بوجود میاره و بعد از طریق شبکه ی نودها به کاربرا و دستگاههای مورد استفادشون اجازه میده تا از شبکه به عنوان منبع برا داده ها استفاده کنن. این شبکه بر معماری خاص گره یا نودها مبتنی هستش که به سیستم تنگل Tangle نام گذاری شده. آیوتا اعلام کرده که با استفاده از این ویژگی ها می تونه به مشکلاتی که در سایر ارزها وجود داره و مربوط به بلاکچینه چیره خواهد شد!

از ویژگی های مهم آیوتا که باعث میشه در آینده نیز طرفداران و سرمایه گذاران بیشتری رو به خودش جلب کنه به 4 مورد میشه اشاره کرد:

 1. مقیاس پذیری
 2. نیاز به منبع کم
 3. معاملات بدون هزینه
 4. معاملات سریع
 5. استحکام کوانتومی

تقسیم بندی واحدهای ارز دیجیتال آیوتا​

ارز دیجیتال شبکه آیوتا، IOTA هستش که اونو با نماد "I" نمایش داده میشه. همونطور که قبلا هم گفتیم تعداد واحدهای ارزی آیوتا 2,779,530,283,277,761 است که تمام این واحدها در اولین بلاک از پیش تولید شدن و دیگه اضافه نمیشن.

به دلیل بزرگی این رقم واحهای آیوتا رو به بخش های Kiloiota و Megaiota و Gigaiota و Traiota و Petaiota

یا به اختصار MIOTA تقسیم بندی کردن که در جدول زیر نشونتون دادیم:

مقدارنمادنام
11iIOTA
1.0001KiKiloiota
1.000.0001MiMegaiota
1.000.000.0001GiGigaiota
1.000.000.000.0001TiTraiota
1.000.000.000.000.0001PiPetaiota

معمولا در
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
برای خرید آیوتا از واحد Megaiota استفاده میکنن با نماد mi که معادل 1,000,000 "i" هستش.

نحوه ی استخراج آیوتا​

برای استخراج بیشتر ارزها نیاز به ماینر داریم. اما ساز و کار استخراج آیوتا با سایر ارزهای دیجیتال فرق میکنه. به این معنی که علاوه بر این که ارز دیجیتال آیوتا قابل استخراج نیست، از مقیاس پذیری بالایی هم برخورداره. اگه کسی روی پروژه آیوتا سرمایه گذاری کرد، به منظور انتقال بودجش باید معاملات دو نفر دیگه رو تایید کنه و این پروسه ادامه داره. چنین ساز و کاری کمک میکنه تا افراد بیشتری به سمت پروژه آیوتا کشیده بشن و قابلیت مقیاس پذیری اون رو روز به روز افزایش بدن.

روند قیمت آیوتا از گذشته تا الان​

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


همینطور که قبلا هم عرض کردیم خدمتتون، ارز دیجیتال آیوتا در سال 2017 عرضه شد. البته اگه بخوام دقیق دقیق بگم، 14 ژانویه 2017 با قیمت معادل 0.58 دلار. هشت ماه بعد که میشه اگوست 2017 این ارز تا 0.9 دلار رشد داشت اما نتونست در این قیمت بمونه و قیمت آیوتا تا سطح 0.3 دلار ریزش داشت. اما پس از این ریزش شدید، ارز دیجیتال IOTA توسط خریدارانش حمایت شد و وارد یه روند صعودی شد و تونست در مدت یه ماه تا سطح 5.16 دلار رشد کنه. اما بعد از رد کردن این قله، قیمت آیوتا چون تقاضا کم شده بود پایین اومد و تا 3.5 دلار کاهش قیمت داشت، اما در این ناحیه با حمایت شدید مواجه شد و تونست در تاریخ 21 دسامبر 2017 به اوج قیمت خودش یعنی 5.35 دلار برسه. بعد از این اوج قیمت آیوتا وارد سیر نزولی بلند مدت شد و قیمت کنونی اون در زمان نگارش این مقاله در حدود 0.89 دلاره.

چگونه خرید آیوتا داشته باشم؟​

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


همینطور که میدونید
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
و فروش ارزها در صرافی ارز دیجیتال انجام میشه. خرید IOTA یا فروش آیوتا رو هم مانند سایر ارزها میتونین با ثبت نام در صرافی مورد نظرتون انجام بدین. در صرافی ها به این دلیل که حجم معاملاتشون بالاست و براس سهولت در روند انجام محاسبات، از واحد مگاآیوتا یا به اختصار "Mi" یا "MIOTA" استفاده می کنن. البته باید در انتخاب صرافی دقت کنین چون همینطور که میدونین هر صرافی از یه سری ارزها پشتیبانی میکنه.

به طور کلی دو راه برای خرید آیوتا وجود داره:

خرید آیوتا با ارزهای سنتی مثل ریال یا دلار​

 • خرید IOTA با ریال: خرید مستقیم آیوتا با ریال از طریق سایت های صرافی ایرانی صورت میگیره که تعداد کمی از این سایت ها این ارز رو به سبد فروششون اضافه کردن.
 • خرید آیوتا با دلار: خرید مستقیم ارزهای دیجیتال با دلار یه روش متداولیه که مردم در سراسر دنیا از اون استفاده می کنن اما مناسب برا کاربران ایرانی نیستش. برای خرید ارز دیجیتال با دلار نیاز به حساب بین المللی مانند مستر یا ویزا کارته که به دلیل تحریم بودن ایرانیا، خرید مستقیم با دلار نیاز به واسطه های زیادیه که در نهایت منجر به هزینه های اضافی میشه البته اگه ایرانیا بتونن در سایت های معتبر خارجی ثبت نام کنن!

تبدیل ارزهای دیگر ( بیت کوین و اتریوم) به آیوتا​

در این روش شما برای خرید IOTA اقدام به خرید بیت کوین یا اتریوم با ریال میکنین و بعد این ارزها رو به صرافی های معتبر انتقال میدین و تبدیل به ارز دیجیتال آیوتا میکنین.

برای انتخاب صرافی مناسب به پیشینه ی تاریخی صرافی و نظرات کاربران در مورد خرید و فروش ارز دیجیتال در اون صرافی، توجه کنین. این دو ویژگی به شما در انتخاب یه صرافی ارز دیجیتال قابل اعتماد کمک میکنه. یکی از این صرافی ها که هر دو ویژگی رو داره صرافی ایران باینس هستش. شما می تونین بعد از ثبت نام در سایت این صرافی و تایید احراز هویتتون اقدام به
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
و فروش IOTA کنین البته با قیمت آیوتا مناسب که در پنل قیمت به صورت لحظه ای قابل مشاهدست. برای سهولت در روند ثبت نام می تونین به مقاله
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
در صرافی ایران بایننس مراجعه کنین.

کیف پول آیوتا​

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


قبل از خرید آیوتا لازمه که
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
مناسب که این ارز رو پشتیبانی میکنه نصب کنین و ارزتونو در کیف پول ذخیره کنین، چون نگه داشتن ارز در صرافی کار درستی نیست. یکی از این کیف پول ها، کیف پول ترینیتی هستش که کیف پول رسمی ست که توسط خود بنیاد آیوتا معرفی شده که رابط کاربری و گرافیکی ساده ای هم داره.

در 29 می 2018 نسخه ی آزمایشی این کیف پول عرضه شد که با استقبال کاربران و همراه با آن با افزایش قیمت آیوتا همراه شد. این برنامه در سیستم عامل های مختلف از ویندوز تا تمام دستگاههای اندرویدی موجوده. کیف پول ترینیتی ویژگی های امنیتی کاملی داره از جمله:

 • امنیت بالا: رمزگذاری فوق العاده قدرتمندی که این کیف پول داره به محافظت از سرمایه ی شما کمک شایانی میکنه.
 • مدیریت آسان: با یه رمز شما می تونین به امکانات مختلفی دسترسی داشته باشین در ضمن مانده شما به صورت خودکار به روزرسانی میشه.
 • معاملات سریع: با انتقال سریع و ارتقاء خودکاری که داره باعث میشه معاملاتتون سریع و روان انجام بشه.
 • نظارت بر بازار: با داشتن کیف پول ترینیتی شما از قیمت آیوتا به صورت لحظه ای مطلع میشین.
 • کیف پول در یه نگاه: صفحه ی اصلی این کیف پول کلیه ی اطلاعاتی که ممکنه شما لازم داشته باشین به محض باز کردن برنامه در اختیارتون میذاره. به روزرسانی های خودکارش هم بهتون کمک میکنه تا همیشه اطلاعاتتون بروز باشه.
 • تبادلات بدون مشکل: به منظور راحت کردن کار کاربران کیف پول ترینیتی بسیار ساده طرح ریزی شده, ویژگی هایی مثل کد QR باعث ذخیره شدن یه سری از جزئیات پر استفاده مثل آدرس به صورت زیر سطحی میشه که از وارد کردن مجدد اونها جلوگیری میکنه که باعث محبوب شدن این کیف پول در بین کاربران شده.
 • امکان سفارشی کردن: این امکان در کیف پول ترینیتی وجود داره که بتونین کیف پول رو با تم و زبان و ارزهای مد نظرتون سفارشی کنین.

تفاوت فول نود Fullnode و لایت نود Lightnode در کیف پول آیوتا​

در کیف پول رسمی آیوتا به دو روش میتونیم از شبکه استفاده کنیم.

حالت فولد نود یعنی ارتباط مستقیم با شبکه هستش که اگه توسعه دهنده اید، میتونین از تمام امکانات شبکه استفاده کنین با در نظر گرفتن این نکته که کارمزدهای این حالت صفر هستش. اما یه مشکلی که فول نود داره اینه که شما نیاز به اینترنت فوق العاده پر سرعت دارین و برای تراکنش باید کمی صبر کنین تا همگام سازی برقرار بشه.

در مورد حالت لایت نود باید بگم که در این حالت شما از فل نودهای بزرگ شبکه استفاده میکنین و مستقیم به شبکه وصل نمیشین. درسته که این حالت برا انجام تراکنش قابل اجراست اما توسعه دهندگان نمی تونن به خوبی ازش استفاده کنن. بر خلاف فولد نود در حالت لایت نود نیاز به اینترنت خیلی پر سرعت ندارین اما باید مقدار ناچیز کارمزد پرداخت کنین.

از سید (Seed) های خود مراقبت کنید​

هر کیف پول ساخته شده ی آیوتا یه رشته کد 81 کلمه ای داره که از حروف و ارقام ساخته شده که بهشون سید Seed میگن. داشتن سید به منزله ی دسترسی به مبالغی که در کیف پول ذخیره دارین هستش. به خاطر همین نباید سید خودتونو برای کسی به اشتراک بذارین. سید رو در جای امنی یادداشت کنین. توصیه ی ما اینه که به هیچ وجه از سایت های سید ساز آنلاین استفاده نکنین چون چند ماه پیش در سوءاستفاده ازسیدهایی که در سایت های آنلاین ساخته شده بود میلیون ها دلار آیوتا به سرقت رفت.

در کیف پول رسمی آیوتا (ترینیتی) شما میتونین با وارد کردن حروف و ارقام مختلف به راحتی سید خودتونو بسازین.

آینده آیوتا چگونه پیش بینی می شود؟​

تا اینجای مقاله ارز دیجیتال آیوتا چیست؟ دونستیم که این رمز ارز غیر متمرکزه و بر اساس شبکه ی اینترنت اشیاء کار میکنه. طبق بررسی هایی که انجام دادن در طی دورانی که بیت کوین در رشد قیمت بود در حوزه ی ارزهای دیجیتال، ارز آیوتا به چهارمین رمز ارز دنیا تبدیل شد. پس از گذشت زمان و مراحل صعودی نزولی بازار اکنون در رتبه ی 35 بازار رو به خودش اختصاص داده. انتظار میره در آینده ی نزدیک باز شاهد روند صعودی این ارز و رسیدن به بالاترین رتبه بازار باشیم.

آیا ارز دیجیتال آیوتا سرمایه گذاری خوبی است؟​

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


جواب دادن به این سوال خیلی مشکله چون هر یک از کارشناسان مالی نظرهای خاص خودشونو دارن. اما واقعیت اینه که هیچ کس نمیدونه بازار به کدوم سمت خواهد رفت. با این وجود تا الان سرمایه گذاری روی این ارز عالی بوده. اگه شما در خرداد 1396 سه میلیون تومان خرید آیوتا داشتین، الان با فروشش چیزی حدود 36 میلیون تومان دریافت میکردین که میشه گفت در مقایسه با سود بانک ها مبلغ چشمگیریه. در سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال نظرات مختلف. مثل بازار بورس که بعضیا همچنان معتقدن که این ابزار مثل یه حبابه و روزی میترکه در حالی که بعضیا اعتقاد دارن که بورس باید بخشی از سرمایه گذاری هر شخص باشه.

جدال بین آیوتا و بیت کوین​

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.


ارز دیجیتال آیوتا هفتمین رمزنگار بزرگ جهانه که بر مبنای بازار روز جهان کار خودشو ادامه میده. هدف این ارز تبدیا شدن به هسته اصلی اینترنت اشیاء هستش. هر کدوم از ارزها هدفی رو دنبال میکنن و یه سری کارایی های خاص خودشونو دارن. مثلا بیت کوین قصد داره به یه ارز جهانی تبدیل بشه و بتونه پول رایج رو بهبود ببخشه و یا کلا جای اونو بگیره. یه مثال دیگه که در این مورد میتونیم بزنیم ارز دیجیتال ریپله که به عنوان یه شبکه ی پرداخت برا موسسات مالی به شمار میره.

با این حال مردم هنوز به رمز ارزها به چشم یه روش سرمایه گذاری نگاه میکنن. درسته که مردم بیشتر در مورد بیت کوین صحبت میکنن و یا بعضی وقتها درباره ی اتریوم، لایت کوین یا دش اما واقعیت اینه که بیش از 1000 ارز دیجیتال وجود داره که بعضیا می تونن زندگی ما رو به شدت تحت تاثیر قرار بدن در حالی که بعضی دیگه به سرعت فراموش میشن.

ارز آیوتا ممکنه به زودی به بخش بزرگی از زندگی روزمره ما تبدیل بشه بنابراین پیش بینی سقوط یا نزول آیوتا کار سختیه، اما اگه تیم تشکیل دهنده ی اون اگه به اهدافشون برسن ممکنه جایگاه دیگر رمز ارزها رو تحت تاثیر قرار بده.

سخن آخر​

ارز دیجیتال IOTA نسل سوم ارزهای دیجیتاله با قابلیت های جدید مانند تراکنش های سریع بدون کارمزد که محبوبیت زیادی بین کاربران ارز دیجیتال پیدا کرده. بد نیست بدونین تعداد تراکنش های هر ثانیه که در پروژه آیوتا قابل اجراست، کاملا نامحدوده و هیچ سقف یا کفی نداره. پیشبینی میشه که در آینده ی نه چندان دور بخش عظیمی از بازار ارزهای دیجیتال رو به خودش اختصاص بده.

در مقاله ی ارز دیجیتال آیوتا چیست؟ سعی کردیم به طور کامل این ارز رو معرفی کنیم تا در صورتی که قصد خرید این ارز رو دارین، اطلاعات کامل درباره ش داشته باشین آگاهانه در این مسیر قدم بردارین. حتما ضرب المثل نه سیخ بسوزه نه کباب رو شنیدین. به گونه ای در این بازار سرمایه گذاری کنین که نه سیخ بسوزه نه کباب! منظورمون اینه که طوری سرمایه گذاری کنین که اگه اون رو از دست دادین ورشکست نشین چون ارزهای دیجیتال به هیچ عنوان ثبات ندارن. جانب احتیاط رو رعایت کنین و یه سرمایه گذاری ایمن و جدید رو تجربه کنین. ما هم با مقاله های مختلف در صرافی ایران بایننس سعی در بالا بردن علم شما کاربران عزیز در حوزه ی کریپتوکارنسی داریم. باشد که مفید فایده واقع شود.
 

میثم مرادیان

عضو جدید دیجی‌بیت
ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
نخستین ارز باارزش می باشد که خواهان بیشتری دارد. بیت کوین در طی 11 سال گذشته بهترین عملکرد را نسبت به سایر دارایی ها داشته و کاربران با خرید بیت کوین و نگهداشتن آن برای بلند مدت میتونن سود بدست بیارن و یا میتونن ترید های روزانه انجام بدن
 
دوره‌های تالاربورس
بالا