تبلیغات انجمن دیجی بیت

احتمال تعویق تصویب ETF بیت کوین تا سال ۲۰۲۲ وجود دارد

  • نویسنده موضوع مصطفی افخمی
  • تاریخ شروع
بلاتکلیفی در حوزه مقررات‌گذاری می‌تواند تصویب صندوق‌ قابل معامله یا ETF بیت کوین را بیش از پیش و حتی تا سال ۲۰۲۲ به تعویق بیندازد.

تاد روزنبلوث (Todd Rosenbluth)، مدیر ارشد بخش ETF و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در موسسه تحقیقاتی CFRA، می‌گوید که فعالان بازارهای رمز ارزی باید همچنان برای تصویب صندوق‌های قابل معامله مبتنی بر قراردادهای آتی بیت کوین منتظر بمانند.

روزنبلوث دیروز در مصاحبه با برنامه ETF Edge شبکه CNBC تأکید کرد که اگرچه محصول مالی مبتنی بر قراردادهای آتی بیت کوین احتمالاً نخستین ETF های رمز ارزی است که مورد تأیید نهادهای ناظر قرار می‌گیرد، اما جو کنونی آکنده از ابهام حاکم بر نهادهای نظارتی می‌تواند تأیید و تصویب این ETF ها را همچنان به تعویق بیندازد.

گفتنی است که در حال حاضر، بیش از ۲۰ صندوق قابل معامله مبتنی بر رمز ارز در صف دریافت موافقت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)‌ قرار دارند، اما نهاد نظارتی تا کنون با تصویب هیچ یک از آن‌ها موافقت نکرده و همچنان در به همان پاشنه قبلی می‌چرخد.

روزنبلوث می‌گوید که احتمالاً مقام ناظر مالی درصدد است تا با تأخیر در تصویب ETF ها مانع از آن شود که هر یک از آن‌ها نتوانند از مزیت اولین بودن بهره‌مند شوند. وی‌ می‌افزاید:

برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!

جان ون اک (Jan van Eck)، مدیر اجرایی صندوق سرمایه‌گذاری ون اک، بر این باور است که اختلاف میان قیمت آنی بیت کوین و قراردادهای آتی آن، نگرانی اصلی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا است. علاوه بر این موافقت احتمالی با تصویب ETF می‌تواند سرمایه‌های هنگفتی را به حوزه رمز ارزها سرازیر کند و این تصمیم‌گیری سران SEC را دشوارتر می‌کند.

ون اک می‌گوید که SEC می‌خواهد دریچه‌ای برای رویت بازارهای زیرساختی بیت کوین در اختیار داشته باشد. وی در ادامه می‌افزاید وقتی که بیت کوین روی مدار صعودی قرار دارد، بازده قراردادهای آتی می‌تواند ۲۰ درصد از آنچه انتظار می‌رود، کم‌تر باشد.

ون اک همچنین پیشنهاد می‌کند که مقام ناظر مالی باید بیش از هر چیز، کنترل و رصد معاملات رمز ارزی را در دستور کار خود قرار دهد. البته به نظر می‌رسد که SEC در این زمینه گام‌های خوبی برداشته است. چندی پیش این نهاد نظارتی، صرافی کوین بیس و محصول وام‌دهی رمز ارزی این صرافی را آماج تهدیدهای خود قرار داده بود. ناگفته نماند که دیگر پلتفرم‌های معاملاتی از جمله رابین هود (Robinhood) مجوزهای قانونی لازم را کسب کرده و در قالب یک کارگزاری رسمی فعالیت می‌کنند.

اختلال در روند صعودی بیت کوین در صورت تعویق تصویب ETF​


هرگونه گمانه‌زنی در مورد تأخیر در تصویب
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
می‌تواند قیمت این رمز ارز پیشتاز را دستخوش تغییر کند؛ چرا که تحلیل‌گران بر این باورند که سرمایه‌گذاران دانه‌درشت در حال حاضر به امید تصویب ETF اقدام به خرید رمز ارز کرده‌اند. گفتنی است که بهای بیت کوین طی دو هفته گذشته با رشدی ۳۷.۵ درصدی تا محدوده ۵۸ هزار دلار نیز افزایش یافت. با این حال، تأخیر بیشتر در تصویب ETF می‌تواند روند صعودی کنونی بازار را مختل کند.

اریک بالچوناس (Eric Balchunas)، تحلیل‌گر ارشد بلومبرگ در حوزه ETF و صندوق‌های قابل معامله در بورس، می‌گوید که هنوز ۷۵ درصد احتمال دارد که SEC با تصویب ETF‌ در ماه جاری موافقت کند.

گفتنی است که در اوایل ماه جاری، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، مهلت نهایی را برای تصویب چهار ETF بیت کوین از جمله گلوبال ایکس بیت کوین تراست (Global X Bitcoin Trust)، والکیره ایکس بی تی او بیت کوین فیوچرز فاند (Valkyrie XBTO Bitcoin Futures Fund)، ویزدام‌تری بیت کوین تراست (WisdomTree Bitcoin Trust) و کریپتوین بیت کوین ای تی اف (Kryptoin Bitcoin ETF) به مدت ۴۵ روز تمدید کرد.

پیش‌تر در ماه سپتامبر (شهریور) نیز تصویب ETF بیت کوینی با تحویل فیزیکی برای دومین بار در سال جاری به تعویق افتاد و قرار شد در تاریخ ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) مجدداً از سوی SEC مورد بررسی قرار بگیرد.

منبع:
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!


نوشته
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
اولین بار در
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
. پدیدار شد.

منبع: ایران کریپتوکارنسی
 
تبلیغات نوبیتکس
تبلیغ صرافی کوکوین- دیجی بیت
بالا