دوره رایگان کریپتو از صفر

آیا ماینینگ یا استخراج به صرفه است؟

آیا با توجه به نوسانات اخیر بازار ورود به صنعت ⁉️ ماینینگ کار درستی است؟
️وقت خوبی برای شروع ماینینگ هست؟
ماینر بخرم؟ یا صبر کنم چند ماه بعد بخرم؟
چقدر احتمال دارد با خرید ماینر ضرر کنم؟
تقریبا می توان گفت تمام کسانی که برای ورود به این صنعت مردد هستند به دنبال جواب این سوالات میگردند.
برای رسیدن به پاسخ این سوالات در نظر گرفتن چند نکته بسیار مهم و حیاتی است:
1️⃣ اگر نگاه بالا به پایین به استخراج داشته باشید متوجه می شوید بلاکچین صنعتی نیست که آمده باشد که برود! یک صنعت دو سه روزه نیست و یک بیزینس سودآور چند ماهه نیست، اتفاقا یک جنبش و یک حرکت بزرگ جهانی هست به سمت #تمرکززدایی و #غیر_متمرکز شدن. اگر از این زاویه به این صنعت نگاه کنید متوجه می شوید علی رغم افت و خیزهای شدید کوتاه مدت، اما این صنعت در 10 سال گذشته با سرعت رو به رشد بوده است.
2️⃣ با مطلعه و نگاه 10 ساله به آمار و ارقامی مثل حجم کل بازار و حجم معاملات روزانه و اصلا تعداد ماینرهایی که در یک روز به بازار عزضه می شوند! متوجه میشویم که نباید در هیجانات ناشی از افت و خیزهای قیمت، فکر کنیم همه چیز تمام شده است. تیترهایی مثل "ریزش شدید بیتکوین"، "نابودی ارزهای دیجیتال" و "کلاهبرداری قرن" تیترهایی هستند که فقط در سایتهای زرد استفاده می شوند.
شاید برای شما جالب باشد که بدانید 12 مرداد 1400 سختی شبکه عدد 14 ترا بوده و دیروز 12 مرداد 1401 سختی شبکه به 27 ترا رسیده بوده، چیزی نزدیک به 2 برابر، این در حالی است که قیمت بیتکوین در همان تاریخ 39,700 دلار بوده ولی 12 مرداد امسال قیمت 22,825 را ثبت کرده است.
در یک کلام علی رغم ریزش 50 درصدی قیمت بیتکوین سختی شبکه 2 برابر شده، چه شاهدی قوی تر از این برای اثبات زنده بودن و رو به رشد بودن صنعت استخراج؟
3️⃣ خلاصه دو موردی که در بالا ذکر شد این است که باید بدانیم صنعت استخراج رو به نابودی نیست بلکه هیچ صنعتی در 10 سال گذشته سهام اصلی خود، به مثابه قیمت بیتکوین، را از نیم سنت به 22 هزار دلار نرسانده است. اما درنظر نگرفتن افت و خیزهای شدید قیمت بیتکوین هم مسئله مهمی هست. ورود ناگهانی سرمایه های کلان بین المللی به این بازار و ممنوعیتهای شدید ناگهانی که از طرف دولتها به این صنعت اعمال می شود باعث ایجاد نوسانات شدید قیمتی می شود.
4️⃣ به جز قیمت بیتکوین، سختی شبکه هم بر درآمد ماینرها اثرگذار است. سختی شبکه مشخص می کند درآمد یک دستگاه چه مقدار بیتکوین باشد. یعنی درآمد یک دستگاه علاوه بر اینکه تابع قیمت بیتکوین است تابع سختی شبکه هم هست و سختی شبکه هرچند نسبت به قیمت بیتکوین نوسانات بسیار کمتری دارد و عمدتا صعودی است اما تغییرات آن روی درامد استخراج شما اثر میگذارد.
5️⃣ بعد از مطالعه 4 مورد بالا این سوال مطرح می شود که چرا با وجود این حجم از تلاطم و عدم اطمینان، این صنعت تا این حد رشد داشته است؟ جواب ساده است، سود بالا. استخراج علی رغم تمامی ریسکهایی که میتواند برنامه های سرمایه گذار را بهم بریزد سود بالا و بازگشت سرمایه کوتاهی دارد. بدیهی است زمانی که در یک بیزینس فرضی بازگشت سرمایه شما روی عدد 3 یا 4 ماه باشد خیلی از ریسکها را بپذیرید. این دقیقا اتفاقی است که در ماینینگ می افتد. محاسبه بازگشت سرمایه در استخراج یک رمزارز خاص و با دستگاههای خاص، نیازمند اطلاعات کافی و تخصص است که در این پستها قصد نداریم به آن بپردازیم اما همین کافی است تا بدانید که یک ماینر باید خیلی بدشانس باشد تا بازگشت سرمایه اش به بیش از یک سال برسد. البته این عدد و این محاسبات همه به شرط ثبات وضعیت بازار، قیمت بیتکوین و سختی شبکه است.
6️⃣ البته به هم خوردن هر کدام از عواملی که گفته شد، یعنی قیمت بیتکوین، سختی شبکه، روشن بودن دستگاه، به هم خوردن اتصال اینترنت و هزینه های تامین برق، میتواند محاسبات بازگشت سرمایه شما را دوبرابر یا در مواردی نصف کند. البته که بعضی ها با دو برابر کردن این مدت زمان هم مشکلی ندارند و باز این سرمایه گذاری را بهتر از سرمایه گذاری های معمول در بازارهای سنتی می دانند.
7️⃣ ورود به این صنعت با سرمایه کم، امتیاز فوق العاده ای است که به برکت #تمرکززدایی در این صنعت وجود دارد. با نرخ دلار امروز مورخ 14 مرداد 1401 شاید هیچ کدام از فعالان بازار ستنی حتی حاضر نباشند با سرمایه 200 میلیون تومانی شما کار کنند و به شما سود اندکی بدهند. این در حالی است که شما با 20 میلیون تومان میتوانید شرایطی را فراهم کنید که سود پایدار همیشگی! داشته باشید. این البته به میزان ریسک پذیری شما هم بستگی دارد.
8️⃣ جمع بندی نهایی اینکه سرمایه گذاری در صنعت استخراج یک سرمایه گذاری در صنعت رو به رشد محسوب می شود. شاید سرمایه گذار با تغییرات ناگهانی قیمت و سختی شبکه روبرو شود که البته لزوما این تعییرات به ضرر او نیست و ممکن است سود او را دو چندان کند، اما باید یادآور شد که با سرمایه ای که به این جوزه ورود شده، به هر حوزه رقیب دیگری که ورود می شد، عایدی کمتری داشت. بدیهی است که سود کمتر اطمینان بیشتر را در پی دارد و سود بیشتر سختی و ریسک بیشتر، نمونه یک سرمایه گذاری مطمئن و کم ریسک، سپرده گذاری در بانکهاست!
9️⃣ اطلاعات این چند پست و مقاله، مطلقا توصیه به خرید دستگاه خاصی نیست، مسئولیت ورود یا عدم ورود به این صنعت به عهده خود سرمایه گذار است، البته استخر ViaBTC در کنار کسانی که به این حوزه ورود می کنند باقی خواهد ماند.
به کانال آموزشی ما در تلگرام بپیوندید:
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
برای دیدن محتوای پنهان، ابتدا ورود کنید، یا در سایت ثبت‌نام رایگان کنید!
 
دوره‌های تالاربورس
بالا