دوره رایگان کریپتو از صفر

آیا استخر‌های استخراج بیت کوین واقعا غیر متمرکز هستند؟

مونا بزرگی

Moderator
پرسنل مدیریت

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.

شبکه کامپیوتری زیربنای بیت کوین (bitcoin)، پیچیده‌ترین شبکه کامپیوتری جهان است که دارای واحد‌های کاری از سراسر کره زمین است. میزان هش ریت (HashRate) این شبکه به بیشترین حد خود رسیده است و اینک صنعت استخراج بیت کوین بسیار رقابتی شده است. سوالی که در اینجا پیش می‌آید این است که آیا عدم تمرکز در این صنعت حفظ شده است و چه اقداماتی برای مبارزه با سلطه چین در این زمینه صورت گرفته است؟

یکی از عوامل مهمی که باعث پیشرفت و گسترش صنعت استخراج شده است، استخر‌هایی هستند که منابع افراد مختلف را در کنار هم قرار می‌دهند و همه این افراد را در پاداش استخراج شریک می‌کنند.

نقش استخر‌های استخراج بیت کوین​

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.

امروزه استخراج بیت کوین بسیار رقابتی شده است و هش ریت بیش از هر زمان دیگری بالا رفته است. امروزه ماینر‌ها برای موفقیت در استخراج، علاوه بر تجهیزات پیشرفته به استراتژی‌هایی پیچیده نیز احتیاج دارند. از همه اینها هم که بگذریم، باز مقداری خوش‌شانسی برای موفقیت در این فضا لازم است.

ساختار استخراج بیت کوین طوری طراحی شده که افراد زیادی را به سمت خود جلب می‌کند. امروزه استخر‌ها به یکنواخت کردن درآمد استخراج کمک می‌کنند و عنصر شانس را برای فعالان این عرصه از میان برمی‌دارند. استخر‌ها بیت کوین استخراج شده را بین همه مشارکت‌کنندگان پخش می‌کنند و کارمزدی را در این میان به خود تعلق می‌دهند. استخر‌های استخراج نه تنها دارای منابع و تجهیزات هستند و توصیه‌های لازم را به ماینر‌ها می‌دهند، بلکه از الگوریتم‌های خاصی هم برای به حداکثر رساندن سود استفاده می‌کنند.

اکثر استخر‌های استخراج بیت کوین در چین هستند​

برای مشاهده تصاویر، باید ابتدا وارد سایت شوید، یا در سایت ثبت نام رایگان کنید.

به استثنای اولین استخر استخراج بیت کوین که SlushPool نام دارد و در پایتخت کشور چک واقع است، بقیه استخر‌های استخراج بزرگ این ارز دیجیتال در کشور چین هستند و همین امر باعث شده که بیشترین هش ریت جهان در کشور چین باشد. فعالیت‌های مربوط به استخراج انبوه، در چین بیش از کشور‌های دیگر جهان رشد کرده است و همین امر باعث شده که ۵۵ درصد هش ریت جهانی بیت‌کوین از چهار استخر بزرگ استخراج بیت کوین در چین ناشی شود. این استخر‌ها P2Pool، Poolin، BTC.com و AntPool هستند.

با توجه به اینکه سختی استخراج روز به روز افزایش پیدا می‌کند، ماینر‌ها حتی در کشور چین هم که نرخ برق آن خیلی ارزان است به کمک استخر‌ها نیاز دارند. افراد زیادی به این استخر‌ها می‌پیوندند و پیوستن به این استخر‌ها مزایای زیادی برای آنها دارد. استخر‌ها به افراد کمک می‌کنند که سودآوری خود را به حداکثر برسانند و توصیه و راهنمایی‌های لازم را نیز در زمینه استخراج به افراد می‌دهند.

آیا آمریکای شمالی می‌تواند به چین برسد؟​

دومین نقطه از جهان که در آن استخراج بیت کوین رونق زیادی دارد و استخر‌های زیادی در آنجا ایجاد شده است، آمریکای شمالی است. استخر‌های آمریکای شمالی اگرچه نهایت تلاش خود را می‌کنند که با استخر‌های چینی رقابت کنند، اما موفقیت آنها در این رقابت بسیار سخت است. استخر‌های چینی زمانی کار خود را آغاز کرده‌اند که ورود به این فضا هزینه زیادی لازم نداشته است، اما استخر‌های آمریکای شمالی دیر وارد این فضا شده‌اند و با هزینه‌های زیادی مواجه هستند.
استخر‌های چینی علاوه بر این مزیت، ارتباط نزدیکی نیز با فعالیت‌های سخت‌افزاری صنعت استخراج دارند و این مزیت بزرگی است. بسیاری از ماینر‌ها در کشور چین هستند و قرارداد‌های حضوری در میان آنها منعقد می‌شود. هش ریتی که در این جلسات مورد بحث قرار می‌گیرد، تنها در انحصار شرکت‌های چینی است و رقابت برای شرکت‌های آمریکای شمالی بسیار سخت است.

ورود حکومت‌ها به عرصه استخراج بیت کوین​

اینک و در سال ۲۰۲۰، حکومت‌ها نیز به کاروان استخراج بیت کوین پیوسته‌اند. ونزوئلا اکنون دارای استخر ملی خود است و ایران نیز به ماینر‌ها مجوز می‌دهد. قزاقستان اقدام به ترویج و تبلیغ استخراج بیت کوین کرده است و می‌خواهد از این طریق، به تنوع بخش نفت و گاز خود کمک کند.

هنوز معلوم نیست که حکومت‌ها در آینده چه رویکردی به نسبت استخراج در پیش خواهند گرفت و درگیر شدن حکومت‌ها در این فرآیند، چه تاثیری در زمینه عدم تمرکز استخراج خواهد داشت. اینک کشور‌هایی مانند ایران رویکردی دوستانه به نسبت استخراج در پیش گرفته‌اند و حتی در بعضی مواقع، اعانه‌هایی را نیز برای این کار فراهم می‌آورند. ورود کشور‌هایی مانند ایران به این عرصه ممکن است منجر به ورود کشور‌های دیگر هم شود. البته ورود کشور‌ها به عرصه استخراج بیت‌کوین ممکن است برای امنیت و عدم تمرکز آن خوب نباشد.

استخر‌ها، موسسات و عدم تمرکز استخراج​

وضعیت حال حاضر استخراج بیت‌کوین و اینکه تعداد زیادی از استخر‌ها در کشور چین هستند و به نوعی از دولت چین کمک دریافت می‌کنند، یکی از ویژگی‌های اساسی بیت کوین یعنی عدم تمرکز را زیر سوال برده است و این وضعیت با رسالت این ارز دیجیتال بزرگ بسیار فاصله دارد.

البته بسیاری نیز به چشم‌انداز آینده استخراج خوش‌بین هستند و بر این باورند که کم‌کم استخراج به عدم تمرکز بیشتری دسترسی پیدا خواهد کرد و تلاش‌هایی که در جا‌هایی مانند آمریکای شمالی می‌شود، دقیقا در این راستا است. این افراد معتقدند که وجود استخر‌های بزرگ استخراج در چین، مشکل بزرگی نیست و این استخر‌ها را می‌توان به آسانی به هر جای جهان انتقال داد.

اینک بسیاری از صرافی‌ها نیز در حال ارائه سرویس‌های استخراج هستند و بعضی از این صرافی‌ها حتی اقدام به راه‌اندازی استخر استخراج بیت کوین خود کرده‌اند. اینها همگی به معنی عدم تمرکز و بیرون رفتن تدریجی استخراج از چین است.

امروزه سازندگان سخت‌افزار بیشتری در جهان موجود هستند و هش ریت به شیوه عادلانه‌تری توزیع می‌شود. اما از طرف دیگر، استخر‌های استخراج واقع در چین هم بسیار قوی شده‌اند و حتی این استخر‌ها خود مدعی هستند که رقابت با آنها چندان آسان نیست. نظر شما چیست؟ آینده استخراج بیت کوین به کدام سمت خواهد رفت؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

انجمن بیت‌کوین
 
دوره‌های تالاربورس
عقب
بالا