دوره رایگان کریپتو از صفر

آخرین بیت کوین کی استخراج می‌ شود؟

HAMEDI

مدیر پیشکسوت

تعداد کل بیت کوین ‌ها چقدر است؟

بر خلاف ارزهای فیات و چاپ و عرضۀ نامحدود آنها، عرضۀ کل بیت کوین فقط و فقط 21 میلیون کوین تعیین شده است.
در ابتدای روی کار آمدن بیت کوین، استخراج بیت کوین کار چندان سختی نبود و افراد می‌توانستند با استفاده از کامپیوترهای شخصی خود یا حتی تلفن‌های همراهشان، به استخراج بیت کوین بپردازند. رفته رفته با رشد چشمگیر توجه کاربران به این ارز دیجیتال و همچنین افزایش قیمت بیت کوین، میل به شرکت در فرآیند استخراج این کوین افزایش یافت و رفته رفته به تعداد ماینرهای این ارز دیجیتال اضافه شد.

برای ترغیب استخراج‌کنندگان به ادامه دادن به استخراج بلاک‌ها و تأیید تراکنش‌های شبکه، در ازای هر بلاکی که استخراج می‌شود، پاداشی به عنوان پاداش استخراج به استخراج‌کنندگان بلاک‌ها تعلق می‌گیرد.
بر اساس برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌های موجود در شبکه بیت کوین، مقدار این پاداش هر 4 سال یک‌بار نصف می‌شود. این پروسه هاوینگ (Halving) نام دارد. این پاداش در ابتدای شروع فرآیند استخراج، 50 بیت کوین بود و بعد از آخرین هاوینگ در سال 2020، پاداش استخراج بلاک بیت کوین به 6.25 بیت کوین تقلیل پیدا کرد.
مکانیسم هاوینگ و نصف شدن پاداش استخراج بلاک، باعث کنترل مازاد عرضه بیت کوین می‌شود که کنترل عرضه باعث جلوگیری از کاهش قیمت بیت کوین به دلیل افزایش عرضه آن خواهد شد.
در حال حاضر و بعد از گذشت 10 سال از آغاز استخراج بیت کوین، چیزی حدود 18.5 میلیون بیت کوین استخراج شده و در گردش است و تنها چیزی حدود 3 میلیون بیت کوین استخراج‌نشده وجود دارد.

با توجه به اینکه افراد بسیاری کلیدهای خصوصی یا دسترسی خود به بیت کوین‌هایشان را از دست داده‌اند، ممکن است بعد از پایان فرآیند استخراج، تعداد کل بیت کوین‌های در گردش بسیار کمتر از 21 میلیون باشد.
 

آخرین بیت کوین کی استخراج می‌شود؟

بر اساس آنچه گفته شد و با توجه به سختی استخراج و همچنين آگاهی از اين نكته كه بيش از 18 ميليون بیت کوین تا به حال استخراج شده است، چنین پیش‌بینی می‌شود که استخراج بیت کوین تا سال 2140 ادامه دارد و بعد از آن دیگر بیت کوینی برای استخراج وجود نخواهد داشت. البته این مورد در شرایطی صادق است که تا آن زمان تغییری در شیوه پاداش‌دهی و سیاست‌های کلی بیت کوین به وجود نیاید. به ‌عنوان مثال، در صورتی ‌که سیاست‌گذاران بیت کوین به این نتیجه برسند که در واحد اندازه‌گیری بیت کوین تغییری ايجاد كنند و هر واحد آن مانند لايت ‌كوين از ساتوشی به میلی ساتوشی تغییر پیدا کند، تمام این معادلات به هم خواهد خورد.
از طرفی تحت هیچ شرایطی پاداش استخراج به صفر نخواهد رسید و همیشه امکان دریافت پاداش وجود خواهد داشت. همچنین ممکن است در آينده‌ای نه‌چندان دور، بنا به دلايل مختلفی از جمله افزايش هزينۀ برق مصرفی برای ماينر‌ها، بسیاری از آنها از زنجيرۀ استخراج خارج شوند و به همين دليل سختی شبكه كاهش خواهد يافت. اما به‌ طور قطع نمی‌توان در مورد اين موضوع هم نظر داد؛ چراكه ممكن است همزمان با افزايش قيمت برق، قيمت دستگاه‌های ماينر و ديگر تجهيزات افت پيدا كند يا قيمت بیت کوین كه هميشه تابعی از متغییرهای مختلف است، افزايش یابد و همچنان استخراج بیت کوین سودآور تلقی شود. اين نكته را نيز اضافه كنيد كه هر چه سختی استخراج بيشتر می‌شود، به صورت غیر مستقیم بر قیمت بیت کوین اثرگذار است و قيمت بیت کوین با افزایش سختی شبکه افزايش خواهد يافت. نکتۀ قابل تأمل و مغفول‌مانده در زمینۀ درآمدزایی بیت کوین، کارمزد تراکنش‌ها خواهد بود. اگرچه بنا بر آنچه گفته شد، استخراج بیت کوین به احتمال زیاد در سال 2140 به پایان خواهد رسید.
مادامی‌ که از بیت کوین در معاملات گوناگون افراد استفاده شود، کارمزد تراکنش‌ها همچنان پرداخت می‌‌شود و بعید نیست که سود این کارمزد‌ها در دراز‌مدت بیش از پاداش استخراج باشد.

سخن پایانی

آنچه از تحليل اطلاعات و شواهد برمی‌آيد این است كه زمان استخراج آخرین بیت کوین موضوعی است كه تحت تأثیر عوامل مختلفی همچون تعداد ماینرهای فعال، سختی استخراج، هزینه برق، هزینه دستگاه‌های ماینر، تغییر در سیاست‌های شبکه و عوامل دیگر این‌چنینی قرار دارد؛ به همین دلیل نمی‌توان در مورد آن نظر قطعی داد. ولی آنچه روشن است این است که اگر تمامی شرایط در حالت ایده‌آل خود جلو بروند و تغییر عمده‌ای در شبکه اتفاق نیفتد، استخراج آخرین بیت کوین تا سال 2140 ادامه خواهد داشت.
 
دوره‌های تالاربورس
عقب
بالا